Like Tree2Beğeni

Konu: Işten Çıkarıldım Ne Yapmam Gerekli ?

Işten Çıkarıldım Ne Yapmam Gerekli ?

31/01/2013 tarihinde işten çıkarıldım.İşten çıkarılmadan 2 ay önce fesih bildirimi imzaladım.Bu bildirimde 56 günlük ihbar süremin sonunda yani 31/01/2013 de iş akdimin fesih edilecegi ve 56 günlük ihbar süremden doğan 2 saatlik iş arama iznimin %50 fazla mesai olacak şekilde hakedişime eklenecegi yazıyordu.

2 GÜN önce beni şirkete çagırdılar tazminat vermek için , şirkete gittiğimde tazminatımI normal hesaplamışlar fakat 56 günlük 2 saat çalışmamı fazla mesai olarak % 50 den değil normal saatlik ücretten vereceklerini söylediler ve kagıt imzalatmak istediler kabul etmeyip imzalamadım.Ayrıca 2012 yılından yıllık izin ve resmi tatillerde çalıştığım günlerin ücretlerini istedim . cevap olarak net birşey söylemeyip oyalıyorlar.sadece kıdem tazminatı + ihbarı normal saat ücretinden + 2013 yıllı izin parasını vereceklerini söylediler

Bunun üzerine ALO 170 aradım ve şikayet ettim kayıt alıp inceleneceğini söylediler.

Alacaklarımı hızlandırmak için ne yapmam gerekir dava mı acmalıyım, noterden ihbar çek diyenler oldu ne yapmam gerekir.Ayrıca işten çıkan diğer kişilerin çoğu şirketin verdiği tutarı kabul edip imzalamış. benim ile şirketin hesabı arasında 2 bin lira fark var yani dava falan açmaya deger mi açarsam ne kadar sürer.Yoksa şirketin verdiğine razı mı olacagım

brüt ücretim 1306 tl 01/02/2008 tarihinde işe başlamıştım.

OKUYUP CEVAPLAYAN HERKESE TEŞEKKÜRLER

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    -2012 yılına ait izninizde sorun yok.Belki karıştırdığınız bir nokta olabilir(yani işveren 2012 nin değil de,son yıl izninizi heketmediğiniz!için belki vermek istemiyordur,bu nokta M.54-55 kapsamında irdelenmelidir.)
    -M.27 kapsamında "yeni iş arama izni"ve ücreti ise bu maddenin son hükmüne göre ödenmelidir.
    -Bayram ve genel tatil günlerinde çalışma olmuş ise elbet ücreti ödenmeli,bu günlere ait ücretler ise M.47 ye göre ödenir,anlaşılan ödemek istemiyorlar
    Tavsiyem;
    Belirttiğiniz hususlar zaten şikayet konusu olmuş, sonuç ortaya çıkdıktan karar vermeniz daha uygun olacaktır.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Dava açarsanız hem masraf edersiniz hemde tüm parayı belki 2 sene sonra alırsınız, tabi kazanabilirseniz.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Bilgi için sağolun. Şirket yetkilisi 2013 yılında yıllık izni hakettiğimi söyledi ama 2012 yılına ait olanı vermek istemiyolar yani geçmiş yılla ilgili hiçbir şeyi kabul etmiyorlar.

Zaman ayırıp bilgi verdiğiniz için sagolun. İşe giriş ve çıkış saatlerinde kart okutuyoruz son 2 yılın kendime ait olan giriş çıkış kayıtları elimde mevcut ayrıca 2012 yılında her aya ait vardiya çizelgesi elimde var
    çalıştığım günleri bu şekilde kanıtlayabilirim.Yinede bunlar yeterli olur mu bilmiyorum . masrafı ne kadar olur acaba elimde bu belgeler varken daha kısa sürmez mi

-Yıllık izinlerin kullanıldığını ve ücretin ödendiğinin ispat yükü işverene aittir.Hizmet süresi içinde izin işveren tarafından verilir,ama verilmemiş-kullandırılmamış ve ayrıldıktan sonrada kullanılmayan iznin ücreti ödenir,fakat ödenmemiş,dolayısıyle işyeri kayıtlarıda bu durumu doğrulamakta ise "vermiyoruz"denilmesinin hiçbir geçerliliği yoktur
    -Fazla çalışma yaptığının ispat yükü işci de,ücretinin ödendiğinin ispat yükü de işverene aittir,elinizdeki bilgi ve kayıtlar yanında sizinle beraber çalışan 2 de şahit(ayrılanlar içinden de olabilir)gösterilebilir,bunların yanında ücret bordrolarıda çok önemli ay bazında bordrolarda da farklılık yok ise kazanmanız yüksek ihtimal ama kesin durum mahkeme sonucunda ortaya çıkacak
    Tavsiyem yinede teftiş sonucunu beklemeniz,ondan sonra karar vermenizdir.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -Yıllık izinlerin kullanıldığını ve ücretin ödendiğinin ispat yükü işverene aittir.Hizmet süresi içinde izin işveren tarafından verilir,ama verilmemiş-kullandırılmamış ve ayrıldıktan sonrada kullanılmayan iznin ücreti ödenir,fakat ödenmemiş,dolayısıyle işyeri kayıtlarıda bu durumu doğrulamakta ise "vermiyoruz"denilmesinin hiçbir geçerliliği yoktur
    -Fazla çalışma yaptığının ispat yükü işci de,ücretinin ödendiğinin ispat yükü de işverene aittir,elinizdeki bilgi ve kayıtlar yanında sizinle beraber çalışan 2 de şahit(ayrılanlar içinden de olabilir)gösterilebilir,bunların yanında ücret bordrolarıda çok önemli ay bazında bordrolarda da farklılık yok ise kazanmanız yüksek ihtimal ama kesin durum mahkeme sonucunda ortaya çıkacak
    Tavsiyem yinede teftiş sonucunu beklemeniz,ondan sonra karar vermenizdir.
    Tavsiyenize uyacağım verdiğiniz bilgiler benim için çok degerli ve yardımcı oluyor.
    Şirket dün banka hesabıma ( kıdem tazminatı + 2013 izin parasını) yatırmış ama İHBAR ve 2012 izin ve mesaileri yatırmamış.Ben yatan parayı çektim bir sakıncası olur mu? ne yapmak istiyorlar anlamadım.

Alıntı nderonder Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "31/01/2013 tarihinde işten çıkarıldım.İşten çıkarılmadan 2 ay önce fesih bildirimi imzaladım.Bu bildirimde 56 günlük ihbar süremin sonunda yani 31/01/2013 de iş akdimin fesih edilecegi...."
    Bu duruma bağlı olarak 17 nci madde ye göre yapılan bildirim,(27 nci maddeye göre de gündeme gelen "yeni iş arama izni" konularının varlığı) karşısında elbet ihbar tazminatı ödenmiyecek
    Belirtilen ödemeleri-alacaklarınızı yatırmış olabilirler sizde çekebilirsiniz mahsuru yok,ama sizi çağırırlar ise işyerine gitmeyin artık ve "ibraname"yi de imzalamayın,
    Ücrete ilişkin diğer alacak haklarınızın son durumunu teftiş sonucu değerlendirelim,özellikle y.iznin işci yönünden hak edilmesi noktasında sorun yok ise 2012 y.izin hakkınızın varlığı tespit olunacak ama bu aşamada f.çalışma ile bayram ve genel tatil çalışmaları karşılığı alacaklarınız ile yeni iş arama izninin ücreti konularında belirsizlik olabileceğini düşünüyorum,lehinize bir durum çıkarsa da ,teftiş raporuna işverenin itiraz hakkı var,bu takdirde yol mahkemeye çıkar
    Konu şeref aydemir tarafından (01.Mart.2013 Saat 11:24 ) değiştirilmiştir.

fesih bildirimi olarak 56 gün önceden işten çıkarılacagım bildirildi ve her gün 2 saat iş arama hakkımı işverenin istegi üzerine çalıştım. şimdi bu 2 saat % 100 mesai olarak yatacak yani 112 saat mesai merak ettiğim şey , bu mesai ücretinden bir kesinti yapılır mı yani ihbar tazminatındaki gelir ve damga vergisi gibi yoksa hiçbir kesinti yapılmaz mı ?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Gelir vergisi ödenmeyen hiç bir ücret ödemesi olamaz.
    smmm-ankara- bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)