kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Hafta Tatili Hakedişi

Hafta Tatili Hakedişi

ARKADAŞLAR MERHABA

Size sorum şu : Haftanın 5 günü 45 saatlik çalışma süremizi dolduruyoruz.Mesela bir çalışanımız haftanın 3 günü ( çarşamba, perşembe, Cuma ) istirahat aldı yada ücretsiz izin bu arkadaş haftalık çalışmayı tamamlamadığı için hafta tatilinin priminide ödemek zorundamıyız. Yani bu arkadaşıın sigorta gününü 27 mi göstericez yada 25 e mi düşürücez.

Yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar dileğiyle;

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İzin alıp gelmedi, yani işveren de o istenen izni verdiğine göre;
    hafta tatili ücretine hak kazanmış olur.

'' Hafta tatili ücretiMadde 46 - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş
    günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta
    tatili) verilir.
    Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.
    Şu kadar ki;
    a) Çalışmadığı halde kanunen çalışma süresinden sayılan zamanlar ile günlük ücret ödenen veya ödenmeyen
    kanundan veya sözleşmeden doğan tatil günleri,
    b) Evlenmelerde üç güne kadar, ana veya babanın, eşin, kardeş veya çocukların ölümünde üç güne kadar verilmesi
    gereken izin süreleri,
    c) Bir haftalık süre içinde kalmak üzere işveren tarafından verilen diğer izinlerle hekim raporuyla verilen hastalık ve dinlenme izinleri,
    Çalışılmış günler gibi hesaba katılır.''
    Konu keremcem tarafından (02.Nisan.2013 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı mrt1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ARKADAŞLAR MERHABA

Size sorum şu : Mesela bir çalışanımız haftanın 3 günü ( çarşamba, perşembe, Cuma ) istirahat aldı yada ücretsiz izin bu arkadaş haftalık çalışmayı tamamlamadığı için hafta tatilinin priminide ödemek zorundamıyız. Yani bu arkadaşıın sigorta gününü 27 mi göstericez yada 25 e mi düşürücez.

Yardımlarınızı bekliyorum iyi çalışmalar dileğiyle;
    sayın keremcem,

karıştırıyorsunuz soruda haftanın 3 günü istirahatli denilmiş bu ayrı bir şey yine aynı soruda 3 gün ücretsiz izin diye belirtilmiş bu çok farklı bir şey,

yani diğerinden çalışmadığı günlerin kesintisi yapılamazken diğerinden kesinti yapılır lütfen .

İyi Günler.

Hala mı karıştırıyorum sn.demiral;?
    İşe 3 gün izinsiz gelmeyenden hafta tatili ücreti kesilir,
    3 gün raporlu olup işe gelmeyenden hafta tatili ücreti kesilmez,
    3 gün ücretsiz izin alıp işe gelmeyenden de hafta tatili ücreti kesilmeMEsi gerekir.

sayın keremcem,

sorulan soruda 3 gün ücretsiz izin kullanılması sorulmuş ve sizde soruya istinaden 2 no lu mesajınızda cevap olarak hafta sonu çalışmasına hak kazanır diye belirtmişsiniz yoksa benmi yanlış okuyorum ???

bende bu cevabınıza karşılık hatalı bilgi vermişsiniz diye belirttim benim verdiğim 3 no lu cevabıma istinaden 4 nolu cevabınızda 2 no lu hatalı verdiğiniz cevabınızı düzeltmiş bulunuyorsunuz.

İyi Günler.

Numaralı cevapları bilmem, soru net: 3 gün ücretsiz izin alan veya 3 gün raporlu olan çalışan için HAFTA TATİLİ PRİMİ soruluyor sadece. Çalışmadığı günlerin ücreti ile ilgili tek bir kelime etmemişim, çünkü sorulan sadece hafta tatili ücreti idi.
    verdiğim cevap ta sadece hafta tatili ücretine hak kazanma ile ilgiliydi! Hatalı mı yanıt vermişim?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Numaralı cevapları bilmem,
    o zaman 5 no lu mesajımdaki cevapları tekrar okuyacaksınız ve yorumunuzu ona göre vereceksiniz soruya göre tabiiki hatalı cevap verdiniz neden kabul etmiyorsunuz anlamıyorum. SORUDA Mesela bir çalışanımız haftanın 3 günü ( çarşamba, perşembe, Cuma ) istirahat aldı yada ücretsiz izin

bu durumda verdiğiniz cevap hatalı soruda sadece istirahatli çalışma günleri sorulmamış.

vereceğiniz cevap 3 gün ücretsiz işe gelmeyen işçiden hafta tatili ücreti kesilir,
    3 gün raporlu olup işe gelmeyenden hafta tatili ücreti kesilmez, demeniz gerekirdi bunu ise 4 no lu mesajınızda belirtmişsiniz benim cevabıma karşılık.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

İyi Günler.

Öyle demiş olsaydım ,
    yanlış cevap vermiş olurdum sn.demiral;
    ilk yanıtımda hafta tatili ile ilgili maddeyi alıntıladım, vakit bulup müsait olduğunuzda tekrar, tekrar , tekrar, tekrar incelerseniz,
    c bendinde kırmızı kırmızı kalın kalın belirttiğim kısımda;
    7 günlük süreye kadar işveren tarafından verilmiş diğer izinlerle, hastalık raporlu olunan günler bir tutulmuş, bir -le bağlacıyla. en altına da çalışılmış gibi kabul edilir denmiş. Ben değil, 4857 sayılı iş kanunu demiş . Kanun mu yanlış demiş, siz mi yanlış uygulamışsınız ?
    Konu keremcem tarafından (02.Nisan.2013 Saat 14:37 ) değiştirilmiştir.

sayın keremcem,

ben çok dikkatli bir şekilde soruları ve soruya verilen cevapları okudum tekrar okumama gerek yok hatta sizin yazdığınız gibi ''numaralı cevapları bilmem'' gibi bir cevabım kişilere olmaz.

bu konu ile ilgili son kez yorumumu yazıyorum soruda bir çalışanımız haftanın 3 günü ( çarşamba, perşembe, Cuma ) istirahat aldı yada ücretsiz izin olarak sorulmuş siz cevabınızı istirahat izni için vermiş olabilirsiniz fakat kabul edin ilk cevabınız bu iki soruya karşılıktı istirahat ve ücretsiz izin cevabınızı daha sonra istirahat izni için verdim diye siz söylediniz.

İyi Günler.

Allah allaaahhh, ben nerede öyle bir şey söyledim sn.demiral?
    ilk yanıtımda da son yanıtımda da, gelecekteki yanıtlarımda da ( kanundaki o madde değişmediği sürece) aynı olacak;
    istirahatli VEYA ücretsiz izinli ( 7 güne kadar ) kişi hafta tatili ücretini HAK E DER.

( ben okurum, tekrar tekrar tekrar okurum, hatta çoğu zaman üyenin diğer sorularına da göz atarım o konuyla ilişkili veya benzer soru sormuş mu , sorduysa nasıl yanıtlar verilmiş diye, nacizane tavsiyem; okuyunuz efendim, okumaktan zarar gelmez; hatta önce iş kanunuyla başlayın okumaya)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)