taşeron kamu işçi maaş programı

Like Tree2Beğeni

Konu: Kıdem Tazminatı Alanın Yıllık İzin Hakkı Nasıl Olacak ?

Kıdem Tazminatı Alanın Yıllık İzin Hakkı Nasıl Olacak ?

Forumdaki bu konu hakkındaki yazıları okudum.
    Emeklilik ve askerlik haricindeki sebeble işten ayrılıp kıdemini alan ve tekrar aynı işverene ait bir işyerinde çalışmaya devama eden kişinin durumu nasıl olacak?
    Son çıkan borçlar kanunu ile bunun değiştiği ve istifa edenin veya tazminatını alanın tüm haklarının sıfırlanmış olduğu söyleniyor.
    Bu konuda son durum nedir?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı yken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son çıkan borçlar kanunu ile bunun değiştiği ve istifa edenin veya tazminatını alanın tüm haklarının sıfırlanmış olduğu söyleniyor.
    Söylenti.....

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylenti.....

Bu konuda yasal olarak yeni birşey henüz yok. Ancak yüksek mahkeme çelişkili kararlar veriyor. Bazen sıfırlanmalı diyor (ki bana göre yanlış. çünkü 55 md gayet açık. ) bazen de yok emekli olursa sıfırlanır , başka nedenle çıkarsa sıfırlanmaz diyor.))
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı yken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Forumdaki bu konu hakkındaki yazıları okudum.
    Emeklilik ve askerlik haricindeki sebeble işten ayrılıp kıdemini alan ve tekrar aynı işverene ait bir işyerinde çalışmaya devama eden kişinin durumu nasıl olacak?
    Sayın yken,

1. Önce işten ayrılarak kıdem tazminatınızı alamazsınız. Burada üçüncü şart gerçekleşmiş iş akdinin işveren tarafından feshi (diğer özel şartlar hariç), bilinen tabiriyle kovulmuşsunuzdur. Bu durumda iş yasasına göre kullanılmamış izin haklarının da bedeli ödenir. Yani hakkınızın sıfırlanıp sıfırlanmaması gibi bir durum söz konusu değil. 4857 sayılı yasada,
    "Sözleşmenin sona ermesinde izin ücreti
    Madde 59 - İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zamanaşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar.
    İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde 17 nci maddede belirtilen bildirim süresiyle, 27 nci madde gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez."

2. Konu tamamen iş yasasını ilgilendiriyor borçlar yasasının bu konuyla hiç bir ilişkisi yok. Ancak eğer izin ücretleriniz ödenmediyse bunları talep edebilirsiniz ve zamanaşımı süresi 5 yıldır.

3. Yeni çalıştığınız yerde ise izin süreleriniz yeniden 53. maddede sayılan sürelere göre hesaplanır.

4. Eğer aynı işyerinde dahi kalsaydınız sizin iş akdinizin feshi yapılmış olduğundan tüm yukarda saydığımız şartlar yine geçerli olacaktır, iş yasası hizmet akdinin feshini hakların da sıfırlanması anlamında uygular.

Saygılar,
    Kevork

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın yken,

4. Eğer aynı işyerinde dahi kalsaydınız sizin iş akdinizin feshi yapılmış olduğundan tüm yukarda saydığımız şartlar yine geçerli olacaktır, iş yasası hizmet akdinin feshini hakların da sıfırlanması anlamında uygular.

Saygılar,
    Kevork
    Sn Kevork;

Diğer yazdıklarınıza herhangi bir itirazım yok. Bu yukarıya aldığım cümleniz kesin ve net değil. İş kanunu izin sürelerini hesaplarken aynı işyerinde çalışılan tüm süreleri, aynı işverenin diğer işyerlerini, devlette de fasılalı ve başka bakanlıklarda yapılan çalışmalrın birleştirilerek dikkate alınacağını söylüyor.
    keremcem bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn Kevork;

Diğer yazdıklarınıza herhangi bir itirazım yok. Bu yukarıya aldığım cümleniz kesin ve net değil. İş kanunu izin sürelerini hesaplarken aynı işyerinde çalışılan tüm süreleri, aynı işverenin diğer işyerlerini, devlette de fasılalı ve başka bakanlıklarda yapılan çalışmalrın birleştirilerek dikkate alınacağını söylüyor.
    Sayın Güroy,

Aslında net, iş akdinin feshinde her şart adım adım açıklanmıştır. İşçi veya işverenin iş akdinin feshinde neler yapılacağı tek tek sayılmıştır, karşılıklı haklar ve bu haklar karşılığında yapılacaklar da. İş akdinin feshi herşeyin sıfırlanması anlamındadır. Kıdem, ihbar, birikmiş alacak, artakalan izin alacağı gibi herşey. Bedeller ödenir sözleşme sona erer.

Sizin birleştirme kuralınız ancak nakille ve her iki tarafın da rızasıyla olur ki buna benzer bir soruyu da yakın tarihte şöyle cevaplamıştım; özlük hakları ki bu vakada kıdem ve kullanılmamış izin var, iş akdinin sona erdiği firmadan diğerine aktarılırken ( ki bunun için aynı işverenin işyerleri olması zorunluluğu da yok) özlük haklarının diğer firmaya devredileceği diğer firmanın da işçinin bu hakları devraldığı işçiye ayrı ayrı tercihan noter kanalıyla tebliğ edilir. O zaman sizin söylediğiniz şart gerçekleşir.

Eksik bir şey kalmadığını umarım,

Saygılar,
    Kevork

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bu noktada benimde tereddütlerim var idi,(kısmen hala var )ANCAK (daha öncede paylaşıldığı üzre) s.Nguroy beye katılıyorum.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu noktada benimde tereddütlerim var idi,(kısmen hala var )ANCAK (daha öncede paylaşıldığı üzre) s.Nguroy beye katılıyorum.
    Sayın Aydemir,

açık ve net yasa maddeleri ile yazdım. Sayın Güroy'un bahsettiği 55. maddenin ( Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller'dir ) de bu konuyla alakası yok. Konu 59. maddede açık seçik ve en net şekliyle yazılmış, onu da alıntı yaptım. Tereddüt ettiğiniz noktaları ve sayın Güroy'a katıldığınız noktaları söylerseniz o konudaki tereddütlerinizi de gidermeye çalışırım.

Saygılar,
    Kevork

Sn. Kevork;

Siz çok şekilsel yorum yapıyorsunuz. Malesef bazı mahkemeler de aynı dar açıdan yorumluyor. Ancak bildiğiniz gibi yasaların hiyerarşisi var. Bir konu yasa metininde yazıyor ise bunu yorumla içtihatla bükmeye çalışmak evrensel hukuk kurallarına uymaz.
    Sözünü ettiğimiz izin hakkıdır ve anayasal teminat altına alınmıştır. Bu madde yazılırken de işverenin izin hakkını kötüye kullanmasını engellemek amaçlanmıştır. Peki çalışan istifaen ayrılıp tekrar aynı işyerine girerse izin süreleri nasıl hesaplanacaktır.?

Devir konusunda da hatalı bir yorumunuz var. Bir işyeri başka işyerine nasıl devredilir. Uygulamada şirketin satılmasıyla olur . Eğer işyeri numarası değişmiyorsa zaten çalışanlar için değişen birşey yoktur. Tüm borç ve alacakları ile devir edilir. Alan ve satan taraflar çalışanın da rızasıyla bir protokol imzalar. Yasa da eski işvereni kendi dönemiyle sorumlu tutmaktadır.
    Uygulamada bu sorumluluğun nasıl aktarılacağı ayrı bir tartışma konusudur .
    Bunun dışında kıdem tazminatının devri pek olası değildir. Ya da aynı işverene ait başka bir işyerinde çalışma söz konusudur. Bu durumda da çalışanın hakları yasa gereği zaten devam eder.
    Burda tüzel kişilik farklı ise yine bir protokol yapılması yararlı olacaktır. Protokol olmasa dahi yasa hükümleri geçerlidir. Protokol şekil şartı açısından sağlamdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sn Güroy,

Son derece yasal yorum yaptım. hiş şekilsel değil. Tamamen iş yasası çerçevesinde yazdıklarımı başka yasalar çerçevesine taşımaya gerek yok. Siz yazdığım metni dikkatli okumamışsınız ben işyerinin devri demedim, "buna benzer bir soruyu da yakın tarihte şöyle cevaplamıştım; özlük hakları ki bu vakada kıdem ve kullanılmamış izin var," demişim, arada çok fark var.

İşyerinin başka bir işyerine devri nasıl olurun cevabı ise TTK ile ilgilidir ki bu konunun yeri burası değil tabi. Özlük haklarının devri söz konusu olunca TÜM HAKLAR buna kıdem tazminatı da dahil devredilir, bir kısmı değil. İşveren aynı olsada ki (burda gerçek kişi olmaktan bahsedebiliriz ancak) başka bir işyerinde çalışmaya devam etmek hakların devrini sağlamaz.

Çoğu yorumumda olayları farklı yasalar açısından ayrı ayrı yorumlarım, yada her birinin kapsamına giren maddeleri ayrı ayrı. Burada da aynısını yaptım. Burda konu işçi ve iş akdinin feshi. İş akdi feshedildiyse 59. madde "yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir" bu madde nezdinde hiçbir mahkemenin ayrık karar verdiğini görmedim. Olamazda.

Özlük hakkının devri için de bahsettiğim özlük haklarının devri/kabulü muvafakatnamelerinin tarihinin de halen çalışılan işyerindeki iş akdinin feshinden önce yapılması ve iş akdi feshinin yapılırken de bu muvafakatnemeye atıf yapılması gerekir. Bu yapılmadan iş akdinin feshi yapılırsa o zaman da İş yasasının fesih şartlarıyla ilgili ( karşılıklı ) tüm edimleri yerine getirilir. En basit şekliyle işverenin diğer şirketinde işe başlayacağını belirten karine ortada olmazsa ve iş akdi feshedilirse bird ahaki soru bu foruma "işverenin diğer işyerinde çalışmaya başlayacağımı söylediler bende evrakları imzaladım şimdi orda da işe almıyorlar ne yapabilirim" sorusu olur.

59. maddeyi bir kez daha okumanızı tavsiye ederim; "İş sözleşmesinin, herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti...." diye başlıyor bu her şartı içeriyor demektir, istifa dahil. İş yasasına göre izin hakkından vazgeçilemeyeceğinden ve kullanılmasına engel olunamayacağından başka türlüsü de beklenemez zaten.

Diğer yasa kural ve evrensel hukuk kurallarına bakmaya dahi gerek yok. İstifa sonrası aynı işyeride işe başlamayla ilgili hesaplama ile ilgili olarak 8 numaralı cevabımda yazmıştım zaten. Tek bir istisnai durum var onu da söyleyeyim. SGK da 15 yıl 3600 gün kuralı çerçevede ödenen kıdem tazminatları iş akdinin feshini gerektirmediğinden tüm diğer özlük hakları olduğu gibi devam eder.

Saygılar,
    Kevork

Sizden sadece izin hakkının hangi anayasa maddesi ile teminat altında olduğunu yazmanızı rica ediyorum.
    demiral bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)