kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Tazminat Davasını Kazanan İşçi İşsizlik Sigortası Alabilir mi ?

Tazminat Davasını Kazanan İşçi İşsizlik Sigortası Alabilir mi ?

herkese merhaba.şimdi benim eşim şubat 2012 yılında işten çıkarıldı.işveren işsizlik sigortası alamayacak bir maddeden çıkardı.tazminatını bile alamadı.hatta en son çalıştığı maaşını bile vermediler.dava yeni bizim lehimize sonuçlandı.ama karşı taraf temyiz davası açtı.şimdi benim sorum eşim işsizlik sigortası alabilir mi.alamaz diyende var alır diyen de var.şu durumda ne yapmamız lazım.ayrıca eşim hala işsiz.bu temyiz süresi 1 yıl sürer diyorlar.şu an yalnızca ben çalışıyorum.lbu temyiz süresi gerçekten 1 yıl sürer mi.ciddi anlamda magdur olduk.soruma cvp verirseniz çok sevinecem.
    herkese çok teşekkür ederim.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Temyiz süresi 1 yıl , hatta daha uzun sürebilir.
    Kesinleşmiş mahkeme kararı ile kuruma (tekrar ) başvurduğunuzda, eğer hala işsizse, elbette işsizlik sigortasından yararlanabilecektir. Ancak şu an kesinleşmiş mahkeme kararınız olmadığından, başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.

tekrar derken.biz hiç başvuru yapmadık.avukat zaten alamazsın demişti.şu anda avk.ortalıkta yok.oyüzden buraya yazdım ben de.geç kalmayalım diye.ayrıca mahkeme sonuçlandı sayılmıyor mu zaten.cvp için teşekkür ederim

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Temyiz süresi 1 yıl , hatta daha uzun sürebilir.
    Kesinleşmiş mahkeme kararı ile kuruma (tekrar ) başvurduğunuzda, eğer hala işsizse, elbette işsizlik sigortasından yararlanabilecektir. Ancak şu an kesinleşmiş mahkeme kararınız olmadığından, başvurunuz olumlu sonuçlanmayacaktır.
    tekrar derken.biz hiç başvuru yapmadık.avukat zaten alamazsın demişti.şu anda avk.ortalıkta yok.oyüzden buraya yazdım ben de.geç kalmayalım diye.ayrıca mahkeme sonuçlandı sayılmıyor mu zaten.cvp için teşekkür ederim

Siz mahkeme kararı ile işkurumuna başvurun. 2 ihtimal var.
    İşsizlik maaşınız bağlanmaz ise temyiz sonucunu beklemeniz gerekecektir.
    İşsizlik maaşınız bağlanır ise maaşı alırsınız. Sıkıntı eğer temyizden döner ve sizin aleyhinize sonuçlanırsa kurum ödediği tutarı faizi ile sizden geri isteyecektir.

Ama siz her halükarda başvurunuzu yapın. En azından başvurunuzu yapmış olursunuz. Başvuru süresi geçmemiş olur. Ancak her ne olursa olsun yatan maaşı sizin paranız olarak görmeyip bankada saklanmanız sizin için sonradan doğacak sıkıntıyı önleyecektir.
    Bilgi paylaştıkça artar, sakladıkça değerlenir. Saklaman gerekeni de Paylaşman gerekeni de iyi bil.

çok teşekkür ederim.zahmet verdim.sağolun.

Alıntı Murat ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz mahkeme kararı ile işkurumuna başvurun. 2 ihtimal var.
    İşsizlik maaşınız bağlanmaz ise temyiz sonucunu beklemeniz gerekecektir.
    İşsizlik maaşınız bağlanır ise maaşı alırsınız. Sıkıntı eğer temyizden döner ve sizin aleyhinize sonuçlanırsa kurum ödediği tutarı faizi ile sizden geri isteyecektir.

Ama siz her halükarda başvurunuzu yapın. En azından başvurunuzu yapmış olursunuz. Başvuru süresi geçmemiş olur. Ancak her ne olursa olsun yatan maaşı sizin paranız olarak görmeyip bankada saklanmanız sizin için sonradan doğacak sıkıntıyı önleyecektir.
    kusura bakmayın son soru.peki daha önce bildirmedik diye iptal olma ihtimali var mıdır.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Normal şartlarda, bildiğim en fazla 10 ay işsizlik ödeneği alınabiliyor zaten.
    En başta , sebep işsizlik sigortanızdan faydalanmanıza engel olacak bir sebep olsa bile, kuruma başvuruda bulunmanızda bir engel değil-di bu durum. O dönemde başvurmuş olsaydınız, davayı kazandığınızda mahkeme kararı ile kuruma başvurup başvuruyu canlandırdığınızda, işsizlik ödeneğinden yararlanmanız mümkündü. Ancak şu anda ( fesihten 15 ay sonra başvuruda ) kabul edilir mi başvuru,
    bilemiyorum ama , edilmez gibi geliyor bana
    gene de her ihtimale karşı mutlaka başvurun işsizlik ödeneği için, en azından kurumun tavrını öğrenmiş olur, ona göre yol belirleyebilirsiniz.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normal şartlarda, bildiğim en fazla 10 ay işsizlik ödeneği alınabiliyor zaten.
    En başta , sebep işsizlik sigortanızdan faydalanmanıza engel olacak bir sebep olsa bile, kuruma başvuruda bulunmanızda bir engel değil-di bu durum. O dönemde başvurmuş olsaydınız, davayı kazandığınızda mahkeme kararı ile kuruma başvurup başvuruyu canlandırdığınızda, işsizlik ödeneğinden yararlanmanız mümkündü. Ancak şu anda ( fesihten 15 ay sonra başvuruda ) kabul edilir mi başvuru,
    bilemiyorum ama , edilmez gibi geliyor bana
    gene de her ihtimale karşı mutlaka başvurun işsizlik ödeneği için, en azından kurumun tavrını öğrenmiş olur, ona göre yol belirleyebilirsiniz.
    yaaa.işte hiç sormayın.neyse yeniden teşekkürler.

öncelikle merhabalar... sanırım bu işşizlik maaşı muammada kalan bir konu oldu ancak en kısa zamanda bu konu ile bütün bilgileri paylaşacagım..

konuyu kısaca özetlemek gerekirse..işsizlik maaşı alabilmeniz için işkurun ön gördügü şartları uygun olmanız gerekmektedir.ancak burda bir sorun vardır sorun

işcinin iş sözleşmesinin fesihi ayıplıdır yani işkunununa göre tazminatsız çıkıştır buda 25 ci maddeye tekammül eder.. konu tazminatsız fesih olunca herşey arap

sacına döner mahkeme süreci işler bu nedenden dolayıda işsiszlik maaşı askıda kalır..işci issizlik parası almak için işkura müracat eder ancak işcinin iş

sözleşmesinin fesihi ayıplı yani tazminatsız çıkış oldugu için işkura müracat edilen işsizlik parası işkur tarafından kabul görmez..gelelim diger konuyakı baya uzun

bir konu..işverenlerin elinde bulunan bir kozdur iş kanunun 25. maddesi yani işcinin tazminatını vermeden hakkını gasp etmek icin işverenin kullandıgı bir koz

ancak işverenin elinde bulunan bu koz mahkeme sürecinde aynı iskambil kagıtlarındakı maca papazlarına benzer oysakı asıl as olan yani birli olan işçinin

elindedir.. oysaki işverenin elinde bulunan 25. madde adı altındaki koz mahkemede hiç bir işe yaramaz mahkeme başlar uzar uzar uzar 5.6 celse derken

işçi ilk şamarı işverenin suratına vurur kulagı çınlayan işveren can havlıyle temhize gider oda 1 yıl gibi uzar uzar uzar ve en sonunda işveren osmanlı tokatını

yer bu yuzde 99 boyledir.. gelelim sonuca benim hakkıyla çalışıp işverenin hakkını gasp ettigi işci arkadaşlarım 25 madde faso fisodur korkmayın

adalet gecde olsa tecelli eder işveren size 3.5 bini vermez ama davanın sonunda 3.5 bını vermeyen işveren bunun 2 yada 3 katı 15.20 bın verır rahatlar))

gelelim işsizlik parası almaya elinizde bulunan tapu gibi mahkeme kararını alır işkura götürürsünüz müracatınızı yaparsınız tıpkı benim yaptıgım gibi burda bir

detaya dikkat cekmek isterim işkurun aradıgı şartlardan biriside 30 gün içerisinde işsizlik parasından yararlanmak içini şcinin işkura muracat etmeleri

gerekmektedir

diye bir ibare var ancak bu mahkeme sürecinde olanları kapsamamaktadır elinde evragı olmayan yada sgk ya çıkış kodu ayıplı olarak bildirilen bir işci nasıl 30

gün icerisinde başvuru yapabilir yapsa bile zaten 25 maddeden cıkarıldıgı için zaten alamayacaktır..işkur git aklan oyle gel diyecektir.ben aklandım geldim

işkura geriye dönük olan işsizlik paramı almak için mahkeme kararı ile muracat ettım şu an msj beklıyorum işkurdan.. ordakı yetkililerin bana söyledigi alrısın

dediler ayrıca gerıye dönük işsizlik parasını toplu olarak alırsın dedıler.gelelım oteki ihtimale diyelim işkur benım paramı vermez ise geriyede avukatımın sözü

kalıyor düşündügün şeye bak işkuruda mahkemeye veririz)))))))) umarım acıklayıcı olmusumdur gelişmeleri yine sizlere yazacagım saygılarımla..

not:burda amaç işvereni kötülemek degil bu tür konularda aslında işeren kadar işcide suçludur bir iş yerince bazı işciler once işci olarak başlar sonra ayakcı olur

derken yagcılıga terfı eder ordanda patronun gözüne girmek için yalakalıga müracat eder ve sonrası malum bir anda geçmişini unutup tıpkı eskiden kendisininde

işci oldugunu unutup işci arkadaşlarının ayagını kaydırmaya kalkar o tür kişilerin bilmedigi unuttugu bir söz vardır KIYAKCILIGIN SONU AYAKCILIKTIR
    Konu blue34 tarafından (11.Mayıs.2013 Saat 15:19 ) değiştirilmiştir.
    keremcem ve kuzen33 bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)