kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By şeref aydemir
  • 1 Post By keremcem
  • 1 Post By ibalcim

Konu: İşe Giriş Muayenesi Ücreti Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    6

    Question İşe Giriş Muayenesi Ücreti Hk.

    personelin yeni işe başlayacağı firmaya vermek zorunda olduğu sağlık raporunun masrafını işyerinden talep etme hakkı var mıdır?

    iş kanununda böyle bir ayrıntı olabilir mi?

    Yunus L@çin

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2012
    Mesajlar
    347
    Bana göre dar kapsamlı düşünmeyin (Sağlık raporu ile) İkametgah, Nüfus cüzdan sureti, Sabıka kaydı v.b.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2010
    Mesajlar
    219
    İşe gireceğiniz yerde işyeri hekimi varsa bu raporu tanzim edebilir.
    Dışardan aldığınız sağlık raporunun masrafını işverenin ödeyeceğine dair zorunluluğu yoktur.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    48
    işçi gerekli tahlilleri yaptırır işyeri hekimi raporu tanzim eder. tahlillerin bedelini bazı şirketler kendisi karşılıyor bazı şirketlerse karışmıyor.

  5. #5
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Alıntı yunuslacin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    personelin yeni işe başlayacağı firmaya vermek zorunda olduğu sağlık raporunun masrafını işyerinden talep etme hakkı var mıdır?

    iş kanununda böyle bir ayrıntı olabilir mi?
    İşbaşı yapmazdan önce işverenin talep ettiği işcinin şahsına ilişkin belgelerin tamamlanmasından işci sorumlu,bu sorumluk-yükümlülük kapsamında bazı belgelerin temini için ödenmesi gereken ücret den işveren sorumlu tutulamaz,anack işci işbaşı yaptıkdan sonra ,işverenin önerisi üzerine, işcinin görev tanımında değişiklik sözkonusu olur(işyeri hekimliğinden ayrı olarak)sağlık kuruluşundan rapor alınması gerekip,karşılığında ücret ödenecek ise bu ücretin işveren tarafından ödenmesi uygun olacaktır.
    Meslek Mnsb_ bunu beğendi.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    77
    Sayın Aydemir söylediklerinizle katılmakla birlikte şöyle bir ayrıntıyı sizlerle paylaşmak isterim ;
    6331 Kn. 15.md 1) Alt bendi b) fıkrasında, Çalışanın işe giriş, iş değişikliği, v.s. gibi nedenlerle sağlık muayenelerinin yapılmasını sağlamak zorundadır denmektedir. Ve aynı madde 4. Alt bendinde de " Sağlık gözetiminden doğan maliyet ve bu gözetimden kaynaklı her türlü ek maliyet işverence karşılanır,çalışana yansıtılamaz." denmektedir. Bu madde Ocak/2013 den itibaren yürürlüğe girmiştir. Bu konuda bir kafa karışıklığı doğmaktadır diye düşünmekteyim. Şöyle ki işyeri hekimi istihdan eden veya hizmeti alan kuruluşlar zaten işe başlatmadan önce hekimin onayından sonra iş başı vermekte ve kendilerine herhangi bir ek maliyet çıkmamaktadır. Peki işyeri hekimi çalıştırmayan işyerleri için durum nasıl olacaktır? Maliyeti işçi mi, işveren mi karşılayacaktır?
    Bir Mum Diğer Bir Mumu Tutuşturduğunda Işığından Birşey Kaybetmez!..

  7. #7
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Kanaatimce işci

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.755
    Konu sağlık gözetimi olduğunda , işverenin gözetimi hangi aşamada başlamaktadır sorusu geldi ilk aklıma,
    işverenin sağlık gözetim sorumluluğu ancak işe başlama aşamasından sonra doğacağından,
    sağlık raporu olmadan işe başlanılamayacağından,
    henüz işçisi olamamış birinin sağlık gözetiminden de işverenin sorumlu tutulabilmesi mümkün değildir sanırım.
    Bunun dışında ilk soru, iş başvurusu sırasında alınan sağlık raporu ücreti , o raporu almak için yapacak olduğu yol masrafları veya o iş başvurusu için çektireceği vesikalık resim alacağı ikamet belgesi vs masraflrından farklı olmasa gerek .
    prisoner bunu beğendi.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    85
    değerli arkadaşlar,
    Türkiyede işçi kıtlığı yoktur. İşe girmeden de kimsenin pazarlık gücü yoktur. O yüzden bu ayrıntıya takılmayalım. Daha önemli konular üzerine yoğunlaşalım.
    Selamlar
    prisoner bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Portör Muayenesi
    Konu Sahibi Cerrah Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 12
    Son Mesaj : 25.Ekim.2016, 09:23
  2. Ruhsat Parası Oda Giriş Ücreti 14.05 Yönetmelik
    Konu Sahibi umutbayrak3321 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Kasım.2015, 15:34
  3. Sağlık Muayenesi
    Konu Sahibi behiyeb Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 16.Şubat.2014, 11:04
  4. Portör Muayenesi
    Konu Sahibi bilge.deniz Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Aralık.2012, 12:22
  5. SSK'lıların üniversite hastanesinde muayenesi
    Konu Sahibi stajer66 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Haziran.2006, 17:33

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36