kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Ard arda 3 gün devamsızlık yapmadan Devamsızlık nedeniyle işten çıkarma

Ard arda 3 gün devamsızlık yapmadan Devamsızlık nedeniyle işten çıkarma

Çalıştıgım yerden bugun çıkarıldım çıkarılma sebebi olarak sözlü olarak devamsızlık nedeniyle oldugu söylendi.Araştırdıgım kadarıyla ise devamsızlık olarak işten ayrılma 3 gün ard arda mazeretsiz işe gelmeme gösterebilir.Bende böyle bişe yapmadım sadece rahatsız oldugum sürelerde raporlu oldugum süreler dışında mazeretsiz olarak sadece 1 gün gelmedim.Bu konuda nasıl bişe yapabilirm.Bir diger sorum ise benim işe giriş tarihim 01.12.2012; işten çıkarılış tarihim 30.05.2013 tür ihbar olarak internetten hesaplama programlarını kullandım biri 2 hafta diyor biri 4 hafta bu konuda yardımcı olabilir misiniz.6 ay haktan yararlanabiliyor muyum? Yardımcı olursanız sevinirim...

ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ''İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.'' durumlarında işveren işçiyi tazminatsız bir şekilde işten çıkarabilir.Ancak bunun içinde işçinin önce savunmasını alması ve haklı bir neden dolayı işe gelip gelmediğini görmesi gerekir.

Özetle; İşçi İzin almadan yada haklı ,geçerli,inandırıcı bir sebebe dayanmadan;
    1.)Ardı ardına 2 İşgünü ihlal etmesi,
    2.)Bir ay içinde 2 defa herhangi bir tatili gününden sonra başlayan ilk iş günü,
    3.)Bir ay içinde arka arkaya olmadan üç iş günü işe gelmemesi,

Bu şartlar karşısında işveren haklı nedenle iş akdi feshini gerçekleştirebilir.

İhbar tazminatı süresine gelirsek işten çıkış ile işe giriş tarihleri arasında 180 gün var, kanunda ise 6 aydan az ibaresi var. Bu durumda 4 hafta alması gerekir diye düşünüyorum.

Şimdi benim böyle bişem yok 2 gün ard arda sebebsiz işe gelmemişligim yok o zaman böyle bir neden gösterip iş akdimime son vermesi yanlış degil mi? Benim bir düşüncem var o mudur diye düşünüyorum. Çalıştıgım iş yeri istanbuldan kocaeli taşınacak haliyle iş yeri faliyetini bitirmesine az kaldı benimde 6 ayı doldurmayıp ihbarın tamamından yararlanmayım diye erkenden işten çıkardılar diye düşünüyorum. 6 ay dan az ibaresi derken o zaman 2 haftalık ihbar almam gerek miyor mu?

Yukardaki şartlara uymuyorsa devamsızlığınız "devamsızlıktan" çıkaramaz.
    İl dışına taşınmak tazminat alma hakkı verir size, 180 gün 6 ay yapar, tam sınır ancak kanunda 6 aydan az diyor, onun için üst kademeye yani 4 haftaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

Uymuyor ama dedigim gibi devamsızlık söylediler sözlü olarak yarın gel çıkışını ve yasal haklarını belirleyelim dediler.Ama 6 ay olan kişi tazminat hakkı dogmuyor degil mi? 1 sene ve üstü için geçerli degil mi?

İş yeri devamsızlık diyip gönderdi o yazdıklarınız bana uymadı ben bu konu hakkında ne yapabilirim.Verdiginiz bilgiler için teşşekkür ederim..

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben olsam,
    yarın sabah erkenden Bölge çalışma müdürlügüne gider sikayetçi olur, ihbar tazminati ve kötü niyet tazminatı icin dava açardım.
    şeref aydemir bunu beğendi.

Alıntı ZİNDAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukardaki şartlara uymuyorsa devamsızlığınız "devamsızlıktan" çıkaramaz.
    İl dışına taşınmak tazminat alma hakkı verir size, 180 gün 6 ay yapar, tam sınır ancak kanunda 6 aydan az diyor, onun için üst kademeye yani 4 haftaya geçmesi gerektiğini düşünüyorum.
    Sayın Zindan
    180 gün 6 ay yapmaz. Kural olarak 01.12.2012 de işe başlandı ise 6 ay sonra 01.06.2013 olur. Bu nedenle 2 hafta yapar.
    Ayrıca personelin kıdem tazminatı 1 yıl dolmadığı için hesaplanmayacaktır.
    Bu nedenle 2 haftalık ücretiniz için Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
    Önemli bir para değil deyip geçmeyin. Önemli olan para değil, önemli olan işçinin haksız yere mağdur edilmesidir.
    Bilgi paylaştıkça artar, sakladıkça değerlenir. Saklaman gerekeni de Paylaşman gerekeni de iyi bil.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben olsam,
    yarın sabah erkenden Bölge çalışma müdürlügüne gider sikayetçi olur, ihbar tazminati ve kötü niyet tazminatı icin dava açardım.
    Katılıyorum
    Ayrıca işyrine gitmeyiniz ve hiçbir evrakı imzalamayınız

Alıntı Murat ÖNDER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Zindan
    180 gün 6 ay yapmaz. Kural olarak 01.12.2012 de işe başlandı ise 6 ay sonra 01.06.2013 olur. Bu nedenle 2 hafta yapar.
    Ayrıca personelin kıdem tazminatı 1 yıl dolmadığı için hesaplanmayacaktır.
    Bu nedenle 2 haftalık ücretiniz için Bölge Çalışma Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.
    Önemli bir para değil deyip geçmeyin. Önemli olan para değil, önemli olan işçinin haksız yere mağdur edilmesidir.
    İki tarih arasındaki gün sayısına baktım ben.İncelenebilir, doğrudur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)