kamu işçi maaş

Konu: Toplu İşçi Çıkarma Bildirimi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    29

    Toplu İşçi Çıkarma Bildirimi

    Merhaba Arkadaşlar,

    Şirketimiz 30 kadar işçiyi 05.07.2013' de işten toplu olarak çıkaracak. İşkur ve Bölge çalışma bildirimini en geç ne zaman yapmam gerekiyor.?

    Teşekkürler.

    bilmemek değil öğrenmemek ayıptır...

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    77
    İş Kanunu Madde 29 ;

    İşveren; ekonomik, teknolojik, yapısal ve benzeri işletme, işyeri veya işin gerekleri sonucu toplu işçi çıkarmak istediğinde, bunu en az otuz gün önceden bir yazı ile, işyeri sendika temsilcilerine, ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirir.

    İşyerinde çalışan işçi sayısı:

    a) 20 ile 100 işçi arasında ise, en az 10 işçinin,

    b) 101 ile 300 işçi arasında ise, en az yüzde on oranında işçinin,

    c) 301 ve daha fazla ise, en az 30 işçinin,

    İşine 17 nci madde uyarınca ve bir aylık süre içinde aynı tarihte veya farklı tarihlerde son verilmesi toplu işçi çıkarma sayılır.

    Birinci fıkra uyarınca yapılacak bildirimde işçi çıkarmanın sebepleri, bundan etkilenecek işçi sayısı ve grupları ile işe son verme işlemlerinin hangi zaman diliminde gerçekleşeceğine ilişkin bilgilerin bulunması zorunludur.

    Bildirimden sonra işyeri sendika temsilcileri ile işveren arasında yapılacak görüşmelerde, toplu işçi çıkarmanın önlenmesi ya da çıkarılacak işçi sayısının azaltılması yahut çıkarmanın işçiler açısından olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi konuları ele alınır. Görüşmelerin sonunda, toplantının yapıldığını gösteren bir belge düzenlenir.

    Fesih bildirimleri, işverenin toplu işçi çıkarma isteğini bölge müdürlüğüne bildirmesinden otuz gün sonra hüküm doğurur.

    İşyerinin bütünüyle kapatılarak kesin ve devamlı suretle faaliyete son verilmesi halinde, işveren sadece durumu en az otuz gün önceden ilgili bölge müdürlüğüne ve Türkiye İş Kurumuna bildirmek ve işyerinde ilan etmekle yükümlüdür. İşveren toplu işçi çıkarmanın kesinleşmesinden itibaren altı ay içinde aynı nitelikteki iş için yeniden işçi almak istediği takdirde nitelikleri uygun olanları tercihen işe çağırır.

    Mevsim ve kampanya işlerinde çalışan işçilerin işten çıkarılmaları hakkında, işten çıkarma bu işlerin niteliğine bağlı olarak yapılıyorsa, toplu işçi çıkarmaya ilişkin hükümler uygulanmaz.

    İşveren toplu işçi çıkarılmasına ilişkin hükümleri 18, 19, 20 ve 21 inci madde hükümlerinin uygulanmasını engellemek amacıyla kullanamaz; aksi halde işçi bu maddelere göre dava açabilir.
    Bir Mum Diğer Bir Mumu Tutuşturduğunda Işığından Birşey Kaybetmez!..

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    29
    Teşekkür ederim.
    bilmemek değil öğrenmemek ayıptır...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Toplu İşçi Çıkarma
    Konu Sahibi Madenci79 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Mayıs.2019, 16:18
  2. Toplu İşçi Çıkarma
    Konu Sahibi batlı Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Mart.2009, 12:19
  3. Toplu İşçi Çıkarma Hk.
    Konu Sahibi S_aday Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Ekim.2006, 14:59
  4. Toplu İşçi Çıkarma Hk.
    Konu Sahibi epinarbasi Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Mart.2006, 14:32
  5. Toplu İşçi Çıkarma
    Konu Sahibi odemirkol Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Aralık.2005, 22:45

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36