kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni
  • 1 Post By mrt1980
  • 1 Post By mrt1980
  • 1 Post By şanslı

Konu: İşveren Tarafından İş Akdi Feshi ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    31

    Arrow İşveren Tarafından İş Akdi Feshi ?

    Selamlar,

    01/04/2013 tarihinden işe başlayan personelimizin 30/06/2013 tarihinde iş akdini fesh etmek istiyoruz.

    14 gün ihbar süresi var.

    1 ) İhbar tutanağında işden çıkış nedeni belirtmek zorundamıyız ?

    İş akdi fesh etmek nedenimiz işyerindeki art niyetli ve olumsuz davranıslar.

    2-)Herhangi bi sorun olurmu ? Dava açma gibi ihtimal var mı ?

    3-)Sonuçda kıdem tazminatını hak etmiyor ihbar süresine riayet ettiğimizde bi sorun olurmu ?

    4-) Personel iş akdi feshi ihbar tutanağını imzalamassa ne yapmam gerekir.


    Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    Konu a.kaya tarafından (09.Haziran.2013 Saat 01:10 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752
    - fesih nedeninin acikca belirtilmesi gerektigi is kanununda yazmakta.
    - art niyet ve olumsuz davranislar icin tutulan tutanak yoksa, sôylemeniz bir sey ifade etmeyecektir.
    - kotu niyet tazminati icin dava hakki var.
    - bildirimi imzalamazsa, noter kanaliyla bildirebilirsiniz.

    -- madem art niyet var, 2sahitle sozlesmeyi ,ihbar tazminati ôdeyerek neden hemen feshettiginizî bildirmiyorsunuz?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    75
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - fesih nedeninin acikca belirtilmesi gerektigi is kanununda yazmakta.
    - art niyet ve olumsuz davranislar icin tutulan tutanak yoksa, sôylemeniz bir sey ifade etmeyecektir.
    - kotu niyet tazminati icin dava hakki var.
    - bildirimi imzalamazsa, noter kanaliyla bildirebilirsiniz.

    -- madem art niyet var, 2sahitle sozlesmeyi ,ihbar tazminati ôdeyerek neden hemen feshettiginizî bildirmiyorsunuz?
    Madde 18 - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

    Sn. Keremcem
    Fesih bildirimini açıkça belirtilmesi gerektiği iş kanununda yazmakta demişsiniz. Yukarı da belirtildiği gibi işi altı aydan az sürmüş çalışanlar için buna gerek yok. Ayrıca yine imzalamaz ise noter tebligatı yapıp boşu boşuna para harcamayada gerek yok.
    Yazılı bildirim
    Madde 109 - Bu Kanunda öngörülen bildirimlerin ilgiliye yazılı olarak ve imza karşılığında yapılması gerekir. Bildirim yapılan kişi bunu imzalamazsa, durum o yerde tutanakla tespit edilir. Ancak, 7201 sayılı Kanun kapsamına giren tebligat anılan Kanun hükümlerine göre yapılır.

    Dediğiniz gibi 2 şahidin yanında kendisine tebliğ edilebilir. Tebligatın altına ( yazı kendisine tebliğ edilmiş olup; imza atmaktan imtina ettiğinden 4857 Sayılı İş kanunun 109. maddesi uyarınca aşağıda imzaları bulunan şahitler huzurunda tebligatı yapılmıştır ) denilmesi yeterli olacaktır kanımca

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752
    30 dan az veya fazla kişinin çalıştığı işyerilerinde, 1 günlük çalışan da olsa, sözleşmede deneme süresi tanımlanmış ta olsa,
    fesih '' sebebinin'' açıkça belirtilmiş olması gerekir. Yazılı yaparsınız, ihtilaf durumunda ıspat sorunu yaşamazsınız, bu yazıyı kabul etmiyorsa, yazıyı 2 şahit eşliğinde yüzüne karşı okur, kişinin imzadan kaçındığını gene yazılı olarak tesbit edersiniz şahitlerim imzasıyla,
    yada
    mahkemede yemin istersiniz ıspat için.

    Ama fesih sebebini açıkça bildirme zorunluluğu, sözleşme fesheden her işveren için vardır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mart.2013
    Mesajlar
    75
    [QUOTE=keremcem;335058]30 dan az veya fazla kişinin çalıştığı işyerilerinde, 1 günlük çalışan da olsa, sözleşmede deneme süresi tanımlanmış ta olsa,
    fesih '' sebebinin'' açıkça belirtilmiş olması gerekir. Yazılı yaparsınız, ihtilaf durumunda ıspat sorunu yaşamazsınız, bu yazıyı kabul etmiyorsa, yazıyı 2 şahit eşliğinde yüzüne karşı okur, kişinin imzadan kaçındığını gene yazılı olarak tesbit edersiniz şahitlerim imzasıyla,
    yada
    mahkemede yemin istersiniz ıspat için.

    Sn. Keremcem
    Bir Personel 10 günden beri çalışıyor. Kendisine yapılan tebligat ta iş akdiniz deneme süresi içinde fesh edilmiştir denirse. Sizce geçerli bir sebep midir yoksa değilmidir.

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752
    Sebebin geçerliliği konusunda herhangi bir şüphe yok ki sn.mrt1980, gözünün üstünde kaşın var da bir sebeptir sonuçta, deneme süresi içindeyse de işveren açısından haklı/ geçerli sebep olabilir olabilir çalışanın badem gözlü olmaması bile.
    Bahsettiğim bildirim zorunluluğu!
    Fesih bildirimini açıkça belirtilmesi gerektiği iş kanununda yazmakta demişsiniz. Yukarı da belirtildiği gibi işi altı aydan az sürmüş çalışanlar için buna gerek yok.
    demiştiniz bir önceki cevabınızda,
    gerçekten böylemidir, bildirime gerek yokmudur?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    44
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sebebin geçerliliği konusunda herhangi bir şüphe yok ki sn.mrt1980, gözünün üstünde kaşın var da bir sebeptir sonuçta, deneme süresi içindeyse de işveren açısından haklı/ geçerli sebep olabilir olabilir çalışanın badem gözlü olmaması bile.
    Bahsettiğim bildirim zorunluluğu! demiştiniz bir önceki cevabınızda,
    gerçekten böylemidir, bildirime gerek yokmudur?
    Şimdi kütüphanemdeki bir İnsan Kaynakları Yönetimi kitabına baktım iş güvencesi kapsamında olmayan işçiler için işveren bir neden göstermeden sözleşmeyi feshedebilir diyor. Zaten bu kapsamda olmayan işçi, işe iade davası da açamaz diye biliyorum. Ama bildirime gerek yok diye bir şey duymadım.
    Konu şanslı tarafından (14.Haziran.2013 Saat 12:27 ) değiştirilmiştir.

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752
    Siz bilirsiniz elbette ama,
    ben olsam o kitabı kütüphanemden çıkartırdım, diğerlerinin de ahlakını bozmasın diye
    İşe iade davası açma hakkı olmayan çalışanın kötü niyet tazminatı için dava açma hakkı vardır.

    İş kanunu 19.maddeyi incelerseniz,;

    '' Sözleşmenin feshinde usulMadde 19 - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek
    zorundadır...''

    şeklinde , açıkça fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve sebebin de net olarak beliritlmesini şart koşmuştur.
    Konu keremcem tarafından (14.Haziran.2013 Saat 12:48 ) değiştirilmiştir.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ocak.2013
    Mesajlar
    44
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siz bilirsiniz elbette ama,
    ben olsam o kitabı kütüphanemden çıkartırdım, diğerlerinin de ahlakını bozmasın diye
    İşe iade davası açma hakkı olmayan çalışanın kötü niyet tazminatı için dava açma hakkı vardır.

    İş kanunu 19.maddeyi incelerseniz,;

    '' Sözleşmenin feshinde usulMadde 19 - İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek
    zorundadır...''

    şeklinde , açıkça fesih bildiriminin yazılı olarak yapılması ve sebebin de net olarak beliritlmesini şart koşmuştur.
    Sn keremcem şimdi siz böyle deyince benim de kafamda kitapla ilgili bir soru işareti oluştu. Çok da yararlandığım bir kitaptır. Türkiyenin saygın üniversitelerinden birisinin 5 profesörün 2 de doçenti tarafından çıkartılmış bir kitap. Size özelden kitap bilgisi ve yazarlarını da göndericem birazdan.

    İş kanunu MADDE 18. - Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır.

    Yukarda yazılı 18. madde, bu kapsamda olmayan işçiler için bir neden gösterilmesinin gerekli olmadığını dolaylı olarak söylemiyor mu?

    18. maddenin hemen ardından gelen sizin belirttiğiniz 19. madde de iş güvencesi kapsamında olan 6 ayını doldurmuş en az 30 işçi çalıştıran işyerlerinde ve belirsiz süreli sözleşmeleri olan işçilerden bahsediyor olamaz mı?

    Tabi ben konunun uzmanı değilim sadece elimdeki kitaplar ve araştırmalarım sonucu edindiğim bilgileri sizinle istişare amacıyla buraya yazdım.

    Birazdan size konuyla ilgili Yargıtay sitesinden bir link ve elimdeki kitabın bilgilerini belirten özel mesaj gönderiyorum.

    Konuya çok hakim olmadığımdan buraya değil mesajla size göndericem bunları. Ben yazdıklarım doğrudur demiyorum. Sadece incelemenizi istirham ediyorum.

  10. #10
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.752
    İş kanunun 18.maddesini alıntılamışsınız sn.şanslı,
    bense sebep bildirimi ve bildirim şekli ile ilgili olarak size iş kanunun 19.maddesini incelemenizi öneriyorum.
    Herhangi bir yoruma gerek bırakmayacak şekilde açıkça belirtilmiş olması gereken.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşveren Tarafından Tek Taraflı İş Akdi Feshi
    Konu Sahibi lordmayros Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Haziran.2014, 10:22
  2. İşçi Tarafından Bildirimsiz İş Akdi Feshi Bilgi Talebi
    Konu Sahibi argun79 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 14.Ağustos.2013, 11:16
  3. Cevap: 7
    Son Mesaj : 06.Haziran.2013, 15:36
  4. Belirli Süreli İş Akdinin Süresi Dolmadan İşveren Tarafından Feshi
    Konu Sahibi srkn45 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Kasım.2008, 15:18
  5. Cevap: 1
    Son Mesaj : 19.Kasım.2008, 11:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36