kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By keremcem

Konu: El Değiştiren Şirket

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    311

    El Değiştiren Şirket

    Çalıştığım şirketin tüm hisseleri başka bir şirkete geçti. Bu durumda bizlerin yeni işverenle çalışmak istemiyorum, kıdemimi alıp ayrılmak istiyorum deme hakkımız olur mu? Teşekkürler.


  2. #2
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı elifbe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalıştığım şirketin tüm hisseleri başka bir şirkete geçti. Bu durumda bizlerin yeni işverenle çalışmak istemiyorum, kıdemimi alıp ayrılmak istiyorum deme hakkımız olur mu? Teşekkürler.
    İlgili şirket sermaye şirketimi,şahıs işyeri mi ?

    İyi Günler.

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772
    Alıntı elifbe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalıştığım şirketin tüm hisseleri başka bir şirkete geçti. Bu durumda bizlerin yeni işverenle çalışmak istemiyorum, kıdemimi alıp ayrılmak istiyorum deme hakkımız olur mu? Teşekkürler.
    Yanlış hatırlamıyorsam, 1 ay kadar önce de aynı soruyu sormuştunuz.
    İşyerinin devri, işveren veya çalışan açısından haklı fesih sebebi değildir, yani kıdem tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum diyip ayrılma hakkı kazandırmaz çalışana işyerinin devredilmesi sn.elifbe.

    Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlgili şirket sermaye şirketimi,şahıs işyeri mi ?

    İyi Günler.
    Kıdem tazminatına hak kazanma konusunda , devredilen şirketin sermaye şirketi veya şahıs şirketi olmasının bir etkisi varmıdır sn.demiral?
    Bu arada sn.elifbe nin bahsettiği şirket A.Ş.

  4. #4
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Sayın keremcem,

    Devredilen şirketin sermaye ve/veya şahıs şirketi olması tabiiki etken.

    Cevabını yazıyorum Sayın elifbe, sizde bu şekilde ilerleyebilirsiniz.

    İşyeri şahıs işyeri ise işyerini satın alan kişinin satın aldığı işyerindeki çalışan işçi/lere bildirmesi ve/veya tebliğ yolu ile bildirmesi durumunda işçi 6 iş günü içerisinde talep ederek kıdem tazmnatını almaya hak kazanır.

    El değiştiren şirket sermaye şirketi ise işçi/ler'in kıdem tazminatı hakkı doğmaz.

    İyi Günler.

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772
    Kıdem tazminatı iş kanunu ile tanımlanmış, iş kanununa tabi çalışanların kazanabileceği bir haktır.
    İş kanununda işyeri tanımında şahıs veya sermaye şirketi şeklinde bir ayrım yapılmamıştır.
    İşyerinin devri konusuda aynı iş kanunun 6.maddesinde düzenlenmiştir, buna göre ;
    '' İşyerinin veya bir bölümünün devriMadde 6 - İşyeri veya işyerinin bir bölümü hukukî bir işleme dayalı olarak başka birine devredildiğinde, devir
    tarihinde işyerinde veya bir bölümünde mevcut olan iş sözleşmeleri bütün hak ve borçları ile birlikte devralana geçer.
    Devralan işveren, işçinin hizmet süresinin esas alındığı haklarda, işçinin devreden işveren yanında işe başladığı tarihe
    göre işlem yapmakla yükümlüdür.
    Yukarıdaki hükümlere göre devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken
    borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak bu yükümlülüklerden devreden işverenin sorumluluğu
    devir tarihinden itibaren iki yıl ile sınırlıdır.
    Tüzel kişiliğin birleşme veya katılma ya da türünün değişmesiyle sona erme halinde birlikte sorumluluk hükümleri
    uygulanmaz.
    Devreden veya devralan işveren iş sözleşmesini sırf işyerinin veya işyerinin bir bölümünün devrinden dolayı
    feshedemez ve devir işçi yönünden fesih için haklı sebep oluşturmaz. Devreden veya devralan işverenin ekonomik ve
    teknolojik sebeplerin yahut iş organizasyonu değişikliğinin gerekli kıldığı fesih hakları veya işçi ve işverenlerin haklı
    sebeplerden derhal fesih hakları saklıdır.''

    Şahıs şirketlerinde devirde kıdem tazminatına hak kazanabileceği, 6 gün içinde taleple kıdem tazminatı alınabileceği hangi yasal düzenlemede belirtilmektedir sn.demiral?

  6. #6
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahıs şirketlerinde devirde kıdem tazminatına hak kazanabileceği, 6 gün içinde taleple kıdem tazminatı alınabileceği hangi yasal düzenlemede belirtilmektedir sn.demiral?
    Yargıtay kararında.

    İyi Günler.

  7. #7
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772
    Kararı veya numarasını paylaşırsanız sevinirim.

  8. #8
    demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    2.245
    Karar numarası 1993/7097

    Genel konuşuyorum. Vergi Mevzuatı,Kdv Kanunu,Ticaret Kanunu ve Borçlar Kanunu Genelde Kanun Maddesine bağımlıdır.
    Sosyal Güvenlik Kanununda ise kanun nezninde birde mahkeme kararları öne çıkıyor Sosyal Güvenlik Kanununda sadece kanun maddesine bağımlı kalmak hataya mahal vermektedir.

    Not:Yalnız internetten arayıp bulmak istiyorsanız bulamazsınız.

    İyi Günler.
    Konu demiral tarafından (19.Haziran.2013 Saat 21:11 ) değiştirilmiştir.

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.772
    1475 sayılı eski iş kanunu dönemi kararı,

    '' işyeri değişikliğinde kıdem

    İşyeri eğer hakiki şahsa ait bir işyeri ise, işyerini satın alan kişinin, işyerinde eskiden beri çalışan işçinin kıdem tazminatını ödeme imkanı olmayabileceği görüşü ile, bu işyerinde çalışan işçi, işyerinin el değiştirmesi halinde, bu hususun kendisine bildirilmesi veya tebliği tarihinden itibaren 6 işgünü içinde talep etmesi halinde kıdem tazminatına hak kazanabilir.
    işyeri değişmesi halinde kıdem tazminatı ile yargıtay kararı
    Daire:9
    Tarih:05.03.1985
    Esas No: 1992/10778
    Karar No:1993/7097
    Kaynak​: DERLEMELERİM
    İlgili Maddeler:1475 SK 14 ,1475 SK 16
    İlgili Kavramlar:İŞYERİNİN EL DEĞİŞTİRMESİ YENİ İŞVEREN KIDEM TAZMİNATI
    Karar Metni: İşyerinin el değiştirmesi nedeniyle yeni işverenle çalışmak istemeyen işçi, iş aktine son vermesi halinde kıdem tazminatına hak kazanır
    .''
    demiral bunu beğendi.

  10. #10
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.727
    Alıntı elifbe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalıştığım şirketin tüm hisseleri başka bir şirkete geçti. Bu durumda bizlerin yeni işverenle çalışmak istemiyorum, kıdemimi alıp ayrılmak istiyorum deme hakkımız olur mu? Teşekkürler.
    Olayımıza münhasıran anladığım;sadece hisseler devredilmiş oluyor,dolayısıyle ortak (ve veya ortaklar değişiyor)tüzel kişilik aktif ve pasifleriyle birlikte faaliyetine aynen devam ediyor ve edecek.İşyerinin tamamı veya bir bölümünün devri(6098/428)birleşme ,katılım,türünün değişmesi(4857/6) ya da tam veya kısmi bölünme(TTK/178) sözkonusu değil, doğru mu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Faaliyetini Değiştiren Gerçek Kişi Nasıl Bildirim Yapmalıdır
    Konu Sahibi SerhanSerhan Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Ocak.2017, 10:38
  2. Nevi Değiştiren Şirketin Vergi Beyannameleri Ve SGK Açısından Durumu
    Konu Sahibi asuri33 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Nisan.2014, 11:37
  3. İşveren değiştiren personelin ücret gelirinin vergilendirilmesi
    Konu Sahibi ssahin Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 18.Ekim.2010, 15:26
  4. Faaliyet Değiştiren A.Ş. 'nin Varlıklarını Satması
    Konu Sahibi yasari Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Haziran.2009, 13:35
  5. Cevap: 7
    Son Mesaj : 05.Mart.2008, 15:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36