kamu işçi maaş

Like Tree15Beğeni

Konu: Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ozqryldz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....
    Evlilik nedeni ile iş sözleşmesini fesh eden işçi işsizlik sigortasından yararlanamaz. Tekrar bir işyerinde başlaması sonucunda arada boşluk olacağı için işsizlik sigortasından faydalanması gereken şartları yerine getirmesi gerekecektir.

İyi Günler.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Anladıysanız daha neyi soruyorsunuz ki?

Zimmen ödesin demiyorum,
    ödemek isteyen kendi cebinden ödesin ( her türlü ödemeyi vergisini primini de ödemek kaydıyla yapmasında bir engel yok) , devletin kasasına bakmasın diyorum.

İyi günler.
    Sayın keremcem,

Benim size anlatamadığım husus farklı. Her türlü ödemeyi vergisini primini ödemek şartı ile ödensin diye bir husus ve kural yok TTK,VUK ve GVK ödenecek tüm ücretleri belirlemiş aksine bir işlem vergi müfettişinin izansız kılıcı ile karşı karşıya kalmasına sebep oluşturur. Sözün özü kanun hükmünde belirlenmiş ücret vb ödemeler haricinde yapılan tüm ödemeler tüm mevzuata aykırıdır.

Ödemek isteyen kendi cebinden ödeyerek vergisini primini ödesin demekte neyin mantığı kanun maddelerini bilmediğinizi yorumlayarak bu yorumu yazdığınızı düşünüyorum kendi cebinden ödeyerek şirketin kayıtlarından gösterilmesi nasıl oluyor.

İyi Günler.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Bir noktaya açıklık getirelim. İşveren isterse bordorsuna ekleyerek istediği tutarda parayı istediği çalışana verir. Burda anahtar kelime "bordor" dur. Yani vergisi sgk sı ödenerek, her türlü tutar ödenebilir. Kimse de niye bu tutarı falancaya ödedin diyemez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Sayın nguroy,

Ben derim istesenizde kabul etsenizde etmesenizde ben sorarım ve çıkarırım.

Gerekli işlemleride uygulatırım.

Sizin bu düşünceniz vergi mevzuatına uzak yakından uyuşmamakle birlikte tamamen hatalı bir uygulamadır yaptırımlarıda ağırdır.

İyi Günler.

Sn Demiral,

Neyin hatalı olduğunu anlamama yardımcı olurmusunuz.
    Ben diyorum ki işveren istediği kadar parayı vergisini ve ssk sını ödeyerek istediği işçiye öder. Yanlış olan nedir acaba.??
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

SN. DEMİRAL
    işsizlik sigortasını belirlenmiş şartlar ve kanunun öngördüğü çerçeveler içerisinde yararlanılması gerekir bunun haricinde kanunsuz bir işlem yapmak olanaksız ve imkansızdır DEMİŞSİNİZ.

Ben bu konuyu açan personeli evlilik nedeni ile çıkartıcağıma, kendim çıkarttım gibi gösterdim. İşsizlik ödeneğinden yararlandırdım. Yani dediğiniz gibi kanunun öngördüğü çerçeveler içersinde. Buraya kadar bir sorun varmı anlamadım açıkçası.

koraykarakaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    koraykarakaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn Demiral,

Neyin hatalı olduğunu anlamama yardımcı olurmusunuz.
    Ben diyorum ki işveren istediği kadar parayı vergisini ve ssk sını ödeyerek istediği işçiye öder. Yanlış olan nedir acaba.??
    Bence de işverenin ihtiyari olarak yapacağı ücret ödemeleri gelir vergisi stopajı ve sgk primi kesintileri doğru bir şekilde yapıldıktan sonra hiç bir sorun olmayacaktır.
    Tarafımca yazılan mesajları şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Konu burası değil ama ,
    vergi nedir sn.demiral, bunu bir konu açarak açıklarsanız engin bilgilerinizden faydalanmamızı sağlamış olursunuz.
    İşçiye ödenen ücret, vergisi primi ödendikten sonra , kim ne diyebilir? Sizin diyebileceğiniz ne olabilir?
    Örneğin Raporlu işçiye işveren isterse, ücretini TAM olarak ödeyemez mi? ( tam dan kasıt primi vergisi vb her türlü yasal ödemelerinin / kesintilerinin de ilgili kurumlara ödenmesidir)

Hee ondan sonrası personel ile benim aramda. Ben sonuçta kanunun öngördüğü şekilde çıkış işlemini yapıp. kanunun öngördüğü şekilde de ödemesini yapmışım.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu burası değil ama ,
    vergi nedir sn.demiral, bunu bir konu açarak açıklarsanız engin bilgilerinizden faydalanmamızı sağlamış olursunuz.
    İşçiye ödenen ücret, vergisi primi ödendikten sonra , kim ne diyebilir? Sizin diyebileceğiniz ne olabilir?
    Örneğin Raporlu işçiye işveren isterse, ücretini TAM olarak ödeyemez mi? ( tam dan kasıt primi vergisi vb her türlü yasal ödemelerinin / kesintilerinin de ilgili kurumlara ödenmesidir)

Ya da işveren bir işçiye üstün hizmetinden dolayı fazladan bir ödeme yapamaz mı?. Tabi hep bordro dahilinde bunu tartışmıyoruz bile.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)