kamu işçi maaş

Like Tree15Beğeni

Konu: Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

Lightbulb Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

Evet arkadaşlar benim bi sorunum var ve cevaplarınızı bekliyorum...

4 Temmuz 2013 de nikahımızla beraber nişanlım işten ayrılacak ve kıdem tazminatı alacak... Fakat yasa işçinin evlilik nedeniyle işten çıkmasından dolayı işsizlik parası ödemiyor bu yasada açıkça yazılmış.. İşsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    devlet malı deniz.- diyorsunuz yani.
    işveren cıkarsın, hem ihbar tazminatı da alır nişanlınız.
    şeref aydemir ve semmih bunu beğendi.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1-2 gün çalışana hiç bir tazminat ödenmez.
    demiral bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Tazminatı alıp ayrıldıktan sonra 1-2 gün bir başka işyerinde çalışılsa, işsizlik maaşı alınabilir mi diye soruluyor Nizam bey,

sanırım aradaki 1günlük boşlk nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanılamayacaktır.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben işssizlik sigortası açısından değil. Deneme süresi kapsamında yorumladım.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tazminatı alıp ayrıldıktan sonra 1-2 gün bir başka işyerinde çalışılsa, işsizlik maaşı alınabilir mi diye soruluyor Nizam bey,

sanırım aradaki 1günlük boşlk nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanılamayacaktır.
    Katılıyorum,
    tereddüt olmaması için netleştirelim.
    Bu bağlamda "1-2 gün"noktasının son 120 gün konusuylabir ilgisi olabilirmi?

Alıntı ozqryldz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet arkadaşlar benim bi sorunum var ve cevaplarınızı bekliyorum...

4 temmuz 2013 de nikahımızla beraber nişanlım işten ayrılacak ve kıdem tazminatı alacak... Fakat yasa işçinin evlilik nedeniyle işten çıkmasından dolayı işsizlik parası ödemiyor bu yasada açıkça yazılmış.. Işsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....
    nişanlınızın işverenİ ile anlaşmayı deneyin. Nasıl olsa evlilik nedeni ile çıkınca kıdem tazminatını mecbur verecek. Onun tarafından çıkarılmasını rica edin. Nasıl olsa maaş hesabına yatıracak parayı nişanlınızın. O parayı çekip ihbar tazminatı tutarındaki parayı kendisine iade ediceğinizi söyleyin. Iyi bir adamsa nişanlınızda iyi bir çalışansa, destek olmak için böyle bişey yapabilir. Netice de kendisinin cebinden bir para çıkmayacak.

Mesela ben doğum yapan bir bayan ücretsiz izini biten bir bayan çalışamayacağı için çıkışını yaptım. Kendisi çıkmak istedi. Banka hesabına aktardık paraları kıdem ve ihbar tazminatı diye. Sonra gittik bankaya beraber. çekti vezneden parayı iade etti bana. Sonra da gitti bağlattı işsizlik parasını. Bizim de ona ve bebeğine ufak bir katkımız oldu.

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Merhaba ,

Sayın mrt1980 ;
    Bizim de ona ve bebeğine ufak bir katkımız oldu.
    Siz katkıda bulunduğunuzu söylüyorsunuz, aslında konuyu uzatmak ya da büyütmekte istemiyorum ama yaptığınız son derece yanlış bir uygulama.
    demiral bunu beğendi.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum,
    tereddüt olmaması için netleştirelim.
    Bu bağlamda "1-2 gün"noktasının son 120 gün konusuylabir ilgisi olabilirmi?
    Sn.Keremcem beyin düşüncesi hk.ne diyorsunuz?

arkadaşlar zaten konuda belirttim çıkış yapıldığı gün tekrar işe giriş yapılacak farklı bir firmadan yani arada 1 gün dahi boşluk olmayacak... zaten işsizlik parası alabilmek için 4447 sayılı kanuna göre son 120 gün eksiksiz sigortanızın ödenmesi lazım 1 gün dahi eksik olursa verilmiyor diye biliyorum...

Alıntı mrt1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nişanlınızın işverenİ ile anlaşmayı deneyin. Nasıl olsa evlilik nedeni ile çıkınca kıdem tazminatını mecbur verecek. Onun tarafından çıkarılmasını rica edin. Nasıl olsa maaş hesabına yatıracak parayı nişanlınızın. O parayı çekip ihbar tazminatı tutarındaki parayı kendisine iade ediceğinizi söyleyin. Iyi bir adamsa nişanlınızda iyi bir çalışansa, destek olmak için böyle bişey yapabilir. Netice de kendisinin cebinden bir para çıkmayacak.

Mesela ben doğum yapan bir bayan ücretsiz izini biten bir bayan çalışamayacağı için çıkışını yaptım. Kendisi çıkmak istedi. Banka hesabına aktardık paraları kıdem ve ihbar tazminatı diye. Sonra gittik bankaya beraber. çekti vezneden parayı iade etti bana. Sonra da gitti bağlattı işsizlik parasını. Bizim de ona ve bebeğine ufak bir katkımız oldu.
    Murat bey düşünceleriniz için teşekkürler.. Şuan zaten işveren ile anlaşmak üzereyiz işverenden sadece kıdem tazminatını alıp işverene ihbar tazminatını geri iade edeceğiz. Fakat ben bu soruyu işveren kabul etmez ise diye soruyorum.. Cevaplarınız ve uyarılarınız benim için önemli sizler bu işin uzmanlarısınız yardımlarınızı bekliyoruz...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)