kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Hamile Kadınların Çalıştırılması Hakkında

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dediğim gibi,
    ilgili yönetmeliğe ulaşabileceğiniz link te mevcut ilk yanıtta.
    Çıktısını alıp işvereninize iletebilirsiniz dilerseniz.
    ben çıktısınıda aldım ilettim ama bane halen benimle ilgil olmadığını belirtiyolar...
    ben ctesileri çalışmıyorum sözleşmemdede yok bu ibare sabah 9:00-18:30 mesai saatlerim var yemek molası ayak üstü kullanmamıza rağmen içveren halen yemek paydosunu 1 saat saymakta ve bana toplam 45 saat haftada çalışman lazım demekte

iş bu ki hadi yemek saatinide koysam günde 8,5 saat oluyo ama ben 18:30da çıkıyorum yani nasıl olcak anlıyamadım?

ne olur bi yardımcı olurmusunuz?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı twetty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben çıktısınıda aldım ilettim ama bane halen benimle ilgil olmadığını belirtiyolar...
    Sİze yardımcı olabileceğim tek nokta;
    noter kanalıyla ihtar gönderin, hamile kadınların çalıştırılmasına yönelik yönetmelikte belirtilen günlük 7,5 saat çalışma süresinin üzerinde çalıştırılıyorum, bu yönetmeliğe ve o yönetmeliğin bağlı olduğu yasaya aykırıdır, ya çalışma süremi yasada belirtilen süreye çekin yada olmaması durumunda sözleşmemi haklı nedenle feshedeceğim şeklinde.
    Bu ihtar sonrasında tabiri caizse işveren tarafından eziyet göreceğiniz neredeyse kesin, ama bu ihtar en azından haklı sebeple sözleşmenizi feshettiğinizin kanıtı olacaktır.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Keremcem beye katılıyorum.

Hafta da 5 iş günü de olsa ,6 işgünü de olsa günlük fiili çalışma süreniz 7.5 saat olacak.
    Günlük iş süreniz 09.00-18.31 arası......9.5 saat
    Günlük fiili çalışma süreniz 9.5-1=8.5 saat(ara dinlenme süresini 1 saat kabül ediyorum)
    Olması gereken 8.5 değil,7.5 saat

Burada dikkat edilmesi gereken haftalık çalışma süresi değil,günlük iş süresi dir,bu süre de 7.5 saat dir.(haftalık 5 iş günü çalışıyor olmalısınız!..)

Demek istiyorsunuz ki;zaten günlük 7.5 saat in üzerinde çalıştırılıyorum + ara dinlenme süresi de 1 saat verilmiyor,(atıyorum bu süre 15-20 dk. olunca,benim günlük fiili çalışma sürem 8.5 + 40 dk=9 saat 10 dk.(veya 9 saat 15 dk)oluyor diyorsunuz,böyle ise haklısınız ama kabül etmiyorlar diyorsunuz, o halde sn.Keremcem beyin önerisini dikkate alınız.

Ben de bu konuyla ilgili is yerime sordugumda bana bu yasanin sadece gece calisanlar ibaresi konarak gece calisanlarin calisma saatlerinin degisecegini gunduz calisanlarin ayni olacagini soylediler. Gercekten yalnizca gece calisanlarla ilgili mi sizce de?

Alıntı promisess Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de bu konuyla ilgili is yerime sordugumda bana bu yasanin sadece gece calisanlar ibaresi konarak gece calisanlarin calisma saatlerinin degisecegini gunduz calisanlarin ayni olacagini soylediler. Gercekten yalnizca gece calisanlarla ilgili mi sizce de?
    Gece, gündüz, hafta sonu , pazar bayram, her allahın günü için geçerlidir, hamile kadınların günlük çalışma süresinin 7,5 saatin üzerinde olması 4857 sayılı iş kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde ,
    .................................................. .............................................Yasal değil!

Merhaba, ben özel bir okulda anaokulu bölümünde asistanlık yapıyorum. Sabah 8:30 -17:30 çıkış 14 haftalık riskli bir gebeliğim var ancak okul cumartesi günleri gelmem konusunda zorluyor kendi görevim dışında bir o gün gelmeyen birinin yerine bakmamı söylüyor itiraz edip geçerli olan raporumu kendilerine mail attım ama kabul edilmedi ( okulda personel çalışmıyor sadece santrale bakmam için beni getirtiyorlar) geçerli olan raporumda mesai saatlerin dışında çalışamaz ama okul yönetimi hafta sonu olarak algılamıyor bunu sizce böyle bir durumda ne yapmam gerekir? Teşekkürler

Merhaba Tuba hn.

Günlük çalışma süresi:08.30-17.30 ise;
    -günlük iş süresi 9 saat,
    -olması gereken ara dinlenme süresi 1 saat,
    -günlük fiili çalışma süresi 8 saat
    -x5 işgünü=haftalık çalışma süresi 40 saat
    doğrumu?değilse nasıl?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gece, gündüz, hafta sonu , pazar bayram, her allahın günü için geçerlidir, hamile kadınların günlük çalışma süresinin 7,5 saatin üzerinde olması 4857 sayılı iş kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içersinde ,
    .................................................. .............................................Yasal değil!
    Uygulanması gereken durum budur.
    Tubaözeken bunu beğendi.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Tuba hn.

Günlük çalışma süresi:08.30-17.30 ise;
    -günlük iş süresi 9 saat,
    -olması gereken ara dinlenme süresi 1 saat,
    -günlük fiili çalışma süresi 8 saat
    -x5 işgünü=haftalık çalışma süresi 40 saat
    doğrumu?değilse nasıl?
    Evet normalde olması gereken o ama anaokulu olduğu için tam 1 saat kullanamıyorum ( oyun grubu çocuklarımız erken gidiyor ve ben çocukları teslim etmek zorundayım. ) en fazla yarım saat kullanabiliyorum ama işimin harici olaraktan başkasının görevini bana vermekteler onun için hafta sonu tüm gün çalıştırmamı istemekteler doktorumdan raporum var ama kabul edilmedi.

Doktorunuzdan nasıl bir raporunuz var?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)