kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Brüt Maaşdan Net Maaşa Dönmesi Hakkında ?

Brüt Maaşdan Net Maaşa Dönmesi Hakkında ?

Merhabalar,

2011 de işe başladım, işe başlarken benle net ücret üzerinden konuşuldu. Sözleşmeye maaşın brüt ücreti ne ise o hesaplanıp yazıldı. 2012 yılının sonuna kadar net ücret olarak aldım. 2013 ocak ayından itibaren brüt ücret üzerinden ödeme yapılmaya başlanmış. Bu konu ile ilgili bize hiçbir yazılı tebliğ vs. yapılmadı. vergi dilimine girip ücretlerde kesinti yapılınca bizler farkına vardık. Biz müdürlere sözlü olarak bildirdik size onların bildirmesi gerekiyor diyorlar. Bu durumda ben iş akdini haklı nedenle fesh edebilir miyim? fesih yapabilirsem bunun için nasıl bir dilekçe yazmam gerekir. Yasa olarak hangi maddeyi belirtmem gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kolay gelsin.

demiral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    demiral isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı sorgulamak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

2011 de işe başladım, işe başlarken benle net ücret üzerinden konuşuldu. Sözleşmeye maaşın brüt ücreti ne ise o hesaplanıp yazıldı. 2012 yılının sonuna kadar net ücret olarak aldım. 2013 ocak ayından itibaren brüt ücret üzerinden ödeme yapılmaya başlanmış. Bu konu ile ilgili bize hiçbir yazılı tebliğ vs. yapılmadı. vergi dilimine girip ücretlerde kesinti yapılınca bizler farkına vardık. Biz müdürlere sözlü olarak bildirdik size onların bildirmesi gerekiyor diyorlar. Bu durumda ben iş akdini haklı nedenle fesh edebilir miyim? fesih yapabilirsem bunun için nasıl bir dilekçe yazmam gerekir. Yasa olarak hangi maddeyi belirtmem gerekiyor. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

kolay gelsin.
    Aynı soruyu daha öncede sormuşsunuz ve forum üyeleri cevaplamış yine aynı soruyu sorma gereksiniminizi öğrenebilirmiyim ?

İş Sözleşmesinde Net ile Anlaştık, Şimdi Brüt ücret üzerinden ödeme yapılması hakkında?

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Sorunuza istinaden işvereninizin yapmış olduğu maaş uygulamasında hiçbir sorun yok. Ve sizinde hiçbir yönde kaybınız mevcut değil.
    Vergisel ve Sgk açısından sıkıntı oluşturacak bir durumda söz konusu değil.
    Bence sesinizi çıkarmadan çalışmaya devam edin fesih gerektirecek bir işlemde mevcut değil.

İyi Günler.
    Tarafımca yazılan mesajlar şahsi görüşlerim olup, her hangi bir hukuki sorumluluğum yoktur.

Alıntı demiral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sorunuza istinaden işvereninizin yapmış olduğu maaş uygulamasında hiçbir sorun yok. Ve sizinde hiçbir yönde kaybınız mevcut değil.
    Vergisel ve Sgk açısından sıkıntı oluşturacak bir durumda söz konusu değil.
    Bence sesinizi çıkarmadan çalışmaya devam edin fesih gerektirecek bir işlemde mevcut değil.

İyi Günler.
    Sesimi çıkartıp çıkartmamaya kararı ben veririm siz merak etmeyin. Siz de galiba bir işverensiniz? benim kaybım olmadığını nereden biliyorsunuz? bu aydan sonra ortalama 100 TL'lik bir kesinti olacak. Patronun keyfi geldi brüte çektim mi diyecek. Benle anlaşırken net ile anlaşıp sonra brüte çektiğinde hiçbirşey demeden eyvallah mı diyeceğiz?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Şimdi burda bir yanlış anlaşılma var gibi geliyor. 2013 yılında brüte geçtik diyorsunuz. Ancak bu durumda ilk aylarda vergi dilimi atlamadan önce aldığınız net ücret de fazla olur. Daha sonra vergi dilimi atlayınca daha çok vergi kesintisi yapılmaya başlanır ve giderek ücret azalır.
    Fazla alırken ses çıkarmayıp sonra itiraz ederseniz tabi kaybınız yok derler size.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı sorgulamak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sesimi çıkartıp çıkartmamaya kararı ben veririm siz merak etmeyin. Siz de galiba bir işverensiniz? benim kaybım olmadığını nereden biliyorsunuz? bu aydan sonra ortalama 100 TL'lik bir kesinti olacak.
    Birincisi sorularınıza önce bir gözden geçirin ve ona göre yorumlar yapın.
    İkincisi zaten kararı siz vereceksiniz fakat bu tarz uslupta bulunacaksanız zaten soru sormayınız.
    Üçünsüsü işveren olduğuma nasıl karar verdiniz bilmiyorum ama tahmininiz yanlış.
    Sorularınıza cevap arıyorsanız verilen cevaplara en azından saygı duyunuz. (sanırım soruyu daha öncede sordunuz neden tekrar sorduğunuzu sormuştum sanırım buna içerlediniz)

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdi burda bir yanlış anlaşılma var gibi geliyor. 2013 yılında brüte geçtik diyorsunuz. Ancak bu durumda ilk aylarda vergi dilimi atlamadan önce aldığınız net ücret de fazla olur. Daha sonra vergi dilimi atlayınca daha çok vergi kesintisi yapılmaya başlanır ve giderek ücret azalır.
    Fazla alırken ses çıkarmayıp sonra itiraz ederseniz tabi kaybınız yok derler size.
    Sayın nguroy,

Zaten yapılan uygulamada bir yanlışlık söz konusu değil dışarıda şirketler bilirsiniz belli zamanlarda bu tarz uygulamalar yapıyor aynı yıl içerisinde ilk aylarda brütten işçiye maaş ödemesi yapıyorlar yılın son aylarına gelince işçiye ödenenen maaş düşüyor günün sonunda yıl sonu zaten işçi yine tam bir yıllık net ücretini almış oluyor burada vergi ziyaı ve sgk açısından bir kayıpta söz konusu değil.

Yani absürt bir uygulamada söz konusu değil.

İyi Günler.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben zaten aksini söylemedim ki . Brüt üzerinden alınan ücretlerde sene başında daha çok daha sonra daha az ücret alınır dedim.
    Daha çok alırken ses çıkarmayan personel az almaya başlayınca mı itiraz ediyor diyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben zaten aksini söylemedim ki . Brüt üzerinden alınan ücretlerde sene başında daha çok daha sonra daha az ücret alınır dedim.
    Daha çok alırken ses çıkarmayan personel az almaya başlayınca mı itiraz ediyor diyorum.
    Sayın nguroy,

Bende sizin yorumunuza katılıyorum babında yazdım.
    Soruyu soran kişi farklı yormasın anlamında.

İyi Günler.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Anladığım;
    İşe başlarken net ücret üzerinden konuşuluyor(tabi bu arada söz uçuyor)iş sözleşmesine yazılan bürüt ama baştan itibaren 2012 yılının sonuna kadar da(yıl süresince ay bazında değişmeksizin)ödenen net ücret(bu arada 2013/Ocak itibariyle ücret artışı-zam yapılıyor) bu tarih itibariylede ödemeler bürüt üzerinden yapılmaya başlanıyor, sözkonusu değişiklik ise daha sonra öğreniliyor.

Başta iş sözleşmesine bürüt yazılıp,sonrasında net olarak ödenmesini,iş sözleşmesinin anılan hükmü karşısında bu işyeri uygulamasını,tarafların(özellikle işcinin örtülü kabülü)-(öteden beridir bu duruma itiraz edende olmamış) anlaşması/anlaşmış oldukları düşüncesine varabiliriz.Ancak önceki durum devam etmekde iken, daha sonrasında bürüt üzerinden işlem yapılması/yapılacak olması karşısında, bu değişiklik işci aleyhine bir durum doğuruyor/doğuracak ise bahsekonu değişikliğin M.22 kapsamında önceden işcilere bildirilmesi gerektiği açık.Olayda işci aleyhine(esaslı)değişiklik sözkonusu olmuyor/olmayacak ise bu defa zaten sorun yok demektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)