kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Yıllık İzin En Fazla Kaça Bölünebilir ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353

    Yıllık İzin En Fazla Kaça Bölünebilir ?

    Değerli üstatlar;

    İş kanununda yıllık iznin en fazla 3'e, Borçlar Kanunda ise 2'ye bölünebileceği belirtilmektedir. Uygulama hangi yöndedir acaba?

    Teşekkürler.


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Yasa tekniği açısından her zaman özel yasa genel yasanın önüne geçer. Bu nedenle iş kanunu ne diyorsa o geçerlidir.
    ferruh bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Borçlar kanunun , yıllık izin hakkını bütün olarak düzenlememesi nedeniyle,
    Borçlar kanunun genel bir kanun olması ve iş kanunun özel bir kanun olması nedeniyle,
    genel olarak , genel düzenlemeler getiren kanunların, eğer özel kanunlarla getirilmiş bir düzenleme varsa, özel düzenlenmiş kanun hükümlerinin geçerli kabul ediliyor olması nedeniyle,
    iş kanununa göre en çok 3 e bölünebilirliği devam etmektedir diye düşünüyorum.
    ferruh bunu beğendi.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Raşit ULUBEY
    (ÇSGB İş Başmüfettişi

    4- Belirsiz Süreli Hizmet Sözleşmesinin Sona Ermesinde Fesih Bildirim Süresi
    818 sayılı mülga Kanunda 340 ve 341'''' inci maddede "Umumiyet itibariyle" ve "Bir seneden fazla devam eden işlerde" başlığıyla yer alan düzenlemenin, yeni Türk Borçlar Kanununda "Fesih bildirim süresi-Genel olarak" başlığıyla tanzim edildiği görülmektedir (Madde 432).

    Belirsiz süreli hizmet sözleşmelerinin taraflardan herhangi biri (işçi veya işveren) tarafından sona erdirilecek olması halinde durumun karşı/diğer tarafa bildirilmesi gerekmektedir.

    Hizmet sözleşmesi, bildirimin karşı/diğer tarafa ulaşmasından başlayarak;

    a) Hizmet süresi bir yıla kadar sürmüş olan işçi için 2 hafta sonra,
    b) Hizmet süresi bir yıldan beş yıla kadar sürmüş olan işçi için 4 hafta sonra,
    c) Hizmet süresi beş yıldan fazla sürmüş işçi için 6 hafta sonra, sona ermektedir.

    4857 sayılı İş Kanununda fesih bildirim süresi, 2 hafta ila 8 hafta arasında değiştiği ve diğerleri hariç, işi 6 aydan az sürmüş olan için 2 hafta, işi 3 yıldan fazla sürmüş olan için 8 hafta olarak düzenlendiği (Madde 17) halde 6098 sayılı Kanunda fesih bildirim süresi yukarıda belirtildiği şekilde hüküm altına alınmış bulunmaktadır.

    Kanunda yer alan fesih bildirim süreleri, hizmet sözleşmeleriyle kısaltılamamakta, ancak artırılabilmektedir.
    Fesih bildirim süresine ait ücreti peşin ödemek suretiyle işverenin hizmet sözleşmesini sona erdirebilmesi mümkündür. Aynı husus, işçi için de geçerlidir.


    Bu makaleden ne anlamalıyız. Fesih süresi ne kadar oluyor şimdi?

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Kullüm saçmalamışlar,
    düzenlediğiniz iş sözleşmesini hangi kanun hükümlerine göre düzenlemektesiniz? 4857 mi, 6098 e göre mi? Bu soruma vereceğiniz yanıt, sorunuza bulabileceğiniz yanıttır bence.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Üstat ben sözleşmenin herhangi bir tarafı değilim. fakat diyelimki sizinle aynı işte çalışıyoruz... sizin sözleşmede iş kanunu, benikinde borçlar kanunu yazıyor... aynı iş aynı çalışma süresi aynı anda işten ayrılma... size 8 bana 6 hafta!

    yokmu bunda bir terslik.

  7. #7
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411
    Alıntı ferruh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstat ben sözleşmenin herhangi bir tarafı değilim. fakat diyelimki sizinle aynı işte çalışıyoruz... sizin sözleşmede iş kanunu, benikinde borçlar kanunu yazıyor... aynı iş aynı çalışma süresi aynı anda işten ayrılma... size 8 bana 6 hafta!

    yokmu bunda bir terslik.


    Hiç böyle saçma sapan birşey görmedim. İş kanununda 5 yıldan fazla çalışanın ihbar süresi 8 haftadır. 6 haftayı kim çıkarmış, nerde bu uygulama yapılmış?. Bu makaleyi yazanın amacı nedir hiç anlamadım doğrusu.!!!!!!!!!!!!!
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  8. #8
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Olmaz mı bir terslik,tabiki var

    -"Aynı iş ,aynı işyeri, 2 çalışan,tabi oldukları/olacakları iki kanun"
    Cevap: sn.keremcemin dediği gibi olacaktır.
    Sanırım sehven(matbuu) yapılmış,doğrusu düzenleyende farkında değil!..

    -Bahsekonu süreler, anılan kanunların hükümlerine göredir.(ama aynı iş, aynı işyeri( sadece isimleri farklı olan) aynı 2 işci için uygulama bu kanunlardan sadece birisi için mümkündür)
    Konu şeref aydemir tarafından (24.Temmuz.2013 Saat 10:27 ) değiştirilmiştir.
    ferruh bunu beğendi.

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiç böyle saçma sapan birşey görmedim. İş kanununda 5 yıldan fazla çalışanın ihbar süresi 8 haftadır. 6 haftayı kim çıkarmış, nerde bu uygulama yapılmış?. Bu makaleyi yazanın amacı nedir hiç anlamadım doğrusu.!!!!!!!!!!!!!
    İşin acı olan tarafı Nizam bey, makalede değil, borçlar kanunun 432. maddesinde bu şekilde tanımlanıyor.

  10. #10
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Ferruh beyin ilk iletisinin son bölümündeki sorunun cevabı:
    Makale de her iki Kanun (4857/M.17 ve 6098/M.432)hükümleri ayrı ayrı belirtilmiş,sorun yok.

    (Sn.Ferruh beyin 2nci iletisine verdiğim cevap, birinci iletinin sonunda sorduğu sorunun cevabı değildir.)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllık İzin Deği Alacak Ücretli İzin
    Konu Sahibi karakartal75 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Kasım.2016, 07:19
  2. Yıllık İzne Ayrılan Personele Yıllık İzin Ücret Ödemesi
    Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 15:40
  3. Yıllık İzin Ücreti ve Fazla Çalışma Ücretine Faiz Yürütümü
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 18.Eylül.2009, 13:43
  4. Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Doğar mı?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:27
  5. Ücretli Yıllık İzin Süresinin Fazla Hesaplanması
    Konu Sahibi osaglam Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Eylül.2005, 08:21

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36