kamu işçi maaş

Konu: Toplu İş Arama İzni Kullandırmayan İşveren

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2013
    Mesajlar
    1

    Toplu İş Arama İzni Kullandırmayan İşveren

    Merhaba
    11 ay çalıştığım iş yerinden 05.07.2013 tarihinde istifa ettim önceden dilekçe yazarak toplu iş arama iznimi ihbar süremin sonuna denk getirmek istediğimi işverene bildirdim. İhbar süremin bitiminden 7 gün öncesinde (25.07.2013) personel işleri çıkış işlemlerimi yapıp aynı günün tarihini yazarak imza attırıp iş arama iznim olan son 7 günü ancak bu şekilde hesaplayabileceklerini söylediler. Maaşım yattığında toplu iş arama iznimi maaşımdan kestiklerini fark ettim. Kendileriyle görüştüğümde biz öyle anlaştık erken işten çıkmış oldun 7 günü o yüzden kestik şeklinde tamamen iş ahlakına aykırı bir cevap aldım. Bu durumda işveren ya da görevini kötüye kullanan personel işleri sorumlusu hakkında maddi veya manevi dava açma hakkım bulunmaktamıdır?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    21
    Normalde çıkışınızı 01.08.2013 tarihinde vermeleri gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda personel başka bir yerde işe başlayacağından dolayı erken çıkışını istemektedir. Eğer sizin yazılı olarak erken çıkma isteğinizle ilgili herhangi bir talebiniz yoksa noterden bu günlere ait ücretleri İş kanunun 27.maddesi gereği bir yazı işe ihtaren bildirebilirisiniz.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2013
    Mesajlar
    71
    Alıntı Hndkt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba
    11 ay çalıştığım iş yerinden 05.07.2013 tarihinde istifa ettim önceden dilekçe yazarak toplu iş arama iznimi ihbar süremin sonuna denk getirmek istediğimi işverene bildirdim. İhbar süremin bitiminden 7 gün öncesinde (25.07.2013) personel işleri çıkış işlemlerimi yapıp aynı günün tarihini yazarak imza attırıp iş arama iznim olan son 7 günü ancak bu şekilde hesaplayabileceklerini söylediler. Maaşım yattığında toplu iş arama iznimi maaşımdan kestiklerini fark ettim. Kendileriyle görüştüğümde biz öyle anlaştık erken işten çıkmış oldun 7 günü o yüzden kestik şeklinde tamamen iş ahlakına aykırı bir cevap aldım. Bu durumda işveren ya da görevini kötüye kullanan personel işleri sorumlusu hakkında maddi veya manevi dava açma hakkım bulunmaktamıdır?
    eksik ödenen günler için yasal olarak ücretinizi % 100 zamlı alacaksınız.

  4. #4
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    İlgili,05.07 tarihli dilekçesi ile bu tarih itibariyle başlayan bildirim süresi sonunda(yani 4x7=28 gün sonra)istifaen ayrılmış olacaktı.Buna göre sn.AYKIZ ında dediği gibi son gün 01.08 tarihidir.Oysa çıkış işlemi bu tarih öncesi bir tarih olup,bu durumda işverenin bildirim süresine riayet etmemiş olduğunu söylemek mümkün,mümkün ise sonuçlarıda farklı olabilecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İş Arama İzni Hk.
    Konu Sahibi kadanmelih Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 04.Aralık.2015, 14:05
  2. İş Arama İzni
    Konu Sahibi tanufuk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 20.Nisan.2015, 16:01
  3. Toplu iş Arama İzni
    Konu Sahibi cetvel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 24
    Son Mesaj : 09.Nisan.2015, 17:00
  4. ihbar tazminatında iş arama süresinin toplu kullandırılması
    Konu Sahibi albatros_e Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 26.Ekim.2008, 12:01
  5. İş Arama İzni
    Konu Sahibi eren Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 16.Kasım.2005, 15:13

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36