kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 2 Post By keremcem

Konu: Maaş Gecikmesi Ve İş Akdi Feshi

Question Maaş Gecikmesi Ve İş Akdi Feshi

Merhaba,

Yaklaşık 28 aydır çalıştığım özel bir şirkette son 7-8 aydır ücretimi düzenli olarak alamıyorum. Maaşım asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Asgari üzeri kısmını bazen elden alıyorum bazen de aynı banka hesaba yatırılıyor.

Maaş ödeme günü ayın 5'i. Son aylardaki hesap hareketlerimi incelediğimde birkaç ayda önemli gecikmeler var. Mesela bir ay 21-29 tarihlerinde iki defada, diğer bir ay 21'inde tam olarak, başka bir ay 22-30 günlerinde iki defada, başka bir ay 21'inde tam, yine farklı bir ay 18'inde tam yatmış. Bu ayki ücretimi henüz alamadım. Bunlar banka hesap hareketlerim, yani kesin olarak kanıtlayabileceğim ödemeler.

1. Öncelikle bu düzensiz ödeme 'alışkanlık' şeklini almış sayılabilir mi?
    2. Bunları göstererek iş akdimi fesh edip kıdem tazminatı ve içerde kalan para ve yol, yemek haklarımı talep edebilir miyim?
    3. Biraz inceledim ve 20 gün sonra (yani benim için ayın 26sında) işlemlere başlamam gerektiğini öğrendim. Bu ayki ücretim 26'sına kadar yatırılırsa bile 'haklı fesihi' hakkım saklı mıdır? Daha önce ücretimin ödenmesi ayın 26'sını geçtiği oldu (yukarıda görüldüğü gibi). Bunu ileri sürerek fesih yapabilir miyim? Zira bu madde bana çok saçma geldi. Bu haklı sebep sayılmıyorsa her işveren istediği işçinin maaşını her ay 20 gün geç verebiliyor.
    4. Kıdem tazminatımı hesaplamaya çalıştım internette biraz. Son ayın yatan priminde SGK'da görülen brüt ücretim 1120TL. Bir önceki 6 ay boyunca 950TL. Kıdem hesaplanırken son ay ücreti mıibaz alınıyor yoksa son 12 ayın ortalaması felan mı alınıyor?
    5. Elbette gerçekte aldığım ücretin brütü bundan yüksek. Banka hesabında görülen net ücreti öne sürerek kıdem maaşımın bu ücret üzerinden verilmesini sağlayabilir miyim?
    6. İşten bu şekilde ayrıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurabilir miyim? Forumu incelediğimde bazı arkadaşların sıkıntı yaşadıklarını gördüm. İşten 'istifa' etmeyip 'çıkarıldığımı' göstermem için ek birşey yapmam gerekiyor mu? Tüm alacaklarımı aldıktan sonra buna uygun bir kağıt imzalamamın mahsuru var mıdır?
    7. Ve son olarak, sırayla yapmam gereken yasal işlemler nelerdir? Avukat gerekir mi yoksa kendim halledebilir miyim?

Teşekkürler.
    Konu klenin tarafından (20.Ağustos.2013 Saat 00:59 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı klenin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. Öncelikle bu düzensiz ödeme 'alışkanlık' şeklini almış sayılabilir mi?
    Evet.
    2. Bunları göstererek iş akdimi fesh edip kıdem tazminatı ve içerde kalan para ve yol, yemek haklarımı talep edebilir miyim?
    Bu gecikmeleri sebep gösterip,çalışıp ta hak kazandığınız son aya ait ücretiniz hala ödenmedi ise, bu durum size kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sözleşmeyi feshedip tazminatınızı talep etme hakkı kazandırır.
    3. Biraz inceledim ve 20 gün sonra (yani benim için ayın 26sında) işlemlere başlamam gerektiğini öğrendim. Bu ayki ücretim 26'sına kadar yatırılırsa bile 'haklı fesihi' hakkım saklı mıdır? Daha önce ücretimin ödenmesi ayın 26'sını geçtiği oldu (yukarıda görüldüğü gibi). Bunu ileri sürerek fesih yapabilir miyim? Zira bu madde bana çok saçma geldi. Bu haklı sebep sayılmıyorsa her işveren istediği işçinin maaşını her ay 20 gün geç verebiliyor.
    Yakın geçmişteki ödeme gecikmeleri , hak kazanıp ta hala ödenmemiş ücretleriniz olduğu sürece fesih hakkı kazandırır. Ödenmemiş ücretiniz yokken geçmişteki gecikmeleri sebep gösterip haklı nedenle feshedemezsiniz sözleşmenizi.
    4. Kıdem tazminatımı hesaplamaya çalıştım internette biraz. Son ayın yatan priminde SGK'da görülen brüt ücretim 1120TL. Bir önceki 6 ay boyunca 950TL. Kıdem hesaplanırken son ay ücreti mıibaz alınıyor yoksa son 12 ayın ortalaması felan mı alınıyor?
    Son almış olduğunuz giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır kıdem tazminatı, kıdem tazminatınızın, kuruma bildirilenden değil almakta olduğunuz rakam üzerinden hesaplanması gerekir. Bu düşük prim ödeme olayı da size sözleşmeyi feshetme hakkı kazandırır.
    5. Elbette gerçekte aldığım ücretin brütü bundan yüksek. Banka hesabında görülen net ücreti öne sürerek kıdem maaşımın bu ücret üzerinden verilmesini sağlayabilir miyim?
    Elbette.
    6. İşten bu şekilde ayrıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurabilir miyim? Forumu incelediğimde bazı arkadaşların sıkıntı yaşadıklarını gördüm. İşten 'istifa' etmeyip 'çıkarıldığımı' göstermem için ek birşey yapmam gerekiyor mu? Tüm alacaklarımı aldıktan sonra buna uygun bir kağıt imzalamamın mahsuru var mıdır?
    Sözleşmenizi bu sebeplerle feshettikten sonra, işkura gidip işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunmalısınız. İşsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için işverenin kurumlara bildireceği çıkış sebebi önemli olduğundan, çalışanın haklı sebeple feshi olarak belirtilmemişse ( ki genelde bu sebep belirtilmez) doğrudan işsizlik sigortasından yararlanamazsınız. İş mahkemesinde dava açıp, sözleşmeyi haklı sebeple feshettiğinizi ve haklılığınızı ıspatladıktan sonra mahkeme kararıyla işkura tekrar başvurup işsizlik sigortanızdan faydalanabilirsiniz.
    7. Ve son olarak, sırayla yapmam gereken yasal işlemler nelerdir? Avukat gerekir mi yoksa kendim halledebilir miyim?
    .
    Mutlaka bir avukat zorunluluğu yok, kendiniz de takip edebilirsiniz ama olası daha fazla hak kaybına uğramamanız için bir avukatla davanızı takip etmeniz sizin lehinize olacaktır elbette.
    - Noter kanalıyla primlerinizin düşük ücret üzerinden ödeniyor olması, ücretlerinizin tam ve zamanında ödenmiyor olması ve bu durumun süreklilik arz ediyor olması nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi, kıdem tazminatı, kullanılmamış izin ücretlerinizin örneğin 7 gün içinde xxx bankası hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağını belirten bir ihbar gönderin.
    - Gönderdiğiniz ihbarın işveren ulaşma tarihini takip edip, 8 .gün hala ödeme olmamışsa iş mahkemsinde kıdem tazminatı ödenmeyen çalışma ücretleri ve izin ücretleriniz için dava açın.
    - SGK ve bölge çalışma müdürlüğüne eksik ödenen sgk primleri ve geç ödenen / ödenmeyen ücretleriniz için şikayette bulunun.
    Konu keremcem tarafından (20.Ağustos.2013 Saat 10:12 ) değiştirilmiştir.
    şeref aydemir ve Candostum bunu beğendi.

Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Birkaç takip sorum olacak.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakın geçmişteki ödeme gecikmeleri , hak kazanıp ta hala ödenmemiş ücretleriniz olduğu sürece fesih hakkı kazandırır. Ödenmemiş ücretiniz yokken geçmişteki gecikmeleri sebep gösterip haklı nedenle feshedemezsiniz sözleşmenizi.
    Bu çok saçma değil mi? Araştırdığım kadarıyla kanunda olan bu. Ancak böyle bir madde herhangi bir işverenin aylarca işçinin maaşını 20-25 gün geciktirmesini sağlamaz mı? Bu şekilde rahatlıkla işçiyi sindirerek istifa etmesini sağlayabilir. Bu ay ücretim 26'sından önce ödense bile herhangi bir hak arayamıyor muyum kesinlikle? 7-8 ay boyunca düzenli ve tam maaş ödenmemesi geçerli bir fesih hakkı kesinlikle olamıyor mu? Hatta şimdi hatırladım, bundan 6 ay öncesinden kalmış ve bana halen ödenmemiş 300TL civarı bir ücret daha var.

Son almış olduğunuz giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır kıdem tazminatı, kıdem tazminatınızın, kuruma bildirilenden değil almakta olduğunuz rakam üzerinden hesaplanması gerekir. Bu düşük prim ödeme olayı da size sözleşmeyi feshetme hakkı kazandırır.
    Kıdem tazminatıyla ilgili araştırma yaptığımda '2013 yılında kıdem tazminatı neredeyse yarı yarıya düşürülecek' şeklinde haberler gördüm. Bu yasa yürürlüğe girdi mi? Yoksa kıdem tazminatım basitçe [2*(son brüt maaş + yol + yemek) + kullanılmamış izinler + son ay ücretleri] şeklinde mi hesaplanacak?

- Noter kanalıyla primlerinizin düşük ücret üzerinden ödeniyor olması, ücretlerinizin tam ve zamanında ödenmiyor olması ve bu durumun süreklilik arz ediyor olması nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi, kıdem tazminatı, kullanılmamış izin ücretlerinizin örneğin 7 gün içinde xxx bankası hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağını belirten bir ihbar gönderin.
    Bu ihbarda sayısal olarak hakkım şu kadar TL'dir diyebilir miyim? Zira bunu yapmazsam bana yatırılacak para kuruma bildirilen ücret üzerinden olacak. Bir muhasebeciye gidip tüm parasal haklarımı hesaplatmak ve ihbara parasal olarak bir miktar iliştirme hakkım var mı?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Öncelikle cevaplar için teşekkürler. Birkaç takip sorum olacak.

keremcem Nickli Üyeden Alıntı

Bu çok saçma değil mi? Araştırdığım kadarıyla kanunda olan bu. Ancak böyle bir madde herhangi bir işverenin aylarca işçinin maaşını 20-25 gün geciktirmesini sağlamaz mı? Bu şekilde rahatlıkla işçiyi sindirerek istifa etmesini sağlayabilir. Bu ay ücretim 26'sından önce ödense bile herhangi bir hak arayamıyor muyum kesinlikle? 7-8 ay boyunca düzenli ve tam maaş ödenmemesi geçerli bir fesih hakkı kesinlikle olamıyor mu? Hatta şimdi hatırladım, bundan 6 ay öncesinden kalmış ve bana halen ödenmemiş 300TL civarı bir ücret daha var.

26.sını nereden çıkartıyorsunuz??
    Maaşlarınız zamanında ödenmiyorsa 2 hakkınız var,
    a- maaş ödeme gününüz her ayın 5i olduğuna göre, 5ini 20gün geçmesine rağmen hala maaşınız ödenmedi ise, işyerine gidersiniz, işgörmeye hazır bulunursunuz, ancak ücretleriniz ödeninceye kadar işgörmekten kaçınırsınız. 26sında sahip olduğunuz hak bu, işveren her ay geciktirsin 20 gün işçiyi istifaya zorlasın demek değil bu, baktınız 20gün geçti, gidersiniz işyerinize , iş kıyafetiniz varsa değişirsiniz üstünüzü ama işinizi yapmaz, ücretiniz ödeninceye kadar hazır şekilde beklersiniz. ücretiniz ödenince de çalışmaya başlarsınız. ( bu bekleme süresinde ücrete hak kazanamazsınız)
    b- maaş ödeme gününde ödeme yapmamak artık klasikleşmiştir, her ay aynı şekildedir, o ay ayın 5i geldiğinde maaşınız ödenmediyse, ayın 6 sında sözleşmenizi feshedip kıdem tazminatı talep etme hakkı kazanırsınız, bu durumda önemli olan 2 şart vardır, maaşın geç ödenmesi süreklilik arzetmesi ve günü gelipte ödenmemiş ücret alacağınızın bulunması, bu 2 durum mevcutsa, sözleşmenizi bu sebeplerle feshettiğinizi belirrterek derhal işten ayrılabilirsiniz.

Kıdem tazminatıyla ilgili araştırma yaptığımda '2013 yılında kıdem tazminatı neredeyse yarı yarıya düşürülecek' şeklinde haberler gördüm. Bu yasa yürürlüğe girdi mi? Yoksa kıdem tazminatım basitçe [2*(son brüt maaş + yol + yemek) + kullanılmamış izinler + son ay ücretleri] şeklinde mi hesaplanacak?
    Kıdem tazminatı her bi ryıllık çalışma süresi için 1 aylık giydirilmiş brüt ücret karşılığı olarak hesaplanır, yıldan artan süreler için de orantılı olarak ödenir,
    Kabaca hesabınızı; Giydirilmiş brüt ücretiniz( brüt ücret+yol+yemek ücretleri+ikramiye ortalaması) /365 ile günlük kıdem tazminatı tutarınızı bulursunuz, o işyerinde çalıştığınız gün sayısı X günlük kıdem tazminat tutarı= toplam kıdem tazminatı tutarınızı bulursunuz. Bu rakamdan %0,6 damga vergisi kesintisi yapılır kalan miktar alacak olduğunuz kıdem tazminatı tutarı olacaktır.

Bu ihbarda sayısal olarak hakkım şu kadar TL'dir diyebilir miyim? Zira bunu yapmazsam bana yatırılacak para kuruma bildirilen ücret üzerinden olacak. Bir muhasebeciye gidip tüm parasal haklarımı hesaplatmak ve ihbara parasal olarak bir miktar iliştirme hakkım var mı?
    Yapmanızda bir sakınca yok.

merhaba,

2.5 yıldır çalıştığım iş yewrimde uzun süredir maaşlar düzensiz yatmakta ve son 4 aydır taksitler halinde son ödeme ayın 20 sini geçecek şekilde yatıyor. Ayrıca bu durum her çalışana uygulanmıyor bazı çalışanlar maaşının tamamını bir kerede ve zamanında alıyor. Yani hem suistimal hemde ayrımcılık yapılmakta. ayın 22 si itibariyle hala bir miktar alacağım bulunmakta ve 24 haftalık hamileyim haklı sebepten iş akdimin feshini istediğim takdirde tazminatımın haricinde doğum izni paramıda talep edebilirmiyim ayrıca kazanmış olduğum başka haklarım mevcutmu.

tşk

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Genel manada,
    ücretler sürekli olarak(örneğin 5-6 aydır)devamlı geç,dolayısıyla düzensiz ödeniyor ve bu durum işverenlikçe alışkanlık haline getirilmişse(ki getirilmiş sayılır))en son yine maaş ödeme günü maaşınız ödenmemişse,işyeri maaş ödeme gününün bir gün sonrasında, işbu durumlara bağlı olarak işcinin fesih hakkı doğar,ayrıca geçmiş dönemlerde olan geç ödeme,düzensizlikler işciye şimdi fesih hakkı vermez ve yine bir iki kez olan gecikme,düzensizlikte fesih hakkı vermez düşüncesindeyim.
    İşyeri(veya sözleşme kapsamında)maaş ödeme günü/tarihi önemli,maaş ödeme tarihi geçtikten sonra,maaşın taksitli ödenmesinin önemi yok,zira bu durum "tam ödeme" demek değil,ayda bir yapılan maaş ödemelerinde asıl olan maaşın gününde, tam ve noksansız ödenmesidir,sizin olayınızda süreklilik,düzensizlik,alışkanlık ve hala tam ödenmeyen ücret alacağınız vs. durumları var,bu nedenle 4 aydır(temmuz-ağustos-eylül-ekim)maaşlarınızın belirttiğimiz şekilde ödenmiş/ödeniyor olmasının size fesih hakkı vereceği,yargı kararlarında genelde 5-6 ay gecikme-düzensizlikte bahsedilir ama sizin olayınızda 4 ay sözkonusu ise de şahsen bu durumda da fesih hakkının doğacağı düşüncesindeyim.
    (not.bazılarına ödemelerin tam bazılarına noksan yapılması konusunu,ayrımı haklı kılan bir sebeb var mı yok mu diye ayrıca değerlendirebiliriz)

Yanlışımız var ise sn.üyeler müdahil olacaklardır.
    Konu şeref aydemir tarafından (22.Kasım.2016 Saat 17:34 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)