kamu işçi maaş

Konu: Bu Şekilde Olan Maaş Bordrosunu İmzalasam Yine de Hak Talep Edebilir miyim ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59

    Bu Şekilde Olan Maaş Bordrosunu İmzalasam Yine de Hak Talep Edebilir miyim ?

    Merhaba arkadaşlar, maaş bordrosunda sadece gün kısmında 30 gün yazıyor, diğer bilgiler yani çalışma saati, fazla mesai, hafta tatilleri vb bütün bilgiler sıfır (0.00) olarak gösteriliyor. Günü geldiğinde işveren ile fazla mesai konusunda mahkemelik olursak ( haftada 60 saat, günde ise dinlenme hariç 10 saat çalışıyoruz, yani haftalık 15 saat fazladan çalışılıyor ama resmiyette günde 7,5 haftada 45 saat çalışıyor gibi gösteriliyor. Mesai ise 60 saatin üzerine çıkılırsa veriliyor.) eğer ve bu tarz bir bordroya imza atarsam, bunu bana karşı delil olarak sunabilir mi ? Bana göre bilgiler boş yani sıfır olduğu için, sadece 30 gün sayısı ve brüt maaş ve kesintileri gibi bilgiler yazdığı için bunu delil olarak sunamaz gibi geliyor, yanılıyor muyum arkadaşlar ? Dosya olarak yükleme yapılıyor mu bilmiyorum ama bordroyu tarattım, cevaplarsanız sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59
    VERGİ USULÜ KANUNUNA GÖRE

    Ücretlere Ait Kayıt ve Vesikalar
    Ücret bordrosu:
    Madde 238 – İşverenler her ay ödedikleri ücretler için (Ücret bordrosu) tutmaya mecburdurlar. Gelir
    Vergisi Kanununa göre vergiden muaf olan ücretlerle diğer ücret (...) (1) üzerinden vergiye tabi hizmet erbabına
    yapılan ücret ödemeleri için bordro tutulmaz.
    Ücret bordrolarına en az aşağıdaki malümat yazılır.
    1. Hizmet erbabının soyadı, adı; ücretin alındığına dair imzası veya mührü (Ücretin ödenmesinde ayrıca
    makbuz alan iş verenlerin tutacakları ücret bordrosuna imza veya mühür konulması mecburi değildir.);
    2. Varsa vergi karnesinin tarih ve numarası;
    3. Birim ücreti (Aylık, haftalık, gündelik, saat veya parça başı ücreti);
    4. Çalışma süresi veya ücretin ilgili olduğu süre;
    5. Ücret üzerinden hesaplanan vergilerin tutarı.
    Bordronun hangi aya ait olduğu baş tarafından gösterilir. Bir aya ait bordro ertesi ayın yirminci gününe
    kadar hazırlanıp tarihlenerek, müessese sahibi veya müdürü ile bordroyu tanzim eden memur tarafından
    imzalanır.
    İş verenler ücret bordrolarını,yukarıki esaslara uymak şartiyle diledikleri şekilde tanzim edebilirler.


    BURADA ÇALIŞMA SÜRESİ VEYA ÜCRETİN İLGİLİ OLDUĞU SÜREDEN BAHSEDİYOR, BENDEKİ BORDRODA BÖYLE BİR SÜRE BELİRTİLMEMİŞ, YANİ MAHKEME BOYUTUNDA BU BORDROLARI İŞVEREN BASKISI İLE İMZALAMIŞ OLSAM BİLE ALEYHİME DELİL OLARAK GEÇER Mİ?

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ekim.2010
    Mesajlar
    336
    Merhaba. Siz bahsetmiş olduğunuz fazla mesaileri yeterli delil ve şahitler ile ispatlayabilirseniz imzalamış olduğunuz bordro aleyhinize delil olarak sunulmuş olsa bile geçerli sayılmaz. işveren üstüne birde eksik bordro düzenlemekten sıkıntı yaşar. Ama siz bahsetmiş olduğunuz fazla mesaileri ispatlayamazsanız normal çalışma koşullarını bordrodaki imzanız ile kabul etmiş sayılırsınız.
    Olgun insan güzel söz söyleyen değil, söylediğini yapan ve yapabileceklerini söyleyen kişidir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59
    Cevap için öncelikle teşekkür ederim, bordroyu yükleyebiliyor muyum buraya, tarattığım için kopyala yapıştır olmuyor. İncelemenizi rica edecektim. Yada özel mesajdan adresinizi verseniz göndersem size? Eksik düzenlemiş oluyor mu belirttiğim nedenlerden dolayı ? Buna bakardınız en azından.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    31
    Merhaba... öncelikle ücretinizi nasıl aldığınızı söyleyiniz... eğer bankadan alıyorsanız hiç korkmayın... ispat etme şansınız var... ancak elden alıyorsanız o zaman izlenecek yol değişir... bana ulaşabileceğim bir adres bırakırsanız bu konuda size yardımcı olabilirim....

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2013
    Mesajlar
    15
    Merhaba... anladığım kadarıyla firma kurumsal olmayan bir çalışma sistemine sahip. Firmada puantaj namına da bir işlem yapıldığını düşünmüyorum. Ancak firmanın kamera kayıt sistemi var ise bunu delil olarak kullanabilirsiniz.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59
    Puantaj olarak muhasebe sanırım tutuyor ama bizlere her hangi bir bilgi namına birşey verilmiyor. Kamera kayıt sistemi var ama buna ulaşamam ki, iş verende bununla ilgili delili çürütmek için oynama yapmaz mı? Servis arabamızın takoğraf cihazı kaydına ulaşşam bu sanırım sorunu çözer, şahitler sağlayabilirim ve ben firmada mühendisim. İş yerindeki vasıfta mahkeme sürecinde önemseniyormuş sanırım, bu miktar bankadan yatıyor ama elden ayrıyetten ödenen miktarda var. zonguldak2967@hotmail.com e-mail atarsanız bana ulaşabilirsiniz mehmet bey, ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar. Ayrıca firma ltd. şti. ama kurumsal olmaya çalışan bir yer diyebilirim, usülsüzlükleri tabi saymakla bitmez de.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59
    Ek olarak şunu belirteyim, ben işe başladığımda bir bayan mühendis vardı ve onunla birlikte parmak okuma cihazına basmıyorduk, yaklaşık 20 aydır burada çalışıyorum, işveren basacaksınız dediği için birkaç haftadır basmaya başladım, alışmadığım için başlangıçta ufak tefek aksamalar olsa da az geçte olsa bastım. Puantaj derken bundan bahsediyordunuz sanırım. Tabi o kayda ulaşmakta zor, muhasebecilerde işveren yanlısı olduğundan.

  9. #9
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    İlerisi açısından ,fazla çalışma ücreti ödenmeyen çalışanlar, ücret bordrosu veya pusulalırını imzalarken, ihtirazı kayıt düşebilirler ve bu durum olası dava sürecinde işci lehine olur

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2013
    Mesajlar
    59
    Merhaba Şeref bey, İhtirazı kayıt derken imzanın altına dava açma hakkım gizlidir gibi bir ibaremi oluyor? Eğer öyle ise bunu işveren kabul etmez ki?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Noter Yoluyla İstifa Edebilir miyim ?
    Konu Sahibi sıradanbiri Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 20.Mart.2017, 16:24
  2. İşveren,İş Sözleşmesinde Böyle Bir Hak Talep Edebilir mi?
    Konu Sahibi burgaz41 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 11.Eylül.2012, 09:17
  3. 1985 yılında alınan iskan için ssk prim talep edebilir mi?
    Konu Sahibi YİĞİTOĞLU Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 06.Nisan.2010, 12:24
  4. Babamı Dava Edebilir miyim?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2009, 17:44
  5. Cevap: 17
    Son Mesaj : 11.Mayıs.2009, 16:09

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36