Like Tree5Beğeni

Konu: Maaşım Çok Geç Ve Düzensiz Yatıyor.

Maaşım Çok Geç Ve Düzensiz Yatıyor.

Merhaba arkadaşlar,

Maaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktayım maşım zamanında yatmıyor yarımn yamalak ön ödeme altında 2 parçe yatırılıyor çok çalışıyorum zam alamıyorum kopma noktasındayım yardımlarınız ile biraz bilgi alıp doğru adımlar ile işten ayrılmak istiyorum.

Temmuz 2013 ayı maaşım 30 Ağustos 2013 olduğu halde hala yatırılmadı ama ön ödeme diye 300 tl gönderildi. Sürekli her ay bu şekilde olmaya başladı bu durum artık katlanabilinecek bir durum değil 1 sene 6 ay oldu işe başlayalı zam istedim yapmadılar yapmak zorunda da değiliz diyorlar. Alo 170 i arayarak çok kısa bir bilgi ile 20 gün içerisinde ödenmediyse ihtar çekebilirsiniz dediler ancak sürekli bu şekilde düzensiz maaş ödemesi alıyorsanız o zaman 20 günlük süre gözetilmeksizin de ihtar çakebilirsiniz dediler.

Ben mümkünse diye biraz daha ayrıntılı bilgi almak için konu başlatma ihtiyacı durdum burada. Bu gün 30 ağustos resmi tatil ancak çalışıyorum. İşin özü tazminat haklarımı da alarak işi bırakmak için doğru bir yol arıyorum.

teşekkürler.

Merhabalar

Öncelikle düzensiz maaş ödenmemesi işçi tarafından haklı fesih sebebidir ve kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ayrıca ihbar süresi de söz konusu değildir.

Herhangi bir gün işe gitmeyin noterden iş akdinizi düzensiz ödeme nedeni ile fesh ettiğinizi ve tazminatınızın ödenmesi talebinde bulunun ihtarnamede 5-10 gün süre koyun tazminat ödenmesi için aksi takdirde iş mahkemesine başvuracağınızı bildirin süre sonunda ücretleriniz ödenmemiş olursa iş mahkemesine başvurup hukuki süreci izleyebilirsiniz.

Alıntı Hüseyin Yıldızdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar

Öncelikle düzensiz maaş ödenmemesi işçi tarafından haklı fesih sebebidir ve kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Ayrıca ihbar süresi de söz konusu değildir.

Herhangi bir gün işe gitmeyin noterden iş akdinizi düzensiz ödeme nedeni ile fesh ettiğinizi ve tazminatınızın ödenmesi talebinde bulunun ihtarnamede 5-10 gün süre koyun tazminat ödenmesi için aksi takdirde iş mahkemesine başvuracağınızı bildirin süre sonunda ücretleriniz ödenmemiş olursa iş mahkemesine başvurup hukuki süreci izleyebilirsiniz.
    Çok teşekkürler bilgi için.
    sormak istediğim bir şey daha var ihtar çektikten sonraki günlerde iş yerinde olmam gerekir mi yoksa yoksa hiç bir şekilde muhattap olmadan yasal sürecimi takip etmeliyiz.

Alıntı sdr.ozturk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Maaşım konusunda çok büyük sıkıntılar yaşamaktayım maşım zamanında yatmıyor yarımn yamalak ön ödeme altında 2 parçe yatırılıyor çok çalışıyorum zam alamıyorum kopma noktasındayım yardımlarınız ile biraz bilgi alıp doğru adımlar ile işten ayrılmak istiyorum.

Temmuz 2013 ayı maaşım 30 Ağustos 2013 olduğu halde hala yatırılmadı ama ön ödeme diye 300 tl gönderildi. Sürekli her ay bu şekilde olmaya başladı bu durum artık katlanabilinecek bir durum değil 1 sene 6 ay oldu işe başlayalı zam istedim yapmadılar yapmak zorunda da değiliz diyorlar. Alo 170 i arayarak çok kısa bir bilgi ile 20 gün içerisinde ödenmediyse ihtar çekebilirsiniz dediler ancak sürekli bu şekilde düzensiz maaş ödemesi alıyorsanız o zaman 20 günlük süre gözetilmeksizin de ihtar çakebilirsiniz dediler.

Ben mümkünse diye biraz daha ayrıntılı bilgi almak için konu başlatma ihtiyacı durdum burada. Bu gün 30 ağustos resmi tatil ancak çalışıyorum. İşin özü tazminat haklarımı da alarak işi bırakmak için doğru bir yol arıyorum.

teşekkürler.
    Sözleşmenizde maaş ödeme gününüz nedir bilmiyorum (örn. 5' i) ama ödeme gününü 20 gün geçti ise bu derhal haklı fesih hakkı verir (4857/24-II e) Pazartesi günü maaşınız hala yatmamışsa Noterden ihtar çekip maaşınızın ödenmemesi nedeni ile iş akdinizi feshettiğinizi. Maaş, Kıdem ve varsa diğer ücretlerinizi vereceğiniz banka hesabına ödenmesini (süre verebilirsiniz 5 gün içinde gibi) aksi durumda Mahkeme yoluna gideceğinizi belirterek artık işe devam etmeye bilirsiniz.

Çok teşekkürler bilgi için.
    sormak istediğim bir şey daha var ihtar çektikten sonraki günlerde iş yerinde olmam gerekir mi yoksa yoksa hiç bir şekilde muhattap olmadan yasal sürecimi takip etmeliyiz.

Hayır ihtarı çekip iş akdinizi feshettiğinizi belirtiyorsunuz işe devam etmeyeceksiniz.

ve ayrıca önümüzdeki aya az kaldı ben işlerimi toparlayıp net bir karar verebilmem için bir süre geçebilir. Dolayısı ile Eylül ayında ağustos ayı ücretimi düzenli yatırmaları durumunda nasıl bir yol çizmeliyim yani geçmişte yapılan düzensiz ödemeler için yinede ihtar çekebilirmiyim..?

Çok bilgim yok kusura bakmaın bazı anlatımları telafuzları nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Bilgi edinmeye çalışıyoruum...

ve ayrıca önümüzdeki aya az kaldı ben işlerimi toparlayıp net bir karar verebilmem için bir süre geçebilir. Dolayısı ile Eylül ayında ağustos ayı ücretimi düzenli yatırmaları durumunda nasıl bir yol çizmeliyim yani geçmişte yapılan düzensiz ödemeler için yinede ihtar çekebilirmiyim..?

Çok bilgim yok kusura bakmaın bazı anlatımları telafuzları nasıl kullanacağımı bilemiyorum. Bilgi edinmeye çalışıyoruum...
    Yok estağfirullah bizde işlerimizden zaman ayırdıkça cevaplamaya çalışıyoruz. Maaşınızın ödenmemesi nedeni ile iş akdinizi feshedebilmeniz için içeride ödeme günü geçmiş (20 günden fazla) ücret alacağınızın olması gerekir. Eğer ki alacağınız yok ise haklı fesih yapamazsınız buna dikkat edin lütfen

ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın Candostum

Ücret ödemelerinde artık ''20 günden fazla'' süre olayı 6098 Yeni Borçlar Kanunu ile aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2. Ücretin ödenmesi

a. Ödeme süresi

MADDE 406- Aksine âdet olmadıkça, işçiye ücreti her ayın sonunda ödenir. Ancak, hizmet sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesiyle daha kısa ödeme süreleri belirlenebilir.

Alıntı ferhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Candostum

Ücret ödemelerinde artık ''20 günden fazla'' süre olayı 6098 Yeni Borçlar Kanunu ile aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

2. Ücretin ödenmesi

a. Ödeme süresi

MADDE 406- Aksine âdet olmadıkça, işçiye ücreti her ayın sonunda ödenir. Ancak, hizmet sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesiyle daha kısa ödeme süreleri belirlenebilir.
    Merhabalar ferhat beyfarklı bir konuya değinmişsiniz dikkatimi çekti çok net anlamadığım için sormak istedim. Yukarıdaki düzenlemeye istinaden "işçiye ücreti her ayın sonunda ödenir." Doğrumu anlıyorum acaba temmuz ayı maaşımı agustos ayı sonuna kadarmı ödemeleri gerekir? Durmum çok karışık temmuz ayı maşımı haşen almadım daha sadece 30 ağustos ta maaş ön ödemesi yapıldı tarafıma..

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yanlış anlamışsınız, çalıştığınız aya ait ücret , o ayın sonunda ödenir, haftalık 2 haftalık veya farklı sürelerle ödeme de kararlaştırılabilir sözleşmeyle elbette.
    Temmuz ayı maaşınızı, maaş ödeme gününüzde ödenmesi gerekir, örneğin işyerinizin maaş ödeme günü 5 i ise ayın 5inde ödenmesi gerekir yasal olarak.
    Sn.Ferhat;
    Sn.candostumun bahsettiği 20gün, ücret ödeme gününde ödenmeyip ödenmesinde 20günü aşan gecikme olduğunda çalışanın iş görme borcundan kaçınma hakkını kullanabileceği zaman başlangıcıdır. Ücretin ödenme süresi değil.

Ücretin ödenmesinde gecikmeler süreklilik arzetmekteyse, artık alışkanlık haline gelmişse, her ay aynı şekilde oluyorsa,
    ilgili aya ait ücretin , ücret ödenme gününde ödenmemiş olması, çalışana ertesi gün sözleşmeyi feshetme ve kıdem tazminatı talep etme hakkı kazandırır, bu gibi sürekli gecikmeler yaşandığında 20 gün beklemeye gerek yoktur, 2 şart aranır;ödemelerin sürekli geç yapılıyor olması +ücret ödeme günü geldiğinde ödenmemiş olması.

Ücret ödemelerinde süreklilik arzeden gecikmeler olmuyorsa, ilk ücret ödeme gecikmesinde 20 gün sonra hala ödenmemişse ücret sözleşme feshi hatalı olacaktır, bu durumda 20 gün gecikme olduğunda, sözleşme feshi hakkı kullanılamaz, işyerinde çalışmaya hazır şekilde bulunup ücretleri ödeninceye kadar iş görmekten kaçınma hakkı kazanılır,
    şeref aydemir bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)