kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Gece Çalışma + Fazla Mesai + Resmi Tatillerde Çalışma Ücretleri

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  8

  Gece Çalışma + Fazla Mesai + Resmi Tatillerde Çalışma Ücretleri

  Merhaba
  Eşim Özel Bir Hastanede Sağlık Personeli Olarak (Sağlık Bakanlığına Diploması Bildirilmiş) Çalışmaktadır.
  2 Güne Bir Gece Nöbet Tutmaktadır

  Bir Hafta 4 - Bir Hafta 3 Nöbeti Vardır.

  4 Nöbet Tuttuğu Günler den 1 Günü Pazara Denk Gelmekte ve Aralıksız 24 Saat Nöbet Tutmaktadır. Yani Pazar Sabah Başlayıp Pazartesi Sabah Çıkmaktadır.

  Bu Durumda 1 Aylık Çalışma Saati Aşağıdaki Gibidir.

  1. Hafta: (3 gün X 15 Saat) + (1 gün x 24 saat) = 69 Saat
  2. Hafta: (3 gün x 15 saat) = 45 Saat
  3. Hafta: (3 gün X 15 Saat) + (1 gün x 24 saat) = 69 Saat
  4. Hafta: (3 gün x 15 saat) = 45 Saat
  (Artık 2 Gün Vardır ve 1 Günü Eşime Bir Günü Diğer Nöbet Arkadaşına Aittir)

  (Gün Sayısı 30 Gün Olarak Hesaplandığında ve Yukarıdaki Tablonunda Toplamda 14 Gün Olduğuna Göre Geriye 2 Gün Artmaktadır. Bu 2 Gününde 1 Günü Eşim, 1 Günü Diğer Nöbet tutan Kişi Tutmaktadır. Yani Toplamda Eşim bir Ayda 15 Gün Nöbet Tutmaktadır. Bu Durumda o 1 Günün pazar Gününe Rastlamadığını VArsayarsak 15 Saat daha Eklenmelidir.)

  Toplam Saat:
  69+45+69+45+ (15) = 243 saat

  Görüldüğü Üzere Eşim Arta Kalan Üzerine Düşen 1 Günün Pazara Denk Gelmediğini Varsaydığımızda Ayda 243 Saat Nöbet Tutmakta ve Görev Yerini, Tek Başına çalıştığı için terk edemediğinden Dolayı, Ara Dinlenme İzni vs Gibi Bir Kavram Yoktur. Yemeğe Dahi Çoğu Zaman Çıkamamakta, Çıksa Bile 15 Dakikada Yemeğini Yeyip Görev Yerine Dönmektedir. (Maalesef Hasta Ortamlarında Sağlıkçıda Olsa Ara Personelde Olsa Durum Böyledir)

  Kesinlikle Pazar Mesai Ücreti, Resmi / Bayram Tatili Ücreti vb Ayrı Bir Ücreti Yoktur.

  Eşim Yaklaşık 2 Yıldır Çalışmakta ve Bunca Zamandır Bodro İmzalatılmamıştır.
  Bodrosu Tutar Asgari Ücrettir. 200 TL Aldığı Ayrıca Prim Bodroda Gözükmemekte, Maaş ve Prim Ayın Farklı Günlerinde Banka Maaş Hesabına Yatmaktadır.

  İşe Giriş Çıkışlarda Parmak izi Kullanılmaktadır.

  Sorum Şu:
  1-Fazla Mesailerini ve Resmi Tatil ve Pazar Tatili Ücretlerini Alabilir mi?
  2-İspat Önemli Diyeceksiniz Ama Bu Durumda Yukarıdaki Gibi Olunca İspat İçin Ne gibi Bir Yol İzlenmesi Gerekir?
  3-Yoğun Çalışma Şartları Gerekçe Gösterilerek İş Bırakılabilir mi? Tazminat Hak Eder mi?

  Saygılarımla


 2. #2
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755
  Eşinizin iş sözleşmesinde fazla çalışma ücretleri ile ilgili ne diyor?

 3. #3
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755
  Sondaki sorularınızdan önce, eksik-hatalı tanımlamalarınız olduğunu söylemek isterim.
  Eşinizin işyerine girdiği saatten çıktığı saate kadar olan tüm süreleri çalışma saatinden sayıyorsunuz ve tüm çalışmanın adını da nöbet olarak belirtiyorsunuz.

  Eşinizin işyerinde bulunduğu saatlerin tamamı çalışma süresi olarak değerlendirilmez. En az 1 saat ara dinlenme süresi olmak zorunda olduğundan o bir saat ara dinlenme süresi çalışma süresinden düşülür.( ki çalışma süresine göre daha uzun sürelere çıktığı görülmekte kabul edilen ara dinlenme sürelerinin, 15 saat için 2,5 saat ara dinlenme süresi gibi)
  24 saatlik bir çalışma diliminde hiç kesintisiz çalışıldığını söyleyebilmek pek mümkün olmasa gerek. Çay/kahve , sigara, tuvalet ihtiyacı, bir hava alma... çalışma süresinden sayamayacağınızdan bu tür ihtiyaçlar için bir süre ara dinlenme süresi olarak kabul edilmesi kaçınılmazdır. Belirtilen ara dinlenme sürelerinde çalışıldığını ıspat etmeniz gerekir.

  Haftada 3 gün 15er saat işyerinde olmakla 45 saat yasal süre tamamlanmıyor haliyle, 3x2,5 saat günlük ara dinlenme süresi, 3x15 saatlik çalışma süresinden düşüldüğünde, 45-7,5=37,5 saat yapar haftalık çalıştığı saat! yani 45 saatin altında kaldı o hafta için.

  2. hafta 69saat dediğiniz,
  24 saatlik çalışma için de günlük 2,5 saat ara dinlenme kabul edilse,
  (3x15)+24saat= ( 45-7,5)+(24-2,5)= 37,5+21,5 =59 saat çalışma süresi yapar.
  Yani bir hafta 37,5 saat diğer hafta 52,5 saat çalışma ( en kaba haliyledir bu hesap ve 24 saat içinde kişinin 21,5 saat çalıştığını kabul etmez genelde mahkeme, hakkaniyet indirimi yapar o süreyi 14-15 saate düşürür, öyle kabul eder.)

  37,5+59=96,5 saat 2 haftalık çalışma süresi, 96,5-90= 6,5 saat fazla çalışma olur 2 haftalık süre için.( örtülü denkleştirme)

  Pazar çalışılmaz , çalışılırsa farklı ücret ödenir diye bir kural yok, hafta tatilinde çalışılırsa +1günlük ücret daha ödenir diyor iş kanunu. Çalışma düzeninden görülen o ki, eşinizin hafta tatili günü pazar değil, sizin için pazartesi ne ise eşiniz için de pazar aynı şey oluyor bu durumda; normal iş günü!

  Kabaca bakıldığında 3 gün çalışıp 4 gün dinlenmek , ertesi hafta 4 gün çalışıp 3 gün dinlenmek; çok ağır çalışma şartları olarak gelmedi bana. Bu şekildeki bir düzende o günkü çıkış saati ile ertesi günkü çalışmaya başlama saati arasındaki sürenin önemi olacaktır yoğun çalışma şartı var mı yokmuyu belirleyebilmek için.

  Sözleşmede fazla çalışma ücretleriyle ilgili bir madde tanımlanmamışsa, fazla çalışma gerçekten var ise ve ücreti ödenmiyorsa , kıdem tazminatına hak kazandıracak bir fesih sebebi olacaktır ama 24 saatlik nöbet günlerindeki kabul edilecek çalışma süresine dikkat etmek gerekir. Konuyu bir avukatla yüzyüze görüşmenizde fayda var, baktığınız gözle kendinizi %150 haklı gibi görüyorsunuz sanki ama durum öyle de olmayabilir gerçekte.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  8
  Kerem Bey Merhaba
  Özel Sağlık Sektörü Bu Sekötörde Çalışanların Pişman Olduğu Ama Mecburen Çalıştıkları Bir Sektördür. Siz 2,5 Saat Ara Dinlenmeden Bahsetmişsiniz. Kabaca Örnek Vermek Gerekirse, Sağlık Kuruluşuna Muayneye ve tahlile Gittiğinizde Birde Durumunuz Acilse ve Birde sağlık Çalışanı Tek Başına İse ve ara dinlenmesinde ise Tepkiniz Ne Olur, Hele Birde 5 Acil Amaliyet İçin En Az 30 Kan Cross Yapılacaksa!!!
  Bir İdrar Numnunesinin veya Gaitanın 15 Dk İçinde Tahlil Edilmesi Gerekiyorsa!!! Onuda Geçtim, Kalp Krizi Geçirme Şuphesi Olan Bir Hasta İçin Acil Troponin Çalışılması Lazımsa!!!

  Bu Durumların Her An Olduğu Bir Yerde Acaba Ara Dinlenme Süresinden Bahsedilebilir mi?

  Özel Hastanede Tam 3 Yılda Ben Çalıştım. Günlük 11 Saat, Ara Dinlenme Diye Bir Kavram yok Özel hastanede, Sadece 45 Dk Öğle Yemeği Molası Var.
  Kaldıki İlk MEsajımda Eşimin Yemeğe Dahi Çıkamdığını da yazdım.

  Ayrıyeten, Hafta Olarak Hesaplandığında Artan 2 Gün Olduğundan Bunun 1 Günü Diğer Kişi Bir Günüde Eşime Düşmekte.

  Ayrıyeten Çalışma Zamanı Gündüz Değil Gecedir.

  Siz Ara Zamanını İspat Edilmesinden Bahsetmişsiniz. Sağlık Sektöründe, Tek Çalışıyorsan ve Önemli Bir Bölümse Zaten, Orayı Terk Etmenizin İmkanı yok. Biz Ara Vermedik Deyip Kağıt Üzerinde Bunu Elbetteki İspat Edemeyiz. Ama Hastane Ara İzin Kullandı Diye Ayrıca Zaten İspat Edemez.

  Ayrıca İş Sözleşmesi Yapan Özel Bir Sektör Elbet Vardır Ama Ben Yapanı Daha Görmedim. Belki Çok Büyük Kurumsallar Yapıyodur.

  İlginç Olan Ne Biliyormusunuz?

  Sabah 8 den Ertesi Sabah 8 e kadar haftada 2 gün nöbet tutan devlet memuru sağlık çalışanı geriye kalan (cumartesi pazar zaten tatil) 3 gün çalışmıyorlar. Haftalık 45 Saati Tamamladıkları İçin.

  Belki Sizde Yazdıklarınızda Haklı Olabilirsiniz. Sonuça Kanun Bunu Diyor. Tabikide Tuvalet Yemek İhtiyacı Herzaman HErzaman Vardır.

  Ama Çalıştığı Sektör Buna Tam Anlamıyla Müsade Eden Sektör Değil.
  Sen 5 DAkika Hava Almaya Çıkarsın, daha 1. Dakika Dolamadan Telefon Çalar, Hasta Bekliyor Acil İn. Peki İnmiyorum Banane Ben Ara Dinlenme Molasındayım Deme Şansınız Olabilir mi
  Heleki Bekleyen Hasta Kalp Krizi Geçiren Hastaysa

  Ayrıca.
  Uygulamada çay ve yemek molası olarak adlandırılan ara dinlenmesi işçinin çalışma yükümlülüğünün bulunmadığı, bu süreyi nerede ve nasıl geçireceğine serbestçe karar verebileceği bir zaman dilimi olarak tanımlanabilir[1].

  Buraa Maalesef bu mümkün Değil. Yani Eşim Karar Veremez.

  Ayrıca:

  Yargıtay (9. HD. 12.05.2005 tarih ve E.2005/13812, K.2005/16497) kararına göre de; işçinin salt ara dinleme sırasında işyerinde bulunması önemli olmayıp, bu süre içinde ara dinlenme yokmuş gibi çalışıyor olması da gerekir. İşçinin ara dinlenme sırasında kendi isteği ile veya başka bir yere gitme imkânının o sırada fiziken mümkün olmaması nedeniyle işyerinde bulunması halinde söz konusu alacağa hak kazanması mümkün değildir.

  Bu Durumda Fiziken Başka Bir Yere Gitme İmkanı Olduğu Halde, Tek Başına Olduğu İçin Hastane Olması Nedeniyle Maalesef Hastaneyi Kendi İsteği Olmadığı Halde Terk Edememktedir.

  Ayrıca: Ara Dinlenmenin Kesintisiz Kullandırılması Gerekir ki, Sağlık Sektörün de Hele ki Tek Başına Çalışan Bir Kişinin Bunu Yapması Mümkün Değildir. (Nedenleri Yukarıda yazılmıştır.)

  Son Olarak 24 Saat Kesintisiz çalıştığı Pazar Nöbetlerinde Kesinlikle Uyumasıda Yasaktır. Uyuyanlar Hakkında Tutanak Tutulmakta Günlüklerinden Bir Miktar Ceza Kesintisi Yapılmaktadır.

  Mesajınızın Sonunda yazdığınız %150 Haklı Olsanızda Durum Böyle Olmayabilir Yorumunuza Küçük Bir Çıkartma Yapayım.
  Bnce %150 Haklıyız. Ama Bunda İzlenilmesi Gerekn Yol Hakkında Fikirlerinizi Bekliyorum.

  Saygılarımla

 5. #5
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755
  Sadece sıkıntı yaratabilecek bazı noktaları belirtmeye çalıştım,
  ilk bakışta haklısınız elbette, hastanede acil serviste tek başına çalışmakta olan birinin 1 saat ara dinlenme (yemek+çay) kullanması mümkün olmaz denir buna şüphe yok, nasıl ara dinlenme kullanılmıştır derseniz, bir vatandaş olarak hemşire dr odasında gazetesini rahatlıkla okuyan dr un , kapının hemen önünde bağıra bağıra kıvranan hastaya arkasını döndüğüne, görevli hemşirelerin de dr hanım /bey şimdi gelecek içerde müdahalede dediklerine az şahit olmadım. Yani rende iki tarafa da sakat rendeliyor genellikle.

  YArgıtaydan / mahkemeden bahsettim , hayatın olağan akışına ters , bir insanın 15 saat bulunduğu görev yerinde hiç ara vermeden 15 saat çalışmış olması mümkün değildir tarzı yaklaşımı varken,
  %150 haklı olsanız da , %100 haklı çıkamayabilirsiniz dedim, o nedenle de salt kendi gözünüzden bakmak yerine 3.göz bakması daha doğru olacaktır diye düşündüğümden avukatla yüzyüze görüşmenizde fayda var herhangi bir aksiyona girmeden önce.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  8
  O Halde Burada Aksiyonumuzu Açalım
  1 Ayda Toplamda Parmak okuyucunun Şahitliğinde Hastanede Geçirilmiş 15 Gün Buna Eş Değer Olan 243 saatimiz Var.

  7,5 Saat üserine 1 Saat Ara İzin Olduğu Kanunen Sabitlendiğine Göre Toplamda 15 Saat Ara İzin Yapar ki,
  243-15 = 228 Saat Yapar.
  Hastanelerde Sıra Beklemeden Muayne Önceliği Bulunan Hakim, Acaba Kimi Haklı Bulur Bunu Önceden Kestirmek Mümkün Değil.
  Ama 1 Ayda 228 Saati Parmak Okuyucu, Kameralar, Diğer Çalışanların Şahitliğinde Gören Hakimin Lehimize Karar Vermesi de Mümkün Gözükmekte.
  BEn Olaya Mantık Çerçevesinde Yaklaşıyorum.
  1 Gün Çalış bir Gün Yat Olduğunda 1 Gün 5 Saat Çalışıldığına Göre Evet 7,5 Saate Tekamül Ediyor. Burdan Yana Zaten Bizimde Bir Sıkıntımız Yok. Durum Böyle Dengelendiğinde Eşimin Gözüken Asıl Fazla Çalışma Süresi 24 Saat Olan Pazarlardan Kaynaklanmakta ve Oda Ayda 2 Pazar Olamakta.
  Aylık Çalışma Süresi 180 Saat Olduğuna Göre

  228-180 = 48 Saat ve Buda 2 Pazara Denk Gelmekte.

  İstediğimiz İse Günlüğü 33 TL Olan Eşimin

  33*2*2 = 132 TL Aylık Fazla Mesai Ücreti Alması Anlamına Gelir.

  Konuyu Bu Sefer Daha Net Açıkladım Sanırım.

  2 Yıldır Bu Şekilde Çalıştığına Göre

  132*24 = 3168 TL Gecikmeler Cezalar Hariç İşlemiş Olan Alacağı Olmalıdır

  Sizcede Mantıklı Değilmi ?

  Saygılarımla

 7. #7
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755

  - Aylık çalışma süresi 180 saat değildir, 225 saattir. ( 225 saat = haftalık çalışma süresi 45 saat, hafta tatili gün saysı:1, yani haftalık çalışma gün sayısı 7-1= 6 gün, yani 6 günde 45 saat, yani 45/6=7,5 saat günlük çalışma süresi, 30gün *7,5 saat = 225 saat )
  Ayda 4 hafta olduğuna göre 4 hafta tatilini çıkarsanız 30-4=26 gün yapar, 26 gün x 7,5 saat derseniz 195 saat yapr 180 değil.

  1 ayda hastanede geçirilmiş 15 gün var derken, hastanede geçirilmemiş diğer 15 günü gözardı ediyorsunuz


  - Hastanede muayene önceliği olan hakim sadece hastanede gördüğüne değil, hastanede muayene önceliği olmayan '' bilirkişinin'' düzenleyeceği raporda belirttiği çalışma süresine de bakmak zorunda, hakimin lehinize karar verme olasılığını +/- yönde etkileyebilecek o kadar çok sebep bulunabilir ki şaşar kalırsınız.

  - Pazara neden bu kadar takıldınız anlayamadım, eşiniz haftanın hangi günleri çalışıp hangi günleri çalışmıyor bunu da belirtirseniz daha rahat anlaşabiliriz, ama net olan bir şey var, iş kanununa göre hafta tatili günü pazar değildir, haftanın herhangi bir günüdür. Pazarda olabilir perşembe de , pazartesi de, yada biri için pazar olabilir bir başkası için cuma da olabilir.
  Dolayısıyla çalıştığı her pazar günü için değil, çalıştığı her hafta tatili günü için o ücret hesabını yapmanız gerekir.
  Hafta tatilinde çalışmada ise ücret 1 günlük ücret olacaktır, bu durum iş kanunda hafta tatilinde çalışma başlığında net olarak açıklanmıştır.

  - Talep ettiğiniz 2 yıl içinde her hafta hep aynı şekilde çalışmış olamayacağı gerçeği var bir de, öyle ya, yıllık izin hakkı var, genel tatil günü var vs. vs. bu günlerle bazı haftalarda 45 saatin çok daha altında çalışılmış olacağı aşikar, dolayısıyla o haftalar için bir fazla çalışma süresi ve ücreti deolmayacağından bahsedecektir o hastanede muayene önceliği olan hakim amca. Öyle ya, adalet dağıtıcısı hakim, hakimin 2 kolu 2 gözü 2 kulağı var, her iki tarafı duymak, her iki tarafı görmek, her iki tarafa hakkını teslim edebilmeye yarayan, bir tarafını devre dışı bırakarak o kararı verebilme yolu yok ne yzık ki.

  Temennim elbette hakkınızı son kuruşuna kadaralmanız, yaşadığınız sıkıntıları minimuma indirebilmenizdir, ama hukukumuzda '' hayatın normal akışına ters'' , ''hakkaniyet indirimi'' kavramları mevcutken, bu kavramları gözardı etmemeniz hayal kırıklığına uğramanızın önüne geçebilecektir.

  Sizce söylediklerim mantıklı değil mi??


  Saygılar
  Konu keremcem tarafından (05.Eylül.2013 Saat 16:37 ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  8
  Merhaba
  Aralarında Herhangi Bir Şözleşmesi Bulunmamaktadır.
  Gece Nöbetini Sorumlu Hocanın 2 Yıl Önceki Sözde Tayini İle Eşim ve Bir Başka Arkadaşı Dönüşümlü Tutmaktadır.
  1 Gece Eşim Gidiyor, 1 Gece Diğer Arkadaşı.

  Şimdi Hesaplara Kitaplara Kafa Yorunca Farklı Şeyler Çıkıyor Ortaya.
  O Halde Ben Başka Bir Örnek VEreyim.

  Haftada 2 Gün
  Örneğin ;
  Pazartesi Sabah 8 De İşe Başlayan Bir 657 ye Tabi Sağlık Çalışanı Salı Sabah 8 De Çıkıyor,

  Salı Akşam 5 De Tekrar Başlıyor ve Çarşamba Akşam 5 De Çıkıyor. Haftalık Çalışma Süresi Olan 45 Saati (Ara Dinlenmeler Dahil) 48 Saat Olarak Tamamladığı İçin Taaki Sonraki Pazartesi Sabah 8 e Kadar İzinli. Bu Nasıl Oluyor Acaba?
  Salı sabah Akşam Arası + Perşembe + Cuma + Cumartesi + Pazar Tatil

  Kaldiki 24 Saat Nöbetini Cumartesi Pazarları Yaparsa Birde Çift Günlük Alıyor. Bu Nasıl Oluyor Acaba?

  Düşünüyorumda Biz Bu Kıyaslamayı Yaptığımız İçin mi Bazı varsa Hatalı Düşüncelerimizi Göremiyoruz?

  Saygılarımla

 9. #9
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şuanda online konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.755
  Alıntı rotring Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Pazartesi Sabah 8 De İşe Başlayan Bir 657 ye Tabi Sağlık Çalışanı Salı Sabah 8 De Çıkıyor,

  Alıntı rotring Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Düşünüyorumda Biz Bu Kıyaslamayı Yaptığımız İçin mi Bazı varsa Hatalı Düşüncelerimizi Göremiyoruz?
  Evet..........

 10. #10
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.714
  Fazla çalışma yönünden;
  Genel manada nöbet günlerinde yapılan çalışmalarda,günlük azami çalışma süresi 11 saati aşan kısım f.çalışma kabül edilir ise de diğer tarafdan 11 saatlik fiili süre haftanın diğer günleri ile birlikte değerlendirilmeli,tekrar haftalık hesaplama yapıldıktan sonrada 45 saati aşan kısım fazla çalışma olarak kabül edilmeli ANCAK ara dinlenme sürelerinin tespiti yapıldıktan daha sonra kalan süre f.çalışma olarak kabül edilmeli diye düşünüyorum.
  Olayımız üzerinde örnekleme yapacak olursak;
  24-11=kalan 12 saat
  a.haftanın 3 günüx 11=33 yapılması gereken ilave süre 12=45
  b.haftanın 4 günüx11=44 ....."............".........".......".....1=45
  Buna göre haftanın 3 günü çalışılan(nöbet tutulan)çalışma süresine göre,
  24-11=13 saatin o haftadaki 3 güne taksim ortalaması 3.7 / diyelim 4(hesap küsürlü olmasın)
  Nöbet günü 11+4=15
  Nöbet günü 24-15(çalıştı kabül edilen süre 15 saat)=9(bu rakam şimdilik kalan süredir)
  Şimdi 24 saat süreli işlerde dinlenme süresi nedir(ne olmalıdır)bilmiyorum ama 14 süreli işlerde 2 saat(yargı kararı)ise 24 saat süreli işlerde ara dinlenme süresi 3 saat(belkide 4 saat)olabilir/biz 3 diyelim(alçakdan uçalım)
  24-3=21
  21-15= 6 saat(kalan son süre)
  Bir nöbet gününde,bu 6 saat içinde f.çalışma süresini aramak gerekirse(bilumum ihtiyaçlar kısmen de olsa 1 saat uyku vs.takdiri indirim derken,üç aşağı beş yukarı tahminle)%50 yani 3/3 diğer ifadeyle haftada 3 gün çalışılan bir nöbet gününde ki fazla çalışma miktarı 3 saat olabilir,bu hesaba göre de 3x3=9 saat(bir hafta da 3 gün nöbet tutulan haftalık çalışma süresini aşan süre,yani haftalık fazla çalışma süresi toplamı)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Resmi Ve Genel Tatillerde Saatlik Çalışma
  Konu Sahibi frankencow Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 11.Haziran.2019, 21:20
 2. Cevap: 106
  Son Mesaj : 12.Eylül.2017, 06:47
 3. Çalışma Süreleri ve Fazla mesai
  Konu Sahibi B4ttleFieldEr Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 11.Mart.2016, 15:51
 4. Fazla Çalışma Mesai Hakkı
  Konu Sahibi reisfc Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 05.Haziran.2014, 09:49
 5. Resmi Tatillerde Çalışma (Nöbet) Zorunluluğu
  Konu Sahibi gtml Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 29.Ekim.2013, 21:37

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36