kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: İstifa Halinde İhbar Süresi Hakkında

İstifa Halinde İhbar Süresi Hakkında

Merhaba;
    1 yıl 8 aydan beri çalıştığım iş yerinden ayrılmak üzere istifa dilekçesi verdim fakat iş yerim 45 günlük bir süre daha durma zorunluluğumdan bahsettiler, eğer bu süreyi tamamlamadan gidersem maddi ve manevi tazminat açabileceklerini dile getirdirler. Bende 15 gün sonra ayrılmak istediğimi beyan etsemde bir şeyi değiştirmedi. Ben 45 günü tamamlamadan çıkarsam bana MANEVİ tazminat açabilir mi çalıştığım şirket ?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Manevi açmaz da maddi açar. Hemen de kazanır
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Manevi açmaz da maddi açar. Hemen de kazanır
    Maddi olarak sadece benden 45 günlük ücreti talep edebilir, başka birşey talep edemez doğrumudur ?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı aragorn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maddi olarak sadece benden 45 günlük ücreti talep edebilir, başka birşey talep edemez doğrumudur ?
    Doğrudur, elbette dava ile bu talep gerçekleşeceğinden, dava masrafları, karşı tarafın yasal vekalet ücreti ile bu miktar 45 günlük ücretinizden fazla olacaktır.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın aragorn,

15 gün sonra ayrılacağınızı söylüyorsanız eğer geride kalan 4 haftalık süre ( sizin ihbar süreniz 6 hafta ) iki hafta 1 günü çalışarak geçireceksiniz. kalan 28-1 gün 27 günlük net ücreti ödemeyi kabul ettiğinizi bildirin "yazılı olarak" ve alacaklarınızdan tenzilini talep edin, "yazılı olarak". Bu işlemi kabul etmek ve yapmak zorundalar. Sonra dava açmak istiyorlarsa açsınlar bakalım nasıl açacaklar. İhbar Öneli sistemi böyledir uymayan bedelini öder ve iş akdi sonuçlanır. Bu şart yerine gelirse dava hakkı filan da kalmaz.

Saygılar,
    Kevork

Burda yalnız bir noktaya itirazım var. İhbar öneli bölünemez. Yani ben 15 gününü çalışırım gerisini öderim derseniz hukuken geçerli olmaz.

Ha tamam hesaplaşmaya mahsuplaşmaya karşı taraf da sıcak bakarsa elbette anlaşmak en uygun yoldur.
    keremcem bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Burda yalnız bir noktaya itirazım var. İhbar öneli bölünemez. Yani ben 15 gününü çalışırım gerisini öderim derseniz hukuken geçerli olmaz.

Ha tamam hesaplaşmaya mahsuplaşmaya karşı taraf da sıcak bakarsa elbette anlaşmak en uygun yoldur.

Sayın Güroy,

Bende kısmen katılıyorum. Yasa maddesinde bu konuyla ilgili esasen ne izin var ne de engel. Ancak Yargıtay kararları var. Maddenin amacına tamamen aykırı aslında. Çünkü bu haliyle bir iyiniyet tedbiri olmaktan çok bir ceza halini alıyor ne yazıkki.

Saygılar,
    Kevork

Doğrudur . İşin felsefesine ve pratiğine bakarsak bende size katılıyorum. Ancak sizinde malumunuzdur ki Yargı ihbar tazminatının bölünemiyeceğini ön görüyor.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

............................................ karşı taraf da sıcak bakarsa elbette anlaşmak en uygun yoldur.
    Katılıyorum.
    "bölünmezlik" durumu karşısında doğru değil ama bu işlem,işcinin isteği üzerine işverenin de kabülü ile(bir nevi anlaşarak)gerçekleşir ise taraflar arasında sorun olmayabilir(şikayet yok,dava konusu da edilmemiş,zira öncesinde işverenin rızası var),işveren kabül etmezse işci/çalışan(tersinden bakarsak da işveren/çalıştıran) tamamını ödemek durumunda kalalabilir şeklinde düşünmekteyim.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Güroy,

Bende kısmen katılıyorum. Yasa maddesinde bu konuyla ilgili esasen ne izin var ne de engel. Ancak Yargıtay kararları var. Maddenin amacına tamamen aykırı aslında. Çünkü bu haliyle bir iyiniyet tedbiri olmaktan çok bir ceza halini alıyor ne yazıkki.

Saygılar,
    Kevork
    Nizam beyle aynı düşüncedeyim,
    İhbar önelinin bölünemez olduğu konuyla ilgili tüm yargıtay kararlarında yerleşik içtihat şeklinde tanımlanıyor,
    bu konuya özel, işçinin feshinde, kanunun işçiden yana yorumlanması ilkesi nedeniyle nasıl olur bilemiyorum ama,
    iş kanununda sadece işveren için tanımlanmış olan ihbar öneline karşılık gelen ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshedebilme hakkı, çalışan için tanımlanmış bir hak olmadığından,
    + ihbar önelinin bölünemez olması nedeniyle,
    40.gün dahi ayrılınmış olsa, bölünemez/ bütündür denilen ihbar öneli yasaya uygun olarak kullandırılmamış olduğundan,
    ihbar süresinin tamamına ilişkin tazminatın ödenmesi gerektiğini düşünüyorum.

İşverenle anlaşılması durumunda elbette kalanı ödemek te mümkün olabilecektir, ama işvereni bu yolu kabul etmeye zorlayacak bir düzenleme yok.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)