kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Evlilik Nedeniyle Ayrılmada İmza Durumu Hk.

Evlilik Nedeniyle Ayrılmada İmza Durumu Hk.

merhabalar.... belki sorumu biraz tuhaf karşılayabilirsiniz ama yardımcı olursanız çok çok sevinirim... ben 3 senedir özel bir şirkette çalışmaktayım ve burası benim iilk iş yerim olduğu için işten çıkış durumlarını bilmiyorum.. şirket başka yere taşınıyor ve benim evime uzak bir mevki orası. evleneli 9 ay oldu ve işten ayrılmak istiyorum... evlilik nedeniyle ayrılırsam kıdem tazminatı hakkım varmış yeni öğreniyorum bunu..... ve bundan faydalanmak istiyorum... dilekçe ile evlilik cüzdanı ile muhasebeye gittigimde neler olacak durumlarını bilmiyorum... imza atacakmıyım üzerime zimmetli telefonları ne yapacağım.. bi de internette dilekçeyi kabul etmeyip başka türde imza atıp kıdem tazminatı alamayanlar da varmış.. zor durumda kalmak istemiyorum... bu arada kasım ayında evlenecek bi arkadaşım muhasebe şefine kıdem tazminatı alıp ayrılmak isteyeceğim evlendikten sonra dediğinde muhasebe şefi: kıdem tazminatının kalktığını söylemiş.. doğru mudur?

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evlendikten sonra bir yıl içersinde işvereninize baş vurarak evlilik nedeniyle ayrılmak istediğinizi bilirip kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.
    Ödeme yapılırken size haklarınızı aldığınıza dair ibraname imzalatılacaktır. Normal prosedürdür.
    Üzerinize zimmetli ne varsa ayrılırken bir tutanakla işverene (temsilcisine) teslim edersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın ftm07,

Evlilik nedeniyle ayrılma süresi İş yasasına göre bir yıldır. Sizin 9 ay olmuş. Yazılı olarak dilekçenizi işverene veya temsilcisine verin. Hatta yazıyı iki nüsha hazırlayıp ikinci örneğine teslim ettiğiniz kişinin imzasını alın ve tarih attırın. bence sizin 3 yılı aştığı için 8 haftalık ihbar süreniz var, dilekçenize dilekçe tarihinden itibaren 8 hafta sonra bilgisini de ekleyin. Tazminatınızı ödemek zorundadırlar.

Kıdem tazminatı hala kalkmadı. Eski İş yasasının yürürlükte kalan tek maddesi budur.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

peki dilekçeyi verdiğim gün ayrılabilirmiyim...o gün çalışmadan direkt evime gidebiilrmiyim...ve tazminatımı hesabıma yatırdıklarında banka tarafından kesinti oluyor mu? daha içeride 6 gün yıllık iznim var onlar ne oluyor? şimdiden teşekkürler...

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ftm07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki dilekçeyi verdiğim gün ayrılabilirmiyim...o gün çalışmadan direkt evime gidebiilrmiyim...ve tazminatımı hesabıma yatırdıklarında banka tarafından kesinti oluyor mu? daha içeride 6 gün yıllık iznim var onlar ne oluyor? şimdiden teşekkürler...
    İhbar süreniz var yazmıştım. Dilekçeyi verdikten sonra 8 hafta daha oradasınız. Siz veya İşveren hanginiz bunu kabul etmezseniz karşı tarafa bedelini ödersiniz. Kıdem tazminatı anında ödenmelidir. En azından ertesi gün. Sadece Damga Vergisi kesintisi yapılır.

Birtek ayrıntı var ki o şimdilik işi zora sokmuş durumda. Sayın Güroy'un bahsettiği İbraname artık anında imzalanamıyor. En az bir aysonra imzalanması gerekiyor. Yoksa hukuki geçerliliği yok. Yeni Borçlar Yasasında böyle bir durum ortaya çıktı.

Birikmiş ve kullanılmamış izin haklarınızın ise işten ayrıldığınız gün ücret olarak ödenmesi zorunludur.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Evlilik nedeniyle ayrılma halinde İhbar tazminatı söz konusu değildir. Sadece kıdem ödenir.
    Ancak elbette çalışan makul bir süre önce bildirim yapmalıdır.

"
    C.

YARGITAY

9. HUKUK DAİRESİ

E. 1997/14623

K. 1997/18913

T. 12.11.1997

• KIDEM TAZMİNATI ( Emekli Olmak Suretiyle İşyerinden Ayrılmış Olması - İhbar Tazminatı Talebi )

• İHBAR TAZMİNATI ( İşyerinden Ayrılan İşçinin Ayrılmadan Önce Karşı Tarafa Önel Vermesi Gerekip Gerekmeyeceği - Hizmet Sözleşmesinin Feshi )

• HİZMET SÖZLEŞMESİ ( Kıdem Tazminatından Yararlanabilmesi İçin Yaşlılık Sigortası Bakımından Bağlı Bulunduğu Kuruma Veya Sandığa Müracaat )

• ÖNEL VERME ( Askerlik Kadın İşçinin Evlenmesi Emeklilik Nedeni İle Hizmet Sözleşmesinin Feshi Halinde Önel Verme Zorunluluğunun Olmaması )

1475/m.14/3

ÖZET : Kıdem tazminatını gerektirecek şekilde askerlik evlenme ve süreklilik nedeni ile hizmet akdinin feshi halinde karşı tarafa ( işverene ) önel verme zorunluluğu yoktur.
    DAVA : Davacı, kıdem tazminatı, gecikme faiz alacağının ödetilmesi davalı ve karşı davacı ise ihbar tazminatının ödetilmesine Karar verilmesini istemiştir.
    Yerel mahkeme, asıl davayı hüküm altına almıştır. Karşı davayı ise kıdem hüküm altına almıştır.
    Hüküm süresi içinde taraflar avukatlarınca temyiz edilmiş .ise de HUMK.nun 438. maddesi gereğince duruşma isteğinin miktardan reddine ve incelemenin evrak üzerinde yapılmasına karar verildikten sonra dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:
    KARAR : 1. Dosyadaki yazılara, toplanan delillerle kararın dayandığı kanuni gerektirici sebeplere göre, tarafların aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yerinde değildir.
    2. Davacı emekli olmak suretiyle işyerinden ayrılmış olup bu konuda taraflar arasında bir uyuşmazlık yoktur. Uyuşmazlık bu şekil de işyerinden ayrılan işçinin ayrılmadan önce karşı tarafa önel vermesi gerekip gerekmeyeceği noktasında toplanmaktadır. Dairemizin kararlılık kazanmış uygulamasına göre kıdem tazminatını gerektirecek şekilde askerlik, kadın işçinin evlenmesi somut olayda söz konusu olduğu gibi emeklilik nedeni ile hizmet sözleşmesinin feshi halinde karşı tarafa önel verme zorunluluğu yoktur. Bu bakımdan emekliye ayrılan davacı işçinin davalı bankaya önel vermeksizin işyerinden ayrılması nedeni ile davalı ve karşı davacı banka yararına ihbar tazminatının hüküm altına alınması hatalıdır.
    3- 1475 sayılı iş Kanununun 14/3 madde uyarınca emeklilik nedeni ile işçinin kıdem tazminatından yararlanabilmesi için yaşlılık sigortası bakımından bağlı bulunduğu kuruma veya sandığa müracaat etmiş olduğunun belgelemesi şarttır. Somut olayda davalı işveren davacının emekliye hak kazandığını 26.8.1996 tarihinde öğrenmiş olduğuna göre kıdem tazminatı faiz başlangıç tarihi olarak bu öğrenme tarihinin dikkate alınarak hüküm kurulması icap eder.
    SONUÇ : Temyiz olunan kararın yukarıda yazılı sebe pten BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 12.11.1997 gününde oybirliğiyle karar verildi."

Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

bi karşışıklık oldu galiba.... özür dilerim... 04.02.2010 yılında girişim oldu iş yerine ve 08.01.2013 tarihinde de evlendim... evlilik gerekçesiyle 05.10.2013 tarihinde de ayrılmak istiyorum.. yani şunu kastediyorum -> ((EVLİLİK NEDENİYLE KADIN İŞÇİNİN İŞ SÖZLEŞMESİNİ SONA ERDİRMESİ)).. dilekçeyi verdiğim gün ayrılmış olmuyormuyum?
    8 hafta da ne konu şimdi.. internette dilekçeyi verdikten sonra işe gitmeyenler varmış...

Şu andaki uygulamaya göre 8 hafta beklemek zorunluğunuz yoktur.
    BSEdanismanlik bunu beğendi.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

ksimkesyan adlı kullanıcımız 8 hafta gibi durum söz edince şokk oldum kusura bakmayın... sadece kafa karıştırcı bir durumla karşılaşmamak için sizden yardım istiyorum zaten... hakkımla ayrılmak istiyorum işyerinde..peki dilekçeyi verdikten bir hafta sonra hesabına yatarsa para iimzayı dilekçeyi verdiğim gün mü atalım yoksa parayı aldıktan sonra mı?

Parayı almadan ibraname imzalamayın.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)