Like Tree1Beğeni

Konu: Fazla Mesai Ve Saatlik Maaş Hesabı Nasıl Yapılır ?

Fazla Mesai Ve Saatlik Maaş Hesabı Nasıl Yapılır ?

Efendim bir firmada danışman eleman olarak çalıştım,aylık net maaşım 880 tl dir ve günlük 11 saat çalıştırıldım,fiili çalışma gün sayısı 60 + izinli gün sayısı 14 = toplamda 74 gün çalışma hizmetim oldu,bu duruma göre öğrenmek istediğim

1-Saatlik ücretim nedir ?
    2-İş kanununa göre normal çalışma mesai süresi 3.5 saat aşılmıştır 3.5 fazla mesai ücretimin hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
    3-ilgili çalışma günlerinde 5 gün pazar günü çalıştım pazar günü için hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
    3-yazılı ve sözlü bana bildirilmeden işten çıkarıldım ihbar tazminatım ne kadardır ?
    4-sgk prim ödemesi 42 gün yatırılmamıştır bu durumda zararım için firmadan ne kadar ücret talep etmem gerekiyor ?

NOT: firma ile gerekli yazışmalar noterden yapıldı mahkeme aşamasındayım,emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı fuat kaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Saatlik ücretim nedir ?
    880/225= kadar TL dir saat ücretiniz.

2-İş kanununa göre normal çalışma mesai süresi 3.5 saat aşılmıştır 3.5 fazla mesai ücretimin hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
    İş kanununa göre fazla çalışma süresi dediğiniz şekilde hesaplanmıyor. Fazla çalışma demek, haftalık 45 saati aşan çlışma demektir. Fazla çalışma süresini bulabilmek için öncelikle , haftanın kaç günü işe gidiyorsunuz, İşe başlama ve bitiş saatleriniz nelerdir, gün içindeki yemek-çay vs şeklindeki ara dinlenme süreleriniz nelerdir onları bilmek gerek. Ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmamaktadır.Yani örneğin;sabah 8 işe başlama , akşam 19 işyerinden çıkış saatiniz ise, 1 saat öğle yemeği+2 kez 15 dk lık çay molası şeklinde ara dinlenme süreniz varsa, günlük 1saat 30 dk ara dinlenme süresini o gün işyerinde bulunduğunuz toplam süre olan 11 saatten düşmeniz gerekir, bu durumda günlük çalışma süreniz 11 saat değil 11-1,5=9,5 saat olur. Haftada 6 gün değil de 5 gün bu şekilde çalışıyorsanız, 5x9,5 = 47,5 saat toplam çalışma süresi yapar, haftalık yasal çalışma süresi de 45 saat olduğundan 47,5-45= 2,5 saat haftalık fazla çalışma yapar!

3-ilgili çalışma günlerinde 5 gün pazar günü çalıştım pazar günü için hesaplaması nekadardır nasıl hesaplanır ?
    Pazar mutlaka tatildir diye bir kural kanun yok, pazartesi de hafta tatili günü olabilir, bu durumda pazar günü sizin için normal çalışma günü olacaktır. Sİzin hafta tatili gününüz ne idi, pazar mı? Pazar çalıştığınız haftanın sonrasında çalışmadığınız bir gün oldu mu?
    Normalde hafta tatilinde çalışma yaptıysanız o gün için ayrıca 1 günlük daha ücret ödenmesi gerekir.
    3-yazılı ve sözlü bana bildirilmeden işten çıkarıldım ihbar tazminatım ne kadardır ?
    2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

4-sgk prim ödemesi 42 gün yatırılmamıştır bu durumda zararım için firmadan ne kadar ücret talep etmem gerekiyor ?
    Sıfır TL talep edebilirsiniz ancak. SGK primleri SGK na ödenir, çalışana değil, kuruma şikayet edersiniz, gerekirse dava açarak o günlerde orada çalıştığınızı ıspatlarsınız, kurum da o günlerin primlerini firmadan tahsil eder ve o 42 günlük kayıt dışı çalışmanız kayıt altına alınmış, toplam prim gününüze ilave edilmiş olur.

NOT: firma ile gerekli yazışmalar noterden yapıldı mahkeme aşamasındayım,emeği geçeceklere şimdiden teşekkürler.
    Hayırlısı olsun
    oldcityboy26 bunu beğendi.

efendim öncelikle ilginize teşekkür ederim,sorularıma kafi derecede yanıtlar aldım,sadece 2 nolu sorunun yanıtını anlayamadım iş yerinde hafta içinde 2 vardiye çalışma sistemine göre bazı günler 20:00 ile 08:00 arası bazende 08:00 ile 20:00 arası günlük yemek molası haricinde 12 saat - 1 saat yemek molası düşüldüğünde 11 saat fiili olarak çalıştırıldım,iş kanunu günlük işçi normal çalışma süresini 7,5 saat olarak ve haftalık 6 güne göre 6*7.5=45 saat olarak belirledi ise 11-7.5=3.5 saat günlük fazla mesai hakkım doğmuş olması gerekiyor BEN BU 3.5 saat günlük çalıştığım mesainin karşılığı ücretin nasıl hesaplanacağını öğrenmek istedim, pazar günü tatil yapıyorum bazende çalıştırılıyorum saygılarımla.
    Konu fuat kaya tarafından (20.Eylül.2013 Saat 05:34 ) değiştirilmiştir.

Haftada kaç gün çalışıyordunuz, çalışma düzeniniz nasıldı?
    Örneğin pazartesi-salı-çarşamba-perşembe-cuma çalışıp, c.tesi pazar dinlenme sonra ptesi aynı şekilde gibi mi?
    Konu keremcem tarafından (20.Eylül.2013 Saat 08:00 ) değiştirilmiştir.

İş kanunu günlük çalışma süresi belirlememektedir, çalışma süresini haftalık 45 saat ve günlük çalışma süresi üst sınırını da en çok 11 saat olarak belirlemiştir, yani 5 gün 9 saat çalışma da sorunsuzdur, 4 gün 10 saat .ctesi 5 saat ( iş saati olarak) çalışmada da sorun yoktur yasal olarak ve 9 saat olduğunda günlük 1,5 saat fazla çalışma var demek değildir bu, haftalık çalışma süresi toplam 45 saati aşmadığından fazla çalışma hiç yok demektir.

60 günün tamamında 11 saat çalıştıysanız günde 3.5 saatten iki ayda 210 saat. günlük ücretiniz 3.91tl 60 günlük fazla mesai ücretiniz de 1232 tl

Keremcem bey
    "2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir." demişsiniz.
    ihbar tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır gv ve dv kesilir diye biliyorum.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı terapist13 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keremcem bey
    "2 haftalık net ücretiniz karşılığı ihbar tazminatı ödenmesi gerekir." demişsiniz.
    ihbar tazminatı giydirilmiş brüt ücret üzerinden hesaplanır gv ve dv kesilir diye biliyorum.

Evet aynen öyle olur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Merhaba

İşverenin çıkış nedeni olarak deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi şeklinde bir işten ayrılış bildirgesi verdi ise malumunuz üzere iki aylık deneme süresinde işten çıkarma olduğu için kıdem ve ihbar tazminatı hakkı doğmuyor diye biliyorum yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Saygılarımla...

kıdem hakkı doğmaz ama 6 aya kadar çalışmalarda ihbar öneli 2 haftadır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)