Merhabalar..
Makine /Ekipman ithalatı yapan bir firmada tekniker olarak çalışmaktayım. işim gereği sık sık seyahat ediyorum ve yılda ortalama 180-200 günüm şehir dışında geçiyor. bir seyahat 10ila20 gün arasında değişiyor.
Normalde şirkette hafta içi ve cumartesi öğlene kadar olmak üzere toplamda 45saat haftalık mesai süresi oluyor. Ancak şehir dışında çalışırken bu süreyi fazlasıyla geçiyorum, cumartesi ve Pazar günleri de tam gün çalışıyorum. hatta işimiz gereği sabah 6da başlayarak gece 11-12 lere kadar çalıştığımız oluyor. geri dönüşte ise, o seyahatte kaç pazar çalışırsam çalışayım 1gün izin veriliyor.

şirkette 25 kişi civarında çalışan var. 6 yıldır bu şekilde çalışıyorum.
3-4 ay kadar önce bir arkadaşımız çalışma bakanlığına şikayette bulunmuş ve müfettişler şirkete gelerek ifadelerimizi almışlardır. biz teknik personel olarak bu ifadelerimizde herşeyi olduğu gibi anlattık. müfettiş bana, bu mesai ücretlerini alabileceğimizi ve kısa süre içinde size dönüş olacaktır dedi ancak henüz bir dönüş olmadı.

şirketten yıllık izinler maaş bordroları günlük izin koçanları vs vs birçok belge istendi. hatta iş güvenliği konusunda da eksiklik olduğundan ceza bile kesildi.

şirket gönderilen tüm belgelerin üzerine, çalıştığımız her pazar gününe karşılık 1gün, her cumartesiye karşılık yarım gün izin verip bu açığı kapatmaya çalışıyor. tabi bu izinler sadece 2012 ve 2013 yıllarında tutulmuş belgelere istinaden yapılmaktadır. 2012 yılından önce kimin kaç pazar çalıştığı belli değil.

Alo170 'i, arayarak sorgulamak istedim ama bilgi veremediler bana. bu durum tahminen ne zaman sonuçlanır ve mesai ücretlerimi alabilir miyim?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.