kamu işçi maaş

Konu: Sebepsiz İşten Çıkartılma Hk.

Sebepsiz İşten Çıkartılma Hk.

Merhaba,
    İletişim sektöründe öncü bir firmada 1,5 yıldır çalışmaktayım. Bir hafta önce müdürüm ay sonu işten çıkartılacağımı sözlü olarak bildirdi ancak insan kaynaklarından bir bildirim yapılmadı. Benden istifamı alacaklarını ilettiler ancak bende istifa etmeyeceğimi, sebebiyle birlikte beni kendilerinin çıkartması gerektiğini ilettim. Yazılı olarak bir ihtar yapmadılar, savunmamı da almadılar. ,
    Benim sormak istediğim 2 şey bulunmaktadır.
    1-İşten haksız yere çıkartıldığıma dair dava işe iade davası mı oluyor? Dava süresince çalışabiliyor muyum başka bir yerde? Olumlu sonuçlanması durumunda işe dönmek mecburiyetinde miyim?
    2-Bize en başından bir laptop ve cep telefonu verdiler. Müşterilerimiz cumartesi saat akşam 10 ya da pazar sabah 9 gibi olmaması gereken saatlerde ve sık sık arıyor ve işlem yaptırıyorlar. Telefonu açmadığımız durumlarda mail atarak bizi şikayet ediyorlar. Normal çalışma saatim 08:00 – 17:00 arası. İşyerine giriş çıkışımızı kartlı sistem ile yapıyoruz. Fazla mesai davası açmam durumunda hafta sonu telefonla yapılan işler nasıl ispat edilebilir? İlla yazılı mı olması gerekiyor ispatın? İşten çıkış saatim genelde 19:00 .bu da zaten kartlı sistem kayıtlarında mevcuttur, ayrıca ispatı kolaylaştırabilecek birşeyler toplamam gerekiyor mu?
    Çok teşekkür ederim şimdiden vakit ayırdığınız için.

Hem sizi kendileri çıkarıp hemde istifanızı mı alacaklarmış?
    İşe iade davası oluyor. 6 aydan fazla süredir çalışıyor iseniz (ki 1,5 yıl demişsiniz) ve çalıştığınız firmada 30 üzeri çalışan varsa işe iade davası açabilirsiniz. Dava süresince çalışabilirsiniz zira öyle hemen sonuçlanan bir dava değil. Hayatınızı idame ettirmek için çalışmak zorundasınız neticede. Çalışmanızda bir engel yok. İşe iade davasını kazanırsanız, kazandığınıza dair karar size tebliğ edilince 10 gün içinde işverene işe başlamak üzere müraacat edeceksiniz. Bu müracaatı ne olur ne olmaz diye noter kanalıyla işverene tebliğ etmeniz faydalı olur. Bu 10 günlük süreyi geçirirseniz işe iade davasını kazanmış olmanızın hiç bir getirisi olmaz. İşveren de 10 günlük süreyi geçirdiğiniz için hem size ödemesi gereken bedellerden kurtulmuş olur hemde sizi çalıştırmak derdinden kurtulmuş olur. İşe iade davası olumlu sonuçlanırsa yeni işinizden ayrılıp eski işinize dönmezseniz boşuna işe iade davasıyla uğraşıp hiçbir tazminat alamadan işi bırakmış gibi olursunuz. O bakımdan yeni işinizden ayrılıp eski işinize dönmeniz faydanıza olur.

Kartlı sistem varsa oranın kayıtları incelenip fazla çalışıp çalışmadığınız ortaya çıkar. İşle ilgili yaptığınız görüşmeler, yazışmalar, e postalar vs.. fazla mesai yaptığınızı ispatlayıcı deliller olarak değerlendirilebilir. Fazla mesai yaptığınızı iddia ediyorsanız bunu ispatlamak size düşüyor. Fazla mesai yaptığınızı ispat edecek her türlü şey delil olarak tarafınızdan sunulabilir. Keza fazla mesai yaptığınıza ilişkin şahit göstermenizde geçerli bir delildir.

İşvereninizin yapması gereken aslında şuydu:
    Fesih nedenini açıkça belirterek fesih iradesini size yazılı olarak bildirmeliydi.
    İhbar süreniz boyunca sizi çalıştıracaksa bununla ilgili tebliğde bulunup iş akdinizin sonlanacağı tarihi size bildirmesi. İhbar süresi boyunca günlük en az iki saat iş arama izninizin olduğunu hatırlatması...
    Derhal işinize son verecekse size ihbar ve kıdem tazminatınız ile fazlaya dair tüm alacaklarınızı işten çıkarken ödemesi gerekirdi.
    Bunların hiçbirini yapmayıp sözle işten çıkartılacağınızı ve istifa yazısı istediklerini söylemişler.

İstifa etmeyin, istifa dilekçesi yazıp imzalamayın kesinlikle...

İhtimal dahilinde şöyle bir tehlike de var. Yalan dolan tutanaklarla üst üste 3 gün işe gelmediğiniz yönünde tanık imzalarıyla tutanak tutulup adresinize de işe 3 gün gelmediniz diye noterden ihtarname çekebilir işveren. Böyle yapmakta ki amacı da kendine işten sizi çıkarmak için haklı bir neden oluşturmaktır. Böylece tazminatsız bir şekilde işinize son vermek isteyecektir. Sizde nasıl olsa işveren çıkarıyor beni, ve bana söz verdi tazminatımı vs... verecek diye düşünerek işe gitmemeye başlarsınız. Bu durumun önüne geçmek için şimdiden işvrene noterden bir ihtarname çekin derim.
    İşverene noterden ihtar çekip iş akdimin fesih edileceğini tarafıma şu çalışanınız şu tarihte sözlü olarak, fesih nedeni belirtilmeden bildirmiş olup, işveren tarafından çıkarılıyor olmama rağmen tarafımdan istifa dilekçesi yazıp imzalamam istenmiştir. İş akdimi feshetmek istiyorsanız iş kanununun ilgili hükümlerine riayet ederek bunu yapmanız ve tarafıma bildirmeniz gerekmektedir gibilerinden...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)