kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Şirket Taşınması Kıdem Tazminat Hakkı

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Keremcem,
    Maddede işaretlediğim kısımı yine yanlış yorumluyorsunuz. Şöyle yazalım,

1. İş akdinizde eğer peşinen kabul etmişseniz yapacağınız bir şey yok zaten kabul etmek zorundasınız, yada istifa edersiniz.
    2. İş akdinizde yoksa bu durum size yazılı olarak bildirilmelidir. Yazılı bildirim yapılır ve 6 gün içinde yazılı cevap vermezseniz (red) kabul etmiş sayılırsınız.
    3. Yazılı bildirim yapılmamışsa hiçbir hükmü yok.

Zaten ikazım da bu "yazili bildirime 6gun icinde yanit vermezseniz kabul etmis sayilirsiniz" sizden alıntıladım yeniden.

Bu kez anlatabildiğimi sanıyorum.
    Sanırım biribrimizin yazdıklarını farklı görüyoruz.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet ,
    aynı yoldasınız ancak farklı görüyorsunuz,yinede aynı sonuca varyorsunuz

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet ,
    aynı yoldasınız ancak farklı görüyorsunuz,yinede aynı sonuca varyorsunuz
    Sanmıyorum sn.Aydemir;
    bir soru da ben sorayım;
    - işyerim yer değiştirecek,(henuz değiştirmedi) bana bunu yazılı olarak bildirdi, sözleşmemde bu durumla ilgili hiç bir tanımlama yok, bende kulağımın üzerine yattım ve hiç bir yanıt vermedim, ne yazılı ne sözlü... şimdi ben bu durumda işverenimin bana yazılı olarak bildirmiş olduğu bu duruma herhangi bir yanıt vermediğim için KABUL ETMİŞ Mİ OLUYORUM?

- İşyerim yer değiştirdi, sözleşmemde hiç bir madde yok bu durumla ilgili, yer değişiminden önce bana durumu yazıyla bildirdi,ben de bu duruma hiç bir yanıt vermemiştim ne yazılı ne sözlü, ama yeni yerde çalışmaya devam ettim aylarca sesimi çıkartmadan, 7ay sonra bir gün dedim ki bu yer değiştirmeyi kabul etmiyorum ben, sözleşmemde de böyle bir şeyi kabul etmemiştim zaten, sözleşmemi feshettim bu yer değiştirme sebebiyle , hadi ödeyim kıdem tazminatımı...
    Şimdi ben bu durumda HAKLI SEBEPLE SÖZLEŞMEMİ FESHETMİŞ Mİ OLUYORUM?

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın keremcem,

Her ikisi içinde cevaplar,

1. 6 günlük süre içinde red cevabı vermediğiniz için kabul etmiş sayılıyorsunuz.
    2. 6 günlük süre içinde red cevabı vermediğiniz ve önerilen şartlara uyumlu davranarak çalışmaya devam ettiğiniz için kabul etmiş sayılıyorsunuz.

Durum budur. yasada varolan 6 günlük süre daha önce de yazdığım gibi hak düşürücü süredir. Yani zamanaşımı süresidir. Maddede açıkça bir şart ve süre varken başka türlü olması da beklenemez.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanmıyorum sn.Aydemir;
    bir soru da ben sorayım;
    - işyerim yer değiştirecek,(henuz değiştirmedi) bana bunu yazılı olarak bildirdi, sözleşmemde bu durumla ilgili hiç bir tanımlama yok, bende kulağımın üzerine yattım ve hiç bir yanıt vermedim, ne yazılı ne sözlü... şimdi ben bu durumda işverenimin bana yazılı olarak bildirmiş olduğu bu duruma herhangi bir yanıt vermediğim için KABUL ETMİŞ Mİ OLUYORUM?

- İşyerim yer değiştirdi, sözleşmemde hiç bir madde yok bu durumla ilgili, yer değişiminden önce bana durumu yazıyla bildirdi,ben de bu duruma hiç bir yanıt vermemiştim ne yazılı ne sözlü, ama yeni yerde çalışmaya devam ettim aylarca sesimi çıkartmadan, 7ay sonra bir gün dedim ki bu yer değiştirmeyi kabul etmiyorum ben, sözleşmemde de böyle bir şeyi kabul etmemiştim zaten, sözleşmemi feshettim bu yer değiştirme sebebiyle , hadi ödeyim kıdem tazminatımı...
    Şimdi ben bu durumda HAKLI SEBEPLE SÖZLEŞMEMİ FESHETMİŞ Mİ OLUYORUM?
    Konu başka bir noktaya geldi.

1."....ve işci tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabül edilmeyen değişiklikler işciyi bağlamaz."
    Buna göre , kanaatim HAYIR.
    Zira,kabül etme/etmeme noktasında,yazılı şekil şartı (önemli olmasına binaen)yerine getirilmemiştir.

2.HAYIR
    Bu noktaya,bu konudaki 2 nci iletiniz ile cevap veriyorum.
    "...yazılı olarak kabül edilmemiş olsa dahi,yeni yerde çalışmaya başlayıp devam etmek,o değişikliği kabül etmiş saydırır."
    Buna göre saydırır ise(ki bence de saydırır)bu takdirde sözleşmenizi"HAKLI SEBEBLE"feshetmiş olmuyorsunuz.

Sözleşmelerde, anılan hükmün(iş/görev ve görev yeri değişikliğinin) belirtilmiş olması/veya olmaması ,dava konusu olaylarda ,gündeme geliyor gelmesine ama bu tür değişiklik hallerine ilişkin ,iyi niyet ve eşitlik ilkesi de gözardı edilmiyor.
    Bahse konu yetkinin, sözleşme kapsamında hiç verilmemiş olması,(buradaki konuya istinaden söylemiyorum ama genelde davanın işci lehine,dolayısıyle işveren aleyhine sonuçlanmasına(kısmende olsa) etkisi oluyor diyebiliriz.

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

1."....ve işci tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabül edilmeyen değişiklikler işciyi bağlamaz."
    Zira,kabül etme/etmeme noktasında,yazılı şekil şartı (önemli olmasına binaen)yerine getirilmemiştir.

2.HAYIR
    Bu noktaya,bu konudaki 2 nci iletiniz ile cevap veriyorum.
    "...yazılı olarak kabül edilmemiş olsa dahi,yeni yerde çalışmaya başlayıp devam etmek,o değişikliği kabül etmiş saydırır."
    Buna göre saydırır ise(ki bence de saydırır)bu takdirde sözleşmenizi"HAKLI SEBEBLE"feshetmiş olmuyorsunuz.

Sözleşmelerde, anılan hükmün(iş/görev ve görev yeri değişikliğinin) belirtilmiş olması/veya olmaması ,dava konusu olaylarda ,gündeme geliyor gelmesine ama bu tür değişiklik hallerine ilişkin ,iyi niyet ve eşitlik ilkesi de gözardı edilmiyor.
    Bahse konu yetkinin, sözleşme kapsamında hiç verilmemiş olması,(buradaki konuya istinaden söylemiyorum ama genelde davanın işci lehine,dolayısıyle işveren aleyhine sonuçlanmasına(kısmende olsa) etkisi oluyor diyebiliriz.

Bu konu bence gereksiz uzamış; Bir kere daha kanun koyucunun bu işleri masa başından emrivaki ile yapmasına örnek olacak bir olay işte. Görüşüm şu şekilde:

Böyle durumlarda deneyimin rolü ortaya çıkıyor. ben olsam bildirimi yaparken " Bir hafta içersinde yazılı olarak kabul edilmesini , cevap verilmediği takdirde kabul etmiş sayılacağını belirten bir ibare de koyarım.. Zımmen kabul diye bir kavram da var. İşçi yazılı kabul etmemiş ama , gidip çalışmaya başlamış. Zaten kabul demektir..
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu bence gereksiz uzamış; Bir kere daha kanun koyucunun bu işleri masa başından emrivaki ile yapmasına örnek olacak bir olay işte. Görüşüm şu şekilde:

Böyle durumlarda deneyimin rolü ortaya çıkıyor. ben olsam bildirimi yaparken " Bir hafta içersinde yazılı olarak kabul edilmesini , cevap verilmediği takdirde kabul etmiş sayılacağını belirten bir ibare de koyarım.. Zımmen kabul diye bir kavram da var. İşçi yazılı kabul etmemiş ama , gidip çalışmaya başlamış. Zaten kabul demektir..
    Sayın Güroy,

Aslında 6 günlük hak düşürücü süreyi gözardı etmezseniz sorun yok. Yasa maddesi sözleşmede daha önce hak tanımadıysanız yazılı bildirimi şart koşuyor buna da 6 gün içinde cevap istiyor. Hayır diyeceksen yazılı olarak cevap ver diyor. Demezsen kabul ettin, yeni şartlara göre de çalışmaya devam ettinse kabul ettin demektir diyor.

Yazıya sizin önerdiğiniz gibi bir ibare maddeye göre bağlayıcı olmaz, hukukta mutlak butlan denilen kavram var buna göre yasa maddesine aykırı hüküm koyamazsınız.

Yargıtayın bu doürultuda birçok kararı var, çoğunda da işverenin bu tür durumu (taşınmayı yer değiştirmeyi) yönetim hakkı çerçevesinde gördüğünü ve özellikle eğer kötü niyet yoksa rahatlıkla yapılabilir olduğuna hükmeden kararları var.

Sayın Aydemir sizin de 1. soruya verdiğiniz cevapta maddenin tamamını bir kereden yorumlamanız gerekli cümlenin kısmen alınması bu madde için uygun değil. Çünkü orada temel ilke "yazılı bildirim" üzerine kurulu.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanmıyorum sn.Aydemir;
    bir soru da ben sorayım;

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Sayın Aydemir sizin de 1. soruya verdiğiniz cevapta maddenin tamamını bir kereden yorumlamanız gerekli cümlenin kısmen alınması bu madde için uygun değil. Çünkü orada temel ilke "yazılı bildirim" üzerine kurulu.
    Sn.Kevork
    öncelikle ifade edelim ki,nerden gidersek/bakarsak bakalım işcinin;
    a-ücret ve benzeri kazanılmış haklarına,
    b-mesleğine/ustalığına,
    c-konumu/statüsüne
    zarar getirmeyen değişiklikler"esaslı değişiklik"olarak mütalaa edilmez,aksi durumlar(yani
    zarar getiren değişiklikler" esaslı değişiklik"olarak mütala edilir

Sn.Kevork
    öncelikle ifade edelim ki,nerden gidersek/bakarsak bakalım işcinin;
    a-ücret ve benzeri kazanılmış haklarına,
    b-mesleğine/ustalığına,
    c-konumu/statüsüne
    zarar getirmeyen değişiklikler"esaslı değişiklik"olarak mütalaa edilmez,aksi durumlar(yani
    zarar getiren değişiklikler" esaslı değişiklik"olarak mütala edilir

Sayın Aydemir,

Bu yazdıklarınızı tartıştığımızı zannetmiyorum. Bizim üstünde durduğumuz mesele başka.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    sn Simkeşyan;

Bana cevap verirken benim söylediklerimi yadsımıyorsunuz. Ayrıca bu durum " Mutlak butlan" kavramına uymaz.

Mutlak butlan (YOK HÜKMÜNDE) demektir yani bütün sebeb ve sonuçları ile yok sayılmaktır.
    Ben de işçi cevap vermez ama yazılı gereğini de yaparsa sorun olmaz diyorum.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)