kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Şirket Taşınması Kıdem Tazminat Hakkı

Şirket Taşınması Kıdem Tazminat Hakkı

HErkese merhaba;

Benim evim Beylikdüzü nde iş yerim Bayrampaşa da şirket ulaşım imkanı sağlamıyor. sabah 3 aktarma yaparak iş yerine ulaşıyorum. birkaç ay içerisinde iş yeri anadolu yakasına taşınacak. zaten benim için büyük bir sıkıntı olan ulaşım katlanacak ve iş yerine / eve ulaşım için 50 km den fazla yol gitmek zorunda kalabilirim. Bu durum ; işyerim her ne kadar büyükşehir belediye sınırlarının içinde kalsa bile çalışma şartlarında esaslı değişiklik kapsamına girer mi? Taşınmadan sonra kendim bu sebeple işten ayrılmam durumunda kıdem tazminatı alabilir miyim?

Teşekkürler..
    Konu ALPHAA tarafından (26.Eylül.2013 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.

Kanımca olayınıza benzer emsal teşkil edecek bir yargı kararı var mı ona bakmak lazım. Varsa mahkeme yoluyla alma şansınız olabilir kanısındayım. Ama pek sanmıyorum. Normal şartlarda sizin de belirttiğiniz gibi büyükşehir belediyesi mücavir alanı içinde yapılan işyeri taşınmalarında kural olarak esaslı değişikliğe girmiyor.

Konuya ilişkin bir alıntı... Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin 30.03.1987 tarih ve 1987/3075 sayılı kararında "Büyükşehir belediye hudutları içindeki işyeri nakli, iş şartlarında esaslı değişiklik sayılmaz ve bu nedenle iş akdini fesheden işçiye kıdem tazminatı ödenmez" hükmü verilmiştir. Buna göre; büyükşehir belediyesi veya (büyükşehir dışındaki diğer) aynı belediye sınırları içindeki işverene ait bir işyerine nakli yapılan ve ücreti ile diğer sosyal hakları ve çalışma koşullarında değişiklik yapılmayan işçi yeni işyerinde görevine başlamaması halinde ihbar ve/veya kıdem tazminatı alamaz.

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın ALPHAA,

İşyerindeki bu değişiklikle ilgili olarak iş sözleşmenizde işverene bu yetkiyi verip vermemiş olmanız önemlidir. Konunun önemi sözleşmedeki şartlarınıza dayalıdır. Ayrıca bu değişiklik size yazılı olarak bildirilmelidir. Bu bildirime 6 gün içinde cevap vermez veya itiraz etmezseniz kabul etmiş sayılırsınız. Önce varsa imzaladığınız bir iş sözleşmesi buradaki şartları okuyunuz.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın ALPHAA,

İşyerindeki bu değişiklikle ilgili olarak iş sözleşmenizde işverene bu yetkiyi verip vermemiş olmanız önemlidir. Konunun önemi sözleşmedeki şartlarınıza dayalıdır. Ayrıca bu değişiklik size yazılı olarak bildirilmelidir. Bu bildirime 6 gün içinde cevap vermez veya itiraz etmezseniz kabul etmiş sayılırsınız. Önce varsa imzaladığınız bir iş sözleşmesi buradaki şartları okuyunuz.
    6 gün içinde yanıt vermez veya itiraz etmezse, kabul etmiş sayılmaz sn.ksimkesyan,
    kabul ettiğinin mutlaka yazılı bildirilmesi gerekir.Yazılı kabul olmasa da, taşınmadan sonra yeni yerde çalışmaya devam edip, bir kaç ay sonra taşınmayı sebep göstermek geçerli olmaz, gizli kabul gerçekleşmiş olur.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6 gün içinde yanıt vermez veya itiraz etmezse, kabul etmiş sayılmaz sn.ksimkesyan,
    kabul ettiğinin mutlaka yazılı bildirilmesi gerekir.Yazılı kabul olmasa da, taşınmadan sonra yeni yerde çalışmaya devam edip, bir kaç ay sonra taşınmayı sebep göstermek geçerli olmaz, gizli kabul gerçekleşmiş olur.
    Sayın keremcem,

Tamamen yanlış. Benim yazdığım açıklamaya dikkat edin. Bakın yasa maddesi nasıl;

ÇALIŞMA KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK VE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ

İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.

"YAZILI YAPILMAZSA BAĞLAMAZ" diyor bende bunu özellikle belirttim.

diğer şartlar da doğru. Çünkü usulüne uygun yanı yazılı bildirime itiraz (eğer sözleşmede hüküm yoksa) 6 gün "Hak Düşürücü Süredir" eskilerin deyimiyle sükut ikrardan gelir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

Bu hususta kafama takılan bir şey var. 6 Gün içinde yazılı olarak kabul edilmesi kısmı doğrudur. Fakat belediye mücavir alanı içinde ki adres değişikliği yargıtayın kararına göre de sözleşmede esaslı değişiklik olarak kabul edilmiyorsa... Bu durumda işverenin yazılı olarak adres değişikliğini bildirip bildirmemesinin ve işçinin 6 gün içinde yazılı olarak kabul edip etmemesinin bir esprisi kalıyor mu? Her halükarda işçi ya yeni yere gidip çalışmak yada adres değişikliğini öne sürüp ayrıldığında tazminatsız olarak ayrılmak zorunda kalmıyor mu?
    Şefkatli ol! Herkes zor bir hayat mücadelesi veriyor.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İşyerindeki bu değişiklikle ilgili olarak iş sözleşmenizde işverene bu yetkiyi verip vermemiş olmanız önemlidir.
    .
    Alıntı miller57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu hususta kafama takılan bir şey var. 6 Gün içinde yazılı olarak kabul edilmesi kısmı doğrudur. Fakat belediye mücavir alanı içinde ki adres değişikliği yargıtayın kararına göre de sözleşmede esaslı değişiklik olarak kabul edilmiyorsa... Bu durumda işverenin yazılı olarak adres değişikliğini bildirip bildirmemesinin ve işçinin 6 gün içinde yazılı olarak kabul edip etmemesinin bir esprisi kalıyor mu? Her halükarda işçi ya yeni yere gidip çalışmak yada adres değişikliğini öne sürüp ayrıldığında tazminatsız olarak ayrılmak zorunda kalmıyor mu?
    Bu noktada sn.Kevork un bu düşüncesi yerindedir,katılıyorum ancak belirtilmiş olması, bu tür olaylarda bazen tek başına yeterli olmayabiliyor.Bu olaya münhasır söylemiyorum örneğin,iş sözleşmesinde işverene, gerektiğinde işyeri ve görev değişikliği,nakil yetkisi verilmiş/tanınmış ise de,bu yetkinin iyi niyet,eşitlik kurallarına uygun olarak kullanılması gerekir düşüncesi doğuyor,sözleşmede böylesi hüküm yok ise ihtilaf çıkması halinde işveren yönünden çözüm tabiki biraz daha zor olabiliyor.
    Genelde işci aleyhine sonuçlar doğuran( esaslı) değişikliler, işcinin ücreti ve benzeri kazanılmış hakları ,mesleği/ustalığı,pozisyonu gibi noktalarda olmaktadır,malumdur ki bu iletideki olaya benzer konulara ilişkin değişik kararlarda mevcut.her bir olayın kendine özgü, farklı koşullarının olabileceği,buna görede farklı kararların çıkabileceği anlaşılmaktadır.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sayın ALPHAA,

İşyerindeki bu değişiklikle ilgili olarak iş sözleşmenizde işverene bu yetkiyi verip vermemiş olmanız önemlidir. Konunun önemi sözleşmedeki şartlarınıza dayalıdır.Ayrıca bu değişiklik size yazılı olarak bildirilmelidir. Bu bildirime 6 gün içinde cevap vermez veya itiraz etmezseniz kabul etmiş sayılırsınızf. Önce varsa imzaladığınız bir iş sözleşmesi buradaki şartları okuyunuz.
    Sayın keremcem,

Tamamen yanlış. Benim yazdığım açıklamaya dikkat edin. Bakın yasa maddesi nasıl;

ÇALIŞMA KOŞULLARINDA DEĞİŞİKLİK VE İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHİ

İşveren, iş sözleşmesiyle veya iş sözleşmesinin eki niteliğindeki personel yönetmeliği ve benzeri kaynaklar ya da işyeri uygulamasıyla oluşan çalışma koşullarında esaslı bir değişikliği ancak durumu işçiye yazılı olarak bildirmek suretiyle yapabilir. Bu şekle uygun olarak yapılmayan ve işçi tarafından altı işgünü içinde yazılı olarak kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamaz. İşçi değişiklik önerisini bu süre içinde kabul etmezse, işveren değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını veya fesih için başka bir geçerli nedenin bulunduğunu yazılı olarak açıklamak ve bildirim süresine uymak suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir. İşçi bu durumda 17 ila 21 inci madde hükümlerine göre dava açabilir.

Taraflar aralarında anlaşarak çalışma koşullarını her zaman değiştirebilir. Çalışma koşullarında değişiklik geçmişe etkili olarak yürürlüğe konulamaz.

"YAZILI YAPILMAZSA BAĞLAMAZ" diyor bende bunu özellikle belirttim.

diğer şartlar da doğru. Çünkü usulüne uygun yanı yazılı bildirime itiraz (eğer sözleşmede hüküm yoksa) 6 gün "Hak Düşürücü Süredir" eskilerin deyimiyle sükut ikrardan gelir.
    Tamam iste ben de onu diyorum s.ksimkesyan, yazili bildirime 6gun icinde yanit vermezseniz kabul etmis sayilirsiniz demistiniz, bu dediginiz tamamen yanlis, bakiniz ilk yanitiniz ve 2.yanitinizda belirttiginiz madde icerigi.

Yazili olarak bir cevap verilmezse kabul etmis sayilinmaz, yazili olarak kabul edilmemis olsa dahi, yeni yerde calismaya baslayip devam etmek , o degisikligi kabul etmis saydirir

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamam iste ben de onu diyorum s.ksimkesyan, yazili bildirime 6gun icinde yanit vermezseniz kabul etmis sayilirsiniz demistiniz, bu dediginiz tamamen yanlis, bakiniz ilk yanitiniz ve 2.yanitinizda belirttiginiz madde icerigi.

Yazili olarak bir cevap verilmezse kabul etmis sayilinmaz, yazili olarak kabul edilmemis olsa dahi, yeni yerde calismaya baslayip devam etmek , o degisikligi kabul etmis saydirir

Sayın Keremcem,
    Maddede işaretlediğim kısımı yine yanlış yorumluyorsunuz. Şöyle yazalım,

1. İş akdinizde eğer peşinen kabul etmişseniz yapacağınız bir şey yok zaten kabul etmek zorundasınız, yada istifa edersiniz.
    2. İş akdinizde yoksa bu durum size yazılı olarak bildirilmelidir. Yazılı bildirim yapılır ve 6 gün içinde yazılı cevap vermezseniz (red) kabul etmiş sayılırsınız.
    3. Yazılı bildirim yapılmamışsa hiçbir hükmü yok.

Zaten ikazım da bu "yazili bildirime 6gun icinde yanit vermezseniz kabul etmis sayilirsiniz" sizden alıntıladım yeniden.

Bu kez anlatabildiğimi sanıyorum.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Aynı belediye sınırları içersinde gerçekleşen değişiklik zaten iş akdi feshi sonucu doğurmaz. Bu durumda işverenin bildirim yapması da zaten sadece etik olarak doğrudur. Yasal olarak işveren bir yazılı bildirim yapmak zorunda da değildir.
    Bir genel duruyu yapıldıysa bence iş bitmiş demektir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)