kamu işçi maaş

Konu: Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    Merhabalar;

    Çalışan bir personelden, ücret kesintisi en fazla ne kadar yapılabilir?
    Benim bildiğim dörtte birinden fazlası haczedilemez.

    Ancak; bir personelimiz var ve bu kişiye üç yerden haciz geldi.Personelin maaşı 450,00 YTL (Net).
    1.İcrası : 587,90 YTL,
    2.İcrası :1.010,00 YTL,
    3.İcrası : 450,00 YTL.
    Üç icrada değişik yerlerden.Şu durumda benim 112,50 YTL kesmem gerekiyor.İlk gelen icradan başlayıp, artık borçları bitene kadar, maaşından kesmeye devam edeceğim.Doğru mu yapıyorum? Bu gibi olayla karşılaşan arkadaşlar var ise görüşlerini yazarlarsa memnun olurum.

    Teşekkürler.

    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Re: Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    Sayın HResources

    Dediğiniz gibi 1/4 miktarını geçemez. İlk haciz koyandan başlayarak tarih sırasına göre ödenecektir.

    kolay gelsin.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    51

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    "İş Kanunu Madde 35.-İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır."
    #8220; HSBC ve MASTERCARD' a HAYIR ”

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    636

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    Merhaba;

    Vermiş olduğunuz cevaplar için teşekkür ederim.
    Cevaplarınızda aksi bir görüş olmadığı için, uygulamanın doğru yönde olduğu kanaatine varıyorum.

    Teşekkür Ederim.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    76

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    Anlattığınız olayın aynısı başımıza geldi. Alışveriş yaptığı 2 mağazadan icralık olan bir personel için 2 yıl boyunca maaşından 1/4 oranında kesinti yapıldı. (Mesailer ve diğer ödeneklerde dahil edildekten sonra hesaplanan maaşından) Yapılan bu kesintide her ay icra dairesine, işvereni tarafından yatırıldı.
    Saygılarımla
    S.M.M.M. Hüseyin KAYA

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    90

    GDFGD

    Olayımızda 1/4'ünün kesilmesi normal.Ama bu 1/4'ünden fazlasının kesilemeyeceği anlamına gelmiyor.Aile hukukundan doğan alacaklar hepsini bekletip ilk sıraya yerleşir.Şimdi ilgili maddeler.Aşağıdaki maddeye dikkatli bakın 1/4'ünden fazla olamaz demiyor.Az olamaz diyor.Buna karar verecek merci de icra ve iflas memuru

    Madde 83 - (Değişik: 3/7/1940-3890/1 md.)
    Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilama
    müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları
    tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra me-
    murunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabi-
    lir.
    (Değişik: 12/4/1968-1045/1 md.) Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte
    birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan
    haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez.

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: GDFGD

    Alıntı MERAKLI Nickli Üyeden Alıntı
    Olayımızda 1/4'ünün kesilmesi normal.Ama bu 1/4'ünden fazlasının kesilemeyeceği anlamına gelmiyor.Aile hukukundan doğan alacaklar hepsini bekletip ilk sıraya yerleşir.Şimdi ilgili maddeler.Aşağıdaki maddeye dikkatli bakın 1/4'ünden fazla olamaz demiyor.Az olamaz diyor.Buna karar verecek merci de icra ve iflas memuru
    Merhaba,
    İcra İflas Kanununun öyle yazdığını sanırım kerkes biliyordur. Ama, İş Kanununun 35. maddeside nafaka alacakları hariç 1/4'ünden fazla olamaz diyor.
    Kod:
    *****Ücretin saklı kısmı
    *****MADDE 35 - İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak,**işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hakim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dahil değildir. Nafaka borcu alacaklılarının hakları saklıdır.
    *
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    90

    BCVBC

    Sayın Formdaş
    Maaş hacizlerini sıraya koyacaksın. bu işlemin doğru ancak ilk şirkete ilk tebliğ edilenden ödemeye başlayacaksın diğer iki daireye de hangi daire ve dosya ya ödeme yapılacağını yazacaksın nedenleri ile birlikte sakın yazmamazlık yapma sonra diğer ikisinin toplam borcunu şirketinden alırlar. bir de taleplerde sadece ücrete mi konmuş ona bak bordrolu olarak gösterdiğin ikramiye ve benzeri gelirlerin tamamı haciz konusudur ikramiyelerin 1/4 değil tamamı kesinti konusudur. bunu unutma

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    37

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    Hacze istinaden kestiğimiz ücretleri bordroda vs. göstermemiz gerekmez mi?
    Eğer öyleyse nasıl göstereceğiz?
    ilgi paylaştıkça artar

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    31

    Çalışan Personelden Ücret Kesintisi;

    EVET PER.YAPILAN KESİNTİLEN GÖSTERİLECEKTİR.
    İCRA KES. DİYEBİLİRSİNİZ
    asdelen

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Üretimde Çalışan İşçinin Hatalı Parça Basması Durumunda Ücret Kesintisi
    Konu Sahibi yagmur karacan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Nisan.2013, 14:07
  2. Ücret Kesintisi Hk.
    Konu Sahibi AHMET GÜMÜŞ Forum Konu Dışı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 22.Ekim.2011, 14:18
  3. Ücret Kesintisi Hk.
    Konu Sahibi lrtysh Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 11.Ekim.2011, 16:56
  4. Teknoloji Bölgesinde Çalışan Personelden Damga Vergisi Kesilir mi?
    Konu Sahibi BİROL KAYA Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 07.Haziran.2007, 13:38
  5. ücret kesintisi
    Konu Sahibi spartacus Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Ağustos.2005, 17:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36