kamu işçi maaş

Like Tree3Beğeni

Konu: Kıdem Tazminatı İle İlgili Kimsenin Cevaplayamadığı Bir Soru ?

Post Kıdem Tazminatı İle İlgili Kimsenin Cevaplayamadığı Bir Soru ?

Herkese merhaba; bir konuda yardımınıza ihtiyacım var
    aylık 1800 tl net ücret alıyorum
    07-08-2012 de işe girdim
    29-01-2014 de işten ayrılıyorum
    ne kadar kıdem tazminatı alırım
    5 gün yıllık izin parasıyla birlikte toplam alacağım nedir

* arkadaşlar şu yönden sormak istiyorum; aralıkta işten çıkmış olsaydım brüt ücretim 2900 liranın üzerindeydi ancak bir sonraki yılın ocak ayında işten ayrılacağım tarihe bakıldığında sanırım brüt ücretim 2100 lira civarına iniyor yani toplamda 1400 liraya yakın eksik almış oluyorum bu normal mi?
    aynı şekilde yıllık izin de brüt ücretten hesaplandığı için oradan da zarara uğramış oluyorum bu benim kendi düşüncem.
    size sorum durum bu şekildeyken kıdem tazminatı son ücretinin brütü üzerinden mi hesaplanır (yani ocak)
    buna bağlı olarak tazminat gelir olarak düşünülebilir mi -ki o zaman gelir vergisi artmış olacak ve tazminatı da- ayrıca yıllık izin ücreti de gelir olarak kabul gördüğünde yine brüt artmış olacak mı) sonuç olarak brüt ücret kıdem tazminatını belirliyor.
    kümülatif gelir vergisi bu durumda devretmiş oluyor mu? bunlarla ilgili çok araştırma yaptım ama açıkçası tam bir sonuç bulamadım

ben ocak ayının 15 inde işten ayrılmış olsaydım ocak ayında aldığım son ayın brüt ücreti üzerinden mi hesap yapılıyor yoksa son 1 ayın ortalaması olan aralık 15 ile ocak 15 arasındaki brüt maaşımın ortalaması mı?

lüften açıklık getirirseniz çok sevinicem. bilgi ve düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

not:
    2007 yılında hak kazanmış olduğu yıllık iznini kullanmayan (B) sigortalısının 2008/Şubat ayında işten ayrıldığı varsayıldığında, sözkonusu sigortalının izin ücretinin hangi tarih itibariyle ödeneceği üzerinde durulmaksızın bahse konu sigortalının hak kazanmış olduğu yıllık izin ücreti 2008/Şubat ayına ait prime esas kazanca dahil edilecektir.
    diye bir kanun okudum.

sayın İbrahim Canına yandığım demek canınız bu kadar tatlı sıkıntı yok öyleyse sizi biraz aydınlatalım dediğiniz gibi bürüt ücret yeni yılda düşer ama sizin bahsettiğiniz kadar değil 2700 iken 2500 civarın iner öyle ayın 15 i imiş yarım aymış bir önceki aydan devirmiş diye birşey yok en son net maaşınızın brütü neyse oradan hesap yapılır ve sadece 1 yıllık izn haketmişsiniz o da 14 gün ama sanırım 9 gününü kullandınız ki 5 gün kaldı demişsiniz şimdi ocakta alacğaımız maaşdan hesap edersek ki sanırım ihbar süresini kullandınız ihbar tazminat almayacaksınız 3702 tl kıdem tazmanatınız var 1800/30*5 günde yıllık izin paranız var

3700 yaptığın hesap son aldığın ücrete gre doğru fakat ben aralık ayında %27 lik vergi dilimine girdiğim için geçen ay ayrılmış olsaydım 4250 tl yapıyordu arkadaşım. buraya kadar her şey tamam fakat
    kanunda hiçbir maddede son aldığın ücret konusunda açıklama bulamadım yani son ay diyen maddelerin bir çoğunda son 30 gün yazıyor bu da kıdem rakamını değiştiriyor.alo 170 i de aradım ama tam açık bir kanun yok diyorlar
    sayın stajerim yıllık izin parası da brüt ücret üzerinden hesaplanıyor yani ocak ayını düşünürsek 2517,80/30*5
    bu rakamların hepsinin sonucunu değiştiren son aylık brüt ücret üzerindeki abilerin büyüklerimin yorumu;
    son aydan kasıt son 30 gün müdür. bir yerden de hatırladığım kadarıyla brüt ücretlerde aylık değişiklik yaşanıyorsa ortalamaya bakılıyor diye bir şey hatırlıyorum
    lüften değerli yorumlarınızı bekliyorum

SAYIN İBRAHİM CANINA YANDIĞIM 2517/30*5 demişsiniz virgülünü bile koymuşsunuz 5 gün Lük izin zaten aşağ yukarı aynı rakam eder brüt dersek sgk kesintisi olacak aşağı yukarı aynı rakama geleceğiz olayları hep kendinize yontmayın lütfen sinekten yağ çıkartmaya çalışıyorsunuz gibi geliyor bana sonrada yeni yeni formül bulup hukuğu bil e yorumluyorsunuz son aldığı brüt ücret lafına da takılmayın fazla 30 günlük normal ücretin neyse bürütün o dur işte yok geçen ay yok bu ay Albert Einstein (Aynştayn) bile size formül uyduramaz

bu arada ocak da zam alacaksınız onu neden dahil etmiyorsunuz şunuda bilmenizde yarar var ocak zamları nisanda belli olup farkları yatırsalar bile siz 1 günde çalışsanız ocak da size telefon açıp zam farkınızı yatırmaları lazım

NOT : Sn.Stajerim,kurallara lütfen uyunuz.Renkli yazı kullanmak yasaktır.
    Konu a.makineci tarafından (02.Ocak.2014 Saat 11:11 ) değiştirilmiştir.

arkadaşım bende muhasebeciyim ama sen kanuna göre değil de sana kolay gelen yola göre yapıyorsan hesapları diyeceğim yok. ben işin doğrusunu öğrenmek istiyorum
    kıdem tazminatından sgk kesintisi olmaz. sadece ve sadece damga vergisi kesilir. bu konuda kanun açık ve nettir.
    not: (bahsedilen para farkı 600 lirayı buluyor bu sizin için düşük bir rakam mıdır bilemiyorum ama benim için küçük değil) kaldı ki benim için önemli olan mali müşavir stajyeri olarak işin doğrusu neyse onu öğrenmek bilgi sahibi olmaktır. yine de yorumunuz için sağolun .

ben tecrübeli değerli büyüklerimin bu konudaki yorumlarını bekliyorum.

sayın erolmuhasebe06 sizin muhasebeci olduğunuzu biliyorum kim size kıdemde sgk kesintisi olur dedi ki yıllık izin ücretini brütten hesapladığında olur dedik o da aşağı yukarı nete sgk kesintisi olur 5 günlük yıllık izin ücreti için dedim siz yanlış anladınız gelir fark 600 tl yi bulmaz siz nasıl hesap yapıyorsunuz şuraya bir kopyalayın da beraber yapalım hesabı
    Konu stajerim tarafından (02.Ocak.2014 Saat 11:33 ) değiştirilmiştir.

aralık ayı bordrosu brüt ücret(resmi kullandığım bordro programım yok burası şube)(başka programla hesapladığım :2900(kusuratı aşağı yuvarladım)
    2900/365(yıl)*532gün(1 yıl 5 ay 22 gün)=4226,85 vergi kesilmemiş hali)
    yıllık izin 2900/30*5=483
    toplam:4709(ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)

ocak bordrosu brüt ücret: 2517,80
    2517,80/365*532=3669,78
    yıllık izin: 2517,80/30*5=419,63
    toplam: 4090 tl (ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)
    aradaki fark: -619 tl
    hesaplardaki 5-10 liralara dikkat etmedim yaklaşık hesapladım bu şekilde 600 ü buluyor diye hesapladım yanlış yapmışsam lütfen düzeltin

bu konudaki diğer merak ettiğim konu ise benim yıllık izin param
    ücret olarak kabul görürse brütteki artış daha fazlalaşır rakamlarda en az 100 lira daha artmış olur.
    işyeri ile hesap kesmedik ben sadece işin doğrusunu merak ediyorum
    bir de bizimkiler kanunları hep kendi lehlerine çeviriyorlar bende bilgi sahibi olmak istedim zaten emin olmadığım bir konu olduğu için soruyorum

benim sözleşmemde zam yapılması ile ilgili maddenin ucu açık. yapmak zorunda değil yani. kaldı ki yapmayacaklarından eminim.

ayrıca ilk hesabı başka site üzerinden yapmıştım ocak ayı brüt ücreti orada 2117,65 görünüyor fark orada daha da fazlaydı ama doğru hesaplama hangisi bilemiyorum
    sitenin linkini özelden pm atabilirim
    Konu ibrahimcan tarafından (02.Ocak.2014 Saat 12:20 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme yapıldı

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ibrahimcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aralık ayı bordrosu brüt ücret(resmi kullandığım bordro programım yok burası şube)(başka programla hesapladığım :2900(kusuratı aşağı yuvarladım)
    2900/365(yıl)*532gün(1 yıl 5 ay 22 gün)=4226,85 vergi kesilmemiş hali)
    yıllık izin 2900/30*5=483
    toplam:4709(ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)

ocak bordrosu brüt ücret: 2517,80
    2517,80/365*532=3669,78
    yıllık izin: 2517,80/30*5=419,63
    toplam: 4090 tl (ikisinden de vergi kesilmemiş ve hesaplar yuvarlanmış şekliyle)
    aradaki fark: -619 tl
    hesaplardaki 5-10 liralara dikkat etmedim yaklaşık hesapladım bu şekilde 600 ü buluyor diye hesapladım yanlış yapmışsam lütfen düzeltin

bu konudaki diğer merak ettiğim konu ise benim yıllık izin param
    ücret olarak kabul görürse brütteki artış daha fazlalaşır rakamlarda en az 100 lira daha artmış olur.
    işyeri ile hesap kesmedik ben sadece işin doğrusunu merak ediyorum
    bir de bizimkiler kanunları hep kendi lehlerine çeviriyorlar bende bilgi sahibi olmak istedim zaten emin olmadığım bir konu olduğu için soruyorum

Ben size doğru cevabı söyliyeyim.

Kıdem ve ihbar tazminatları prensip olarak son ücret üzerinden hesaplanır. Ancak son brüt ücret yıl içersinde azalmış ise geriye doğru bir yıl gidilerek ortalama brüt ücret bulunur. Hesaplama bu brüte göre yüklü ücret üzerinden yapılır.
    İzin paran ücret değildir. Bunu nerden çıkardın. İzin parası hesaplanırken son brüte bakılır.Ancak izin parasından sgk ve gv kesintisi yapılacağı tabiidir.
    Kıdem ise bilindiği gibi vergiye tabi değil. Yeterki kıdem tazminatı tavanı içersinde kalsın.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

üstadım çok teşekkür ederim değerli görüşünüz için peki bu konuda yani brüt ücretteki ortalamanın alınmasıyla ilgili bi kanun maddesi var mıdır. bunu da cevaplarsanız çok sevinirim.
    şimdiden teşekkür ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)