kamu işçi maaş

Konu: Hekim Raporlu İşçiye Kesinti

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2014
    Mesajlar
    1

    Hekim Raporlu İşçiye Kesinti

    Hekim Raporu olan bir işçiden işe gelmediği için maaş kesintisi+ssk kesintisi yapabilirmiyiz? Bildiğim kadarıyla raporlu olduğu günlerin kesintilerini SSK dan alabiliyorlar.Bilgilendirirseniz sevinirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    34
    4857 sayılı İş Kanunu'nun 48. maddesindeki, "Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir." hükmünün bir zorunluluk olarak dikkate alındığı görülmektedir. Ancak, uygulamada farklı görüşler de olmakla birlikte, bu düzenleme, hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneğinin aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilebilmesi noktasında işverene bir takdir yetkisi vermektedir. Dolayısıyla işverenlerin raporlu işçiye bu sürede ücret ödeme yükümlülüğü olmadığı gibi, ücret ödenmemişse sigorta primi de yatırması söz konusu olmayacaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    34
    Bu arada kaç gün raporlu personeliniz seher hanım? çünkü; SGK 3.günden itibaren öder.3 günden az olan raporları ne işveren ne de SGK öder

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Bugüne kadar kesmeden mi ödüyordunuz?

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    34
    kesmiyorlardı bence Keremcem bey.sorduklarına göre...

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Alıntı jazirah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kesmiyorlardı bence Keremcem bey.sorduklarına göre...
    Bence de sizce sn.jazirah;
    eğer bugüne kadar raporlu olunan günler için bir kesinti yapılmıyorduysa, veya sözleşmelerde raporlu olunan günler içinde ücret ödenmesini gerektirecek yönde bir düzenleme varsa, birdenbire kesilmeye başlanması ciddi sıkıntılar yaşatabilecektir. Böyle ise durum işçiler için kazanılmış bir hak olduğundan, işveren tek taraflı kararıyla kesintiye başlarsa, işçi açısından çalışma şartlarında esaslı değişiklik olarak değerlendirilebilir.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Nisan.2013
    Mesajlar
    34

    Kesinti yapılacağına dair sözleşme maddesi

    kesinlikle size katılıyorum Keremcem bey.Aksi halde işveren aleyhinde sonuçlanabilecek bir duruma sebep olması kaçınılmaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Raporlu İşçiye Ödenecek Ücret...
    Konu Sahibi gulpembe Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 02.Ekim.2014, 20:29
  2. Raporlu İşçiye İhbar
    Konu Sahibi AgirSeviyorum Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 11.Nisan.2013, 16:30
  3. Raporlu İşçiye Ücret Ödenir Mi?
    Konu Sahibi S.Zabun Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2012, 17:54
  4. Cevap: 8
    Son Mesaj : 27.Şubat.2012, 09:15
  5. Raporlu İşçiye SSK Primi Ödenmesi
    Konu Sahibi AKDOĞAN Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Mayıs.2007, 19:44

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36