kamu işçi maaş

Like Tree11Beğeni

Konu: Rapor Aldım İşten Çıkarılacağım..

Rapor Aldım İşten Çıkarılacağım..

Merhabalar Ben Aydın Didim'de yaşıyorum.İşyerinde bundan 3 ay önce merdivenlerden düşerek kuyruk sokumu kemiğimi kırdım.ve 9 günlük rapor sonunda işime geri dönebildim.Bundan 4 gün önce tekrar merdivenden düştüm kafamı ve kolumu vurdum acil servis'e gittiğimde 8 tane röntgen sonucunda yumuşak dokularımın zedelendiğini söyleyerek 7 günlük rapor verdiler.Ben düştüğüm zaman Başımızda müdür yoktu ve müdürü aradıklarında bana ambulans bile çağırmadılar kendi başıma ailemi çağırıp hastaneye gittim.Raporu vermek için geri döndüğümde o gün yiyeceğim yemeğimide aldım işyerinden ( Yemeğimiz oraya ait ) Düştüğüm zaman başıma buz koyduk arkadaşımla beraber kolumun şiştiğinide gördüler ve müdürümüz benim kendimi merdivenlerden bilerek attığımı iddia ederek tutanak tutup arkadaşlara kasti olarak düştüğüme dair tutanağı imzalatmış.Yani ben bilerek kendimi merdivenlerden atmışım bilerek yaralanmışım ve yemeğimi aldığım için dikkat çekmişim.Benim arkadaşımda aynı şekilde merdivenlerden düştü sadece belini incitti ve ambulansla götürüldü hastaneye o yemeğini aldı dikkat çekmedi benim almam dikkat çekmiş.Dün sabah toplantı yapılmış ve benim işten çıkarılcağımı söylemişler.Ben orada çalışalı 6 ay 5 gün oluyor günde 8 saat çalışıyorum ve asgari ücret alıyorum.Yani beni merdivenlerden düştüm de raporumu ailemle beraber vermeye gittiğimde yemeğimi aldım dikkat çektim diye işten çıkarıcaklar.Sizce bu haklı bir sebep midir ? Ben istifamı vermeden beni işten çıkarırlarsa dava açabilirmiyim ? Elimde düştüğüme dair delillerimde var raporum röntgen vs..
    Konu Yagmur92 tarafından (09.Şubat.2014 Saat 23:14 ) değiştirilmiştir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    [QUOTE=Yagmur92;355450]

"...müdürümüz benim kendimi merdivenlerden bilerek attığımı iddia ederek tutanak tutup arkadaşlara kasti olarak düştüğüme dair tutanağı imzalatmış.Yani ben bilerek kendimi merdivenlerden atmışım bilerek yaralanmışım..."
    /QUOTE]

Teferruata girmiyorum,buna kanaat getirmek ne kadar zor ise bu gerekçeyle çıkış vermek/sözleşmeyi feshetmek de o derecede zor,sakın istifa etmeyiniz,çıkış verirlerse dava açmak en doğal hakkınızdır,haklı nedenle çıkış yaptığını/iş sözleşmesini feshettiğini mahkemede işveren ispat etsin...(sanmıyorum bu sebeble fesih yapsınlar!..mevzuatı birazcık olsun bilen ve uygulayan işveren bunu asla yapmaz,yapmamalı...)

(bu tür olaylar(iş kazaları)nda elbette işçinin de kusuru olabilir ama işverenin hiç bir kusurunun olmadığını/ol(a)mayacağını söylemek mümkün değil)

Merak ettim bu bahsi geçen merdivenlerin acaba ? Bir mimari yada fiziki sorunu mu var?
    ASLI bunu beğendi.

Ol(a)maz değil,merdiven den tutun,işcinin giydiği ayakkabıya kadar....
    (6331 sayılı kanun gereği)durum irdelenmeli...
    (sanırım bu işyeri bürolardan oluşan bir yer olmayıp,üretim veya taşıma işlerinin yapıldığı, şantiye ya da atölye vs.gibi bir işyeri)
    Yagmur92 bunu beğendi.

Sanırım işverenin"Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği"nden,risk değerlemesi(dahası iş sağlığı ve güvenliği)nden,yükümlülüklerini yerine getirmemesi/getirmemiş olması halinde ödeyeceği para cezalarından haberi yok!..

[QUOTE=şeref aydemir;355460]
    Alıntı Yagmur92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

"...müdürümüz benim kendimi merdivenlerden bilerek attığımı iddia ederek tutanak tutup arkadaşlara kasti olarak düştüğüme dair tutanağı imzalatmış.Yani ben bilerek kendimi merdivenlerden atmışım bilerek yaralanmışım..."
    /QUOTE]

Teferruata girmiyorum,buna kanaat getirmek ne kadar zor ise bu gerekçeyle çıkış vermek/sözleşmeyi feshetmek de o derecede zor,sakın istifa etmeyiniz,çıkış verirlerse dava açmak en doğal hakkınızdır,haklı nedenle çıkış yaptığını/iş sözleşmesini feshettiğini mahkemede işveren ispat etsin...(sanmıyorum bu sebeble fesih yapsınlar!..mevzuatı birazcık olsun bilen ve uygulayan işveren bunu asla yapmaz,yapmamalı...)

(bu tür olaylar(iş kazaları)nda elbette işçinin de kusuru olabilir ama işverenin hiç bir kusurunun olmadığını/ol(a)mayacağını söylemek mümkün değil)
    çok teşekkür ederim ilginiz için birinci düştüğümde ayakkabıdan dolayı düştün dediler gittim yeni kaymaz ayakkabı aldım ama onunlada düştüm.zaten gözüm karardı başım döndü de düştüm.Vardiyaya gireli 2.5 saat olmuştu vardiyadaki ben hariç herkes yemeğe çıkmıştı yemeğe çıkmak için izin istediğimde izin vermediler.Büyük ihtimalle açlıktan başım döndü düştüğümde vardiyaya gireli 4 saat olmuştu..Midemde sorun var benim mide ağrım tuttuğu zaman birşeyler yemeden ağrım geçmiyor bunu müdürümüze izah ettim arkada birşeyler yiyeyim yemeğime yazdırırım dedim onuda kabul etmedi.sanırım beni yemeğe çıkartmadılar da ben sinirden kendimi merdivenlerden attım sanıyor müdürümüz
    SemaAdnan bunu beğendi.

Alıntı prisoner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merak ettim bu bahsi geçen merdivenlerin acaba ? Bir mimari yada fiziki sorunu mu var?
    Bilmiyorum ama zaten tek düşen ben değilim çok arkadaşımız düşüyor ama ben zayıf olduğum için daha çok zarar görüyorum sanırım..

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ol(a)maz değil,merdiven den tutun,işcinin giydiği ayakkabıya kadar....
    (6331 sayılı kanun gereği)durum irdelenmeli...
    (sanırım bu işyeri bürolardan oluşan bir yer olmayıp,üretim veya taşıma işlerinin yapıldığı, şantiye ya da atölye vs.gibi bir işyeri)
    Dünya genelinde tanınmış bir Fast Food şirketinde çalışıyorum.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sanırım işverenin"Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği"nden,risk değerlemesi(dahası iş sağlığı ve güvenliği)nden,yükümlülüklerini yerine getirmemesi/getirmemiş olması halinde ödeyeceği para cezalarından haberi yok!..
    zaten arkadaşlarım müdürümüzü aradığında müdürümüz dalga geçer gibi binsin dolmuşa hastaneye gidip rapor alsın demiş.yani ben zaten düşerken kafamı vurmuşum yolda giderken travma geçirip bayılsam hesabınıda veremiyecek.hem bana kendisi gitsin hastaneden rapor alsın diyor hemde rapor aldım diye tutanak tutup işten attırmaya çalışıyor.Kendisi çıkaramıcağı için sanırım beni yıldırıp istifa etmemi bekliyor..

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Raporu , düştüğünüz gün mü işyerinize götürdünüz??

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)