kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: İstifa Etmek Üzereyim Bilginize İhtiyacım Var

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Gizli kayıt veya işyerine ait belgeleri izinsiz almanızın nasıl bir sonuç doğurabileceğini kestirmek zor, ama sunduğunuzda geçersiz de kabul edilse, hakimin kafasında yer edineceği kesindir. Tercih sizin.

Evet, sizinle aynı işi yapanın ücreti ne olur sorusunun ilgili odalara sorulmasıdır emsal ücret tesbiti.
    nezih bunu beğendi.

Yardımlarınız için teşekkürler.
    Emsal ücret tespiti benim pek işime yaramayabilir. Çünkü esasında sgk primlerinin hesaplandığı (bankaya yatan) maaş ile gerçek maaşım arasında 200TL fark var. Yani sadece bankaya yatan maaş da emsal ücret olarak normal görünebilir.
    Şu anda elimde işyeri bilgisayarından ve işyeri mail adresinden kendi kişisel e-mail hesabıma gönderdiğim, geçen ayın maaş çizelgesi var. Bu çizelgede tüm personelin tek tek net maaşı, hakettiği primi, bankaya yatan tutar ve elden alacağı tutarlar noktası virgülüne kadar kuruş kuruş yazıyor. Neticede excell tablosudur evde kendim de hazırlayabilirim denebilir ancak hem işyeri hesabından kendime gönderdim yani gönderici adresi belli hem de tüm personelin kuruşu kuruşuna ne aldığını bilemem. Bunlar banka hesaplarından kontrol edilirse hepsinin doğruluğu ortaya çıkacaktır.
    Umarım doğru yoldayımdır.

Birkaç sorum daha var arkadaşlar.

- Diyelim ki sgk primlerinin eksik ödenmesini gerekçe göstererek istifa ettim. Ancak gidip mahkeme vs. açmadım. Bu durumda nasıl bir yol izlenir.
    - Bu durumda istifa ile birlikte işe gitmeyi bırakacağım için -ve mahkeme vs. açılmadığı için- haklı olup olduğum anlaşılamayacak ve o zaman işveren benden ihbar tazminatı kesebilir mi?
    - Bu istifa ile birlikte ''haketmiş olduğum kıdem tazminatı, senelik izin ücreti ve eksik ödenen primlerin -mesela- 20 işgünü içerisinden tarafıma ödenmesini talep ediyorum.'' gibi bir ifade eklesem, 20 gün sonunda mahkeme açmayacak bile olsam göz korkutma amacı güdüp bu ücretleri alabilir miyim? Biliyorum bu biraz havada bir soru.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı reverse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

- Diyelim ki sgk primlerinin eksik ödenmesini gerekçe göstererek istifa ettim. Ancak gidip mahkeme vs. açmadım. Bu durumda nasıl bir yol izlenir.
    İstifa ettiğinizle kalırsınız,

- Bu durumda istifa ile birlikte işe gitmeyi bırakacağım için -ve mahkeme vs. açılmadığı için- haklı olup olduğum anlaşılamayacak ve o zaman işveren benden ihbar tazminatı kesebilir mi?
    Yasal olarak kesemez, ama kesmemesi için elini kolunu bağlayan bir şey de yok sonuçta, o keser siz de ya geri almak için dava açarsınız, yada o konuda da dava açmama hakkınızı kullanabilirsiniz.
    - Bu istifa ile birlikte ''haketmiş olduğum kıdem tazminatı, senelik izin ücreti ve eksik ödenen primlerin -mesela- 20 işgünü içerisinden tarafıma ödenmesini talep ediyorum.'' gibi bir ifade eklesem, 20 gün sonunda mahkeme açmayacak bile olsam göz korkutma amacı güdüp bu ücretleri alabilir miyim? Biliyorum bu biraz havada bir soru.
    İstifa ederseniz tazminat hak edemezsiniz, tazminata hak kazanbilmek için HAKLI sebeple sözleşmenizi feshetmiş olmanız ve haklı sebebinizi ıspat etmeniz gerekir.
    Ispat yeri mahkeme, mahkeme açmayacak olursanız, işverenin gözü de korkmamışsa( onları yapıncaya kadar korkmamışsa zaten gözü karadır)
    deneyebilirsiniz etek altından aba göstermeyi. Yer mi? yerse ne ala.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)