kamu işçi maaş

Like Tree4Beğeni

Konu: İstifa Etmek Üzereyim Bilginize İhtiyacım Var

Question İstifa Etmek Üzereyim Bilginize İhtiyacım Var

Herkese merhaba,
    Öncelikle forumda bilgi paylaşımında bulunup bizleri bilgilendiren herkese teşekkürlerimi sunarım.

Çalışmakta olduğum işyerinden istifa edeceğim. Yalnız son zamanlarda beni rahatsız eden olaylardan dolayı basit bir şekilde çekip gitmek istemiyorum.

16.01.2012 tarihinden beri bu işyerinde çalışmaktayım. Çalışmaya başladığım günden itibaren haftanın 6 günü, günde 9 saat mesai yaptım.
    Haftalık 54 saat çalışma yapmama rağmen herhangi bir fazla mesai ücreti almadım.
    Maaşımın bir kısmını elden, bir kısmını bankadan aldım. Haliyle ssk primleri bankadan aldığım tutar üzerinden hesaplanıp ödendi.
    Bu arada haberim ve iznim olmadan 2013 Nisan ayında beni işten çıkartıp hemen ertesi günü tekrar işe girişimi yapmışlar. SSK kayıtlarında bu şekilde bir giriş-çıkış görünüyor. Çalıştığım yer otel olduğundan ben 16.01.2012 tarihinden beri aynı yerde çalıştığımı her türlü ispatlayabilirim. En azından parmak izi ile giriş kayıtlarımız var.

Bu durumda, noter kanalı ile istifa dilekçemi sunup, dilekçede istifa gerekçesi olarak SSK primlerinin eksik ödenmesi, fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi durumları belirtirsem. Bundan sonra gelişecek olaylar ne olur ve benim izlemem gereken yol nedir acaba?
    Bu belirttiğim durumlara şahit gösterebileceğim en az 3-4 çalışma arkadaşım var. Bunlardan birisi ile hala aynı yerde çalışmaktayız ancak 2-3 kişi işyerinden ayrılmış durumdalar.

Şu anda belirtmeyi aklıma getirememiş olduğum bir detay varsa sizlerden gelecek sorulara göre yazarım.
    Yardımcı olabilecek kişilere şimdiden teşekkürler.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    O 9 saatlik çalışma süresi saat kaçta başlar ve kaçta biter, arada ne kadar süre yemek - çay molası gibi ara dinlenmeleriniz olur?
    nezih bunu beğendi.

Mesai saatim 13.00'da başlayıp, 22.00'da bitiyor.
    Binbir zahmetle ricayla sadece 1 gün vardiyamı erkene aldırıp, 11.00-20.00 çalışıyorum.
    Bizdeki çay ve yemek molaları kesinliğe bağlanmış yazılı kurallarla belirlenmiş değildir. İşverenin ağzından çıkan sözlere bakılırsa günde 1 kez 5-10 dakika çay molası ve bir de ''yemeğinizi yiyip gelin'' kadar süren bir yemek molamız var. Bu da yarım saat ile 45 dakika arası sürüyor.

Bu arada önceki mesajımda belirtmeyi unuttuğum bir husus; ssk giriş-çıkışı ile ilgili olarak: işletmemizin birkaç şubesi var ve benim çalıştığım şubenin resmi olarak açılışı yapılmadığı için diğer bir şubede çalışıyor görünüyorduk. Sonra şubenin açılışı yapıldı ve işverenin bu giriş-çıkış olayına gerekçesi bu şube değişikliği durumu.
    Firma aynı olduktan sonra şube değişikliği işten çıktı-girdi şeklinde gösterilir mi? Bu normal mi? Bu 1 günlük çıktı-girdi benim daha önceki zamanlardan hak kazanacak olduğum tazminatları siler mi?

Merhabalar,

Haftanın 6 günü 13:00 - 22:00 arası çalışıyorsunuz. ( 9 saat )

Molalar : 1 saat yemek molası, 15 er dakika çay arası ( 2 defa )

9 saat - ( yemek molası ve çay paydosu ) = 7 saat 30 dakika x 6 = 45 saat haftalık çalışma saati yapar. ( bu düzende sorun yok )

Önemli olan bu molaları sizin fiilen kullanıp kullanmadığınız elbette.

İşyerinde yemek saatlerini ve çay aralarını gösteren bir ilan çizelge vb mevcut mu ? Yada imzaladığınız iş sözleşmesinde molalar, çalışma düzeni vb bir açıklama varmı ?

Ayrıca maaş hesabınız nasıl yapılıyor, giriş çıkış kart okuma makinası, parmak okuma cihazı veya imzalı puantaj kaydınız tutuluyor mu ?

Aynı işverene bağlı ( Ünvan değişmeden ) işyerinin farklı şubelerinde gün kaybı olmaksızın nakil işlemi görmenizde kıdem haklarınız açısında bir kayıp yok, ancak nakil işleminde muvaafakatınız yazılı olarak alınmalıdır.
    Konu nezih tarafından (22.Mart.2014 Saat 17:42 ) değiştirilmiştir.

Bu arada parmak izi kayıtlarınız olsa bile bu kayıtların ay sonunda tarafınızdan imzalanması gerekmektedir.

Sayın nezih, konuyu az daha açmaya çalışayım:

Beş yıldızlı bir otelde, farklı bir işletme adına çalışıyorum. Yani otelin kiracısıyız. Yalnız tüm giriş çıkış kayıtları diğer otel personelleri ile aynı şekilde tutuluyor. Mesela personel girişi yaptığımız kapıyı açmak için kart kullanıyoruz. Ayrıca turnikeden geçebilmek için parmak izi kullanıyoruz. Yalnız bu kayıtlar bizim maaş hesaplamamız için kullanılmıyor. Sadece işverenim talep ederse bu kayıtlara ulaşıp, inceleme yapabiliyor.
    Dolayısıyla aylık veya haftalık parmak izi kaydı veyahut bir puantaj tablosu imzalamıyoruz.

İşyerinde yemek ve çay molalarını belirten bir çizelge yok. Otel personeli için var. Ancak bu çizelgenin bizi bağlayıcılığı yok.
    Dediğim gibi günde 1 kez 5-10 dakika çay molası, 1 kez de ''yemeğinizi yiyip gelin'' kadar süren bir yemek molamız var. Önceki mesajınızda 1 saat yemek + günde 2 kez 15'er dakika çay molası bizim için geçerli değil. Ayrıca bildiğim kadarıyla zaten 8 saat çalışan birisinin günde 1 saat yemek hakkı oluyor ve bu mesai saatinden sayılıyor. Yanılıyor muyum?

Bu konuda açıkçası biraz acelem var. Pazartesi sabahı bu işi noter kanalıyla bitirmek istiyorum.

Bir diğer husus; ben eğer noter kanalı ile bu tarz bir istifa dilekçesi gönderirsem, işveren büyük ihtimalle beni bir daha orada görmek istemeyecektir. Bu durumda, yine de beni ihbar sürem kadar orada çalışıyor gösterip, maaşımı ödemek zorunda değil mi? Çünkü dilekçede ''ihbar süremin sonu olan şu.şu.şu tarihinden itibaren geçerli olmak üzere istifa ediyorum.'' gibi bir cümle kullanacağım. Tabi bu gibi detayları da sizlerle şekillendirmek istiyorum.

Alıntı reverse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ayrıca bildiğim kadarıyla zaten 8 saat çalışan birisinin günde 1 saat yemek hakkı oluyor ve bu mesai saatinden sayılıyor. Yanılıyor muyum?
    Yanılıyorsunuz, 5-10 dk lık çay molalarınız ile yemeğinizi yiyip gelin olan yemek molalarınız, iş kanununa göre çalışma süresinden sayılmaz.
    İşyerindeki ara dinlenme süreleri bizi bağlamıyor diyorsunuz, ama o işyerinin tüm şartları sizi bağlıyor, örneğin turnikeden geçiş için parmak izi, işe giriş kapısı için kart basma, ve eminim diğer tüm işyeri kurallarına uymak zorundasınızdır. Yani sadece binayı kullanıyor değilsiniz.
    Anlayacağınız o işyerindeki çizelgede belirtilen yemek ve çay mola saatleri sizi DE bağlar.
    Bu durumda sn.Nezih in yaptığı hesap büyük oranda doğru oluyor, yani günde 7,5 saat veya biraz üzeri çalışmaktasınız,
    yaklaşık 45 dk sürüyor dediğiniz yemek saati ile 5-10dk lık çay molası ile birlikte 1 saat olan ara dinlenme sürenizi çalışma saatinden saymıyor yasalar.
    Günlük 9 saatlik süreden o 1 saati düştüğünüzde kalır 8 saat, işyerindeki sizi de bağlayan çizelgede belirtilen süreleri düştüğünüzde eminim geriye kalan süre günlük 7,5 saat çalışma süresi olacaktır.

Bu konuda açıkçası biraz acelem var. Pazartesi sabahı bu işi noter kanalıyla bitirmek istiyorum.
    Pazartesi isterseniz bu çizelgeyi ve iş sözleşmenizi tekrar geçirin fazla çalışma sürenizi doğru hesaplayabilmek için.

Bir diğer husus; ben eğer noter kanalı ile bu tarz bir istifa dilekçesi gönderirsem, işveren büyük ihtimalle beni bir daha orada görmek istemeyecektir. Bu durumda, yine de beni ihbar sürem kadar orada çalışıyor gösterip, maaşımı ödemek zorunda değil mi? Çünkü dilekçede ''ihbar süremin sonu olan şu.şu.şu tarihinden itibaren geçerli olmak üzere istifa ediyorum.'' gibi bir cümle kullanacağım. Tabi bu gibi detayları da sizlerle şekillendirmek istiyorum.
    Haklı bir sebebiniz var, sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanmaması,
    Bu da size sözleşmeyi derhal feshedip, kıdem tazminatı talep hakkı verirken,
    '' şu şu şu tarihinde istifa ediyorum '' şeklinde bir dilekçe ile ayrılırsanız, kıdem tazminatına hak kazanamazsınız, işinizi yokuşa sürmüş olursunuz.
    Normal şartlarda yapmanız gereken, sgk primlerinizin gerçek ücretiniz üzerinden hesaplanıp ödenmemesi ve fazla çalışma ücretlerinizin ödenmiyor olması nedeniy sözleşmenizi derhal feshedip, artık işe gitmemenizdir.
    Elbette bu durumda gerçek ücretinizi ve fazla çalışma sürenizi ıspatlamanız gerekir bir dava açacak olursanız.
    nezih bunu beğendi.

keremcem, yanıtınız için teşekkür ederim.
    Doğru, haklısınız sanırım. Bize molaları daha az kullandırmalarına rağmen, bunu ispatlamam zor olacak gibi. Mahkemede o çizelgeyi kanıt gösterip ''biz bu kadar mola kullandırıyoruz'' derlerse benim hiçbir dayanağım kalmaz.

Yalnız şu sgk primlerinin eksik ödenmesi konusunda kesinlikle dediğiniz gibi bir yol izlemek istiyorum. Hukuki olarak haklarımı ve yapmam gerekenleri tam olarak bilmediğim için bu şekilde yönlendirmeleriniz çok iyi oluyor.

Şimdi şöyle düşünüyorum. Zamanı gelince noter kanalı ile istifa gerekçesi olarak sgk primlerinin eksik ödenmesi konusunu gösterip aynı zamanda işe gitmeyi bırakıyorum. Yalnız, elimde gerçek maaşımı ispatlayacak verilerin oluşabileceği kadar bir zaman çalışmaya devam edeceğim. Dersimi iyi çalışmak istiyorum.

Mesela bu verilere örnek olarak:
    - işyerindeki pcde kayıtlı bulunan, herhangi bir aya ait (mesela mart-2014 dönemi) excell tablosunda hazırlanmış maaş çizelgesi. Ki bu çizelge sadece benim değil, diğer bütün personelin net maaşını, bankaya yatan miktarı, elden verilen miktarı ayrıca çeşitli hizmetler neticesinde hak kazanılmış primleri de gösteriyor. Mesela bunun fotoğrafını çekmek veyahut o pcden, işyeri mail hesabından kendi mail adresime o tabloyu e-mail atsam bir geçerliliği olur mu?
    - elden aldığım paranın kanıtı olarak o parayı alırken çekilmiş gizli video kaydının hukuki bir geçerliliği olur mu?
    - işyerinden farklı sebeplerle ayrılmış kişilerin şahitliği yeterli midir? Halen çalışmakta olan bir personelin şahitliği gerekli midir? İşinden memnun birisini bu olaya karıştırmak istemiyorum. Şahit sayısı kaç olmalıdır?

Sizinle aynı dönemde çalışmış kişilerin de şahitliği kabul görecektir,
    bunun yanında mahkemede emsal ücret tesbiti de talep edebilirsiniz.
    nezih bunu beğendi.

Yani benim maaş tablosunu göstermeme veya video çekmeye vs. uğraşmama gerek yok diyorsunuz değil mi?
    Emsal ücret tespiti dediğiniz şey benimle aynı işi yapan kişilerin ortalama aldıkları maaş mı oluyor?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)