kamu işçi maaş

Konu: Doğum izni sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    4

    Doğum izni sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı

    Değerli forum üyeleri;

    Bir çalışanımız doğum izni kullandı, 28.05.2006 da bu izni bitiyor.
    29.06.2006 tarihinden itibaren ise ücretsiz izin kullanmak istiyor.
    Yasal olarak 6 ay ücretsiz izin hakkı var.

    Çalışan bu toplam 6 aylık ücretsiz izni bir defada bildirmek ve kullanmak zorunda mı, yoksa parçalı olarak bildirip daha sonra isterse uzatabilir mi?
    (Yani önce 3 ay kullanacağım deyip sonra bir 3 ay daha uzatma hakkı var mı?) Biz parçalı kullanma durumunda şirket olarak iş planını tam yapamadığımız için mağdur oluyoruz.

    şimdiden teşekkürler.


  2. #2
    turk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    turk_bey Guest

    !!!

    4857 sayılı kanunun 74.maddesinin 5.fıkrasında isteği halinde kadın işçiye 16 haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde 18 haftalık süreden sonra 6 aya kadar ücretsiz izin verlir bu süre yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz denilmektedir. görüleceği üzere bu madde metninde ücretsiz izin konsunda (verlir) denmekte ve işverene herhangi bir insiyatif bırakılmamamtadır. Özetlenecek olursa personeliniz ücretsiz izin hakkını dilediği şekilde kullanma hakkına sahiptir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    51

    Doğum izni sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı

    Kod:
    Analık halinde çalışma ve süt izni
    MADDE 74. - ..............................
    İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.
    ...........................................
    Kanunda bahsedildiği gibi "altı aya kadar" ibaresinde süre, rapor bitiminde başlar ve altı aylık sürenin sonunda sona erer. İsteğe bağlı olarak üç ay izin kullanıp tekrar çalışıp tekrar bir üç ay daha izin kullanılması altı aylık süreyi geçeceği için işverenin bunu kabul etme zorunluluğu yoktur.

    Ayrıca doğum raporundan sonra altı aya kadar kullanılabilecek bir ücretsiz izin analık halinin gerektirebileceği bir durumdur. Eğer çalışan üç ay izinden sonra çalışacak hale gelirse bu izni kısım kısım kullanmasınında anlamı kalmayacaktır.
    #8220; HSBC ve MASTERCARD' a HAYIR ”

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum Sonrası Ücretsiz İzin
    Konu Sahibi AgirSeviyorum Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 26.Haziran.2013, 18:03
  2. Ücretsiz Doğum İzni Sonrası Yıllık İzin Hakkı
    Konu Sahibi mrt1980 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2013, 12:01
  3. Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Hk.
    Konu Sahibi elifbe Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 06.Eylül.2012, 16:31
  4. Doğum izni sonrası alınan ücretsiz izin
    Konu Sahibi ppoemee Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Kasım.2011, 14:57
  5. Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Kullanımı Hakkında
    Konu Sahibi capri_corn Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2009, 23:03

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36