Çalıştığım işyerinde 6 gün çalışıp 2 gün tatil yapıyoruz. Haftalık 45 saatlik çalışma süresini doldursakta aylık 180 saati doldurmadığımız gerekçesiyle işveren hafta tatilinde çalıştığım sürenin 180 saatin altında kalan kısmını ödemiyor, üstünü kanuna göre ödüyor. Resmi tatilleri 180 saatin içinde saymıyor. Resmi tatil rastlayan aylarda resmi tatil gününde çalışsamda, ayrıyeten mesai yaptığımda resmi tatil süresini 180 saatten düşerek hesaplama yapıyor. Hakkımız nedir? Bu nedenle istifa edersek tazminat alabilirmiyiz?

4857 s.lı iş kanununun 41. maddesinde ; "Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırkbeş saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırkbeş saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş yükseltilmesiyle ödenir." diye belirtilen benimle alakalımıdır?

Konu hakkında bilgisi olan kişilerin konu hakkındaki değerli fikirlerine ihtiyacım var. Teşekkür ederim...