kamu işçi maaş

Konu: İstifa Ettikten Sonra İhbar Süresinde Ücret

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    6

    İstifa Ettikten Sonra İhbar Süresinde Ücret

    Öncelikle herkese iyi günler. 12 Ağustos 2013 den itibaren çalıştığım iş yerinden 06 Mayıs 2014 itibarı ile istifa etmiş bulunmaktayım. Firma 4 haftalık bir ihbar süresinden bahsediyor, bu konuda sıkıntı yok, yasal olarak da böyleymiş. Ancak sıkıntı şu ki: bu 4 haftanın ücretini bana ödemek zorundalar mı? Yoksa ben bu ihbar sürecinde ki 4 haftayı ücret almaksızın şirket hesabına çalışarak mı geçireceğim? Bölge müdürüm bu süreci ücretsiz firmaya çalışmam gerektiğini belirtine biraz aklım karıştı. Bu konu ile alakalı mevzuat ve yasal durum nedir, bilgi verebilirmisiniz?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    1
    Merhaba,

    İşveren, istifa eden işçinin ihbar süresine uymasını istiyorsa o zaman siz ihbar süreniz kadar çalışmanız gerekir. Bu süreçte de sadece çalıştığınız gün kadar maaşnızı size ödemek zorundadır. Bunun dışında bir ücret sözkonusu değildir.

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    İhbar süresinde, çalışma şartlarında herhangi bir değişiklik olmaz, aynı saatlerle işinize gider gelirsiniz, her çalışma günü için günlük 2 saat ücretli izne hak kazanırsınız, dilerseniz bu izinleri günlük 2 saat olarak veya işverene bildirmek şartıyla topluca da kullanabilirsiniz.
    O süre içinde de,istifa bildiriminizden önce aldığınız ücreti aynen alırsınız.
    Bölge müdürünüz --- saçmalamış--

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    6
    Alıntı Zeynel Ceran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

    İşveren, istifa eden işçinin ihbar süresine uymasını istiyorsa o zaman siz ihbar süreniz kadar çalışmanız gerekir. Bu süreçte de sadece çalıştığınız gün kadar maaşnızı size ödemek zorundadır. Bunun dışında bir ücret sözkonusu değildir.
    Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Büyük oranda aydınlatıcı oldu. Zaten kıdem, ihbar v.b tazminat talebim ve hakkım yok. O konuda hemfikiriz. Ancak takdir edersiniz ki 4 hafta demek neredeyse aylık tam maaşa tekabül ediyor. Bölge müdürünün, şirket ihbar süresinde çalışmana maaş ödemez, şirket için ücretsiz çalışacaksın demesi kafamı karıştırdı. Firmanın böyle bir hakkı var mı? Yani ben ihbar süresine uyarsam bu çalıştığım süre ile alakalı bir kesinti yani ödememe yapabilir mi? Eğer istifadan sonra ihbar sürecinde çalıştığım günlerin ödemesini yapmak zorundaysa bunun yasal dayanağı ya da mevzuattaki yeri nedir. Malum karşıma böyle bir şeyle çıkarlarsa elimde bir cevap, yasal bir dayanak olması faydalı olacaktır.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    6
    Genelde saçmaladığı için zaten bu süreci yaşıyorum

  6. #6
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    İş kanunun 17. maddesi,
    belisrsiz süreli iş sözleşmesinin bildirimli feshini tanımlamaktadır. ( yani sizin durumunuz)
    O maddede iş sözleşmesinin bildirimden sonra belirtilen sürelerin sonunda iş sözleşmesinin sona ereceğini belirtmektedir, yani ihbar süresinin son gününe kadar iş sözleşmesi aynen devam etmekte der.

    İş kanunun 8.maddesi de tanım ve şekiller başlığında iş sözleşmesini tarif eder,
    İş sözleşmesi, bir tarafın ( işçi) bağımlı olarak iş görmeyi, diğer tarafın ( işveren) da ücret ödemeyi üstlenmesinden oluşan sözleşmedir der.

    Yani işgüzar müdrünüzün de çalışmakta olduğu firmanızla iş sözleşmeniz, devam ettiği sürece , işvereniniz ücret ödemek zorundadır.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Mesajlar
    51
    İhbar süresinin amacını kısaca işçi ve işvereni mağdur etmemek adına tanınan zaman olarak tanımlayabiliriz.Bu süre içinde tabi ki bu ücretini sana işveren ödemek zorundadır.Ayrıca ihbar süreleri içinde günde 2 saat iş arama iznin var bunu istifa tarihinden önce dilekçeyle başvurup toplu olarakta kullanabilirsin(4 hafta için 6 gün izin),dilersen günde 2 saat olarakta kullanabilirsin.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    6
    Cevaplar için teşekkür ederim. Hem aydınlatıcı hem de rahatlatıcı oldu. Il aramak gibi bir durum yok Allah tan ama günlük bu 2 saati özellikle yazılı olarak belirtmek durumundamıyız yoksa kafamıza göre sabah veya akşam 2 saati aşmamı sureti ile kullanabilirmiyiz? Malum satış işinde ofis, büro ve işyeri kavramları yok. Sahadayız.

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    İzin, çalışan için bir hak olmakla birlikte,ne zaman kullanılacağının kararı işverendedir. Yani bildirmeniz gerekir, işveren kullandırmayadabilir, bu durumda kullandırmadığı iş arama izin süresinin ücretini %100 arttırmlı olarak ödemesi gerekir yasaya göre.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    6
    Arkadaş ülkede iş bulmak imkansız, işten ayrılmak daha da imkansız. Deveye bu kadar hendek atlatmak neden? şirkete tekrar bir mail attım bakalım, 6 mayısdan beri haber bekliyorum, iş arama haklarımı da kullanamıyorum diye. Istifa dilekçesini vereli 4 gün oldu, ne arayan var ne de soran. Biz de hala tam gaz çalışıyoruz, hadi bakalım hayırlısı.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 14
    Son Mesaj : 03.Kasım.2018, 06:08
  2. İstifa Ettikten Sonra İşyeri Tarafından Alacaklarının Verilmemesi
    Konu Sahibi hakand. Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 29.Kasım.2013, 16:50
  3. İstifa Ettikten Sonra Eski İş Yerine Destek Vermek
    Konu Sahibi EyezBerg Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 21.Mart.2013, 12:51
  4. Cevap: 5
    Son Mesaj : 16.Şubat.2013, 03:44
  5. Çalışan İstifa Ettikten Sonra Fazla Mesai İçin Mahkeme Yolu
    Konu Sahibi paculia83 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 24.Kasım.2011, 17:06

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36