kamu işçi maaş

Like Tree7Beğeni

Konu: Vardiyalı Çalışmalarda Haftalık İzin

Vardiyalı Çalışmalarda Haftalık İzin

Merhabalar arkadaşlar;

ben bir kurumda vardiyalı olarak çalışmaktayım ve gece vardiyası değişiminden sonra izin sayılıp ertesi gün gündüz vardiyasına çağırılıyoruz bu arada 24 saatlik bir zaman dilimi olduğu için bize izin gösteriyorlar fakat şöyle bir durum var normalde vardiya değişimleri olduğu zamanda 24 saatlik bir zaman geçiyor misal 07:00-15:00 vardiyasından 15:00-23:00 vardiyasına geçiştede 24 saat geçiyor bizim vardiyalarımız 2 günde bir değişiyor o zaman iş veren bize haftada 3 tane haftalık izin kullandırtıyor bu mantıkla bakıldığı zaman. Bir arkadaşın yazmış olduğu yazıyı sizin ile paylaşıp yorumlarınızı beklemekteyim.

Postalar halinde işçi çalıştıran işyerlerinde, posta değişimleri genellikle yapılamamakta, işçilerin hafta tatili günleri çoğu zaman suistimal edilmektedir. Örneğin; 16.04.2011 Cumartesi günü 08.00-16.00 postasında veya vardiyasında çalışan işçi en erken 18.04.2011 Pazartesi günü 00.00-08.00 vardiyasında yani postasında çalıştırılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, hafta tatili olan 24 saatlik süresnin işçinin vardiya çıkış saatinden itibaren değil, o günün sona erdiği 24.00 dan itibaren hesaplanarak bulunmasıdır. Örnek olayda olduğu gibi işçinin hafta tatili 16.04.2011 Cumartesi günü vardiya çıkış saati olan 16.00 dan itibaren değil, o günün sona erdiği ve ertesi günün başladığı 17.04.2011 günün saat 00.00 dan itibaren başlar. Bu bağlamda da hafta tatili olan 24 saatlik sürenin dolduğu 18.04.2011 pazartesi saat 00.00-08.00 vardiyası veya postasında işçi çalışmaya devam eder.

Alıntıdır.

haftalık izinler arkadaşın anlattığı sistemde değişmesi gerekmez mi ?

Yokmu konu hakkında bilgi görüş öneri belirtecek bir arkadaş

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı mamicey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Burada dikkat edilmesi gereken husus, hafta tatili olan 24 saatlik süresnin işçinin vardiya çıkış saatinden itibaren değil, o günün sona erdiği 24.00 dan itibaren hesaplanarak bulunmasıdır. Örnek olayda olduğu gibi işçinin hafta tatili 16.04.2011 Cumartesi günü vardiya çıkış saati olan 16.00 dan itibaren değil, o günün sona erdiği ve ertesi günün başladığı 17.04.2011 günün saat 00.00 dan itibaren başlar. Bu bağlamda da hafta tatili olan 24 saatlik sürenin dolduğu 18.04.2011 pazartesi saat 00.00-08.00 vardiyası veya postasında işçi çalışmaya devam eder.

Alıntıdır.

haftalık izinler arkadaşın anlattığı sistemde değişmesi gerekmez mi ?
    46 cı maddenin birinci fıkrasına göre bu düşünceye katılmıyorum.
    H.tatili yönünden sizin çalışma düzeninizde zaten sorun yok.
    keremcem ve efsane678 bunu beğendi.

Sevgili Şeref Bey;
    O zaman sizin 46. maddenin 1. fıkrasını yorumlamanıza göre bize çok sayın işverenimiz haftada 3 tane izin veriyor. Çok cömert bir işverenimiz var nasıl olur ki bu ya sen vardiya değişimini direk izin olarak işçine giydiriyorsun?
    efsane678 bunu beğendi.

3 günden birisi h.tatili ,diğer günler ücretli tatil günlerinizdir,olayınızda işci aleyhine giydirme yok, uygulama işci lehine,vardiya değişimi noktasında da "alıntı"yaptığınız bölüme takılmayınız.
    efsane678 bunu beğendi.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı mamicey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sevgili Şeref Bey;
    O zaman sizin 46. maddenin 1. fıkrasını yorumlamanıza göre bize çok sayın işverenimiz haftada 3 tane izin veriyor. Çok cömert bir işverenimiz var nasıl olur ki bu ya sen vardiya değişimini direk izin olarak işçine giydiriyorsun?
    Vardiyalı çalışılan işlerde uygulanan ilgili yönetmeliği biliyormusunuz??
    POSTALAR HALNDE Ç ÇALITIRILARAK YÜRÜTÜLEN LERDE ÇALIMALARA LKN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELK

POSTALAR HALİNDE İŞÇİ ÇALIŞTIRILARAK YÜRÜTÜLEN İŞLERDE ÇALIŞMALARA İLİŞKİN ÖZEL USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
    ...

Posta Değişiminde Dinlenme Süresi Madde 9 — Posta değişiminde işçiler sürekli olarak en az onbir saat dinlendirilmeden çalıştırılamaz. Bu hüküm, postası değiştirilen işçilere de uygulanır.

o yönetmeliğin yukarıdaki maddesine göre vardiya değişiminde 11 saat boşluk verilmiş olması yeterlidir yasal olarak.

Hafta tatili konusunu da , aynı yönetmeliğin 11.maddesi iş kanunu nun 46 maddesinde olduğu şekilde bir kez daha açıklamış.

Hafta Tatili

Madde 11 — Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, işçilere, haftanın bir gününde 24 saatten az olmamak üzere ve nöbetleşme yolu ile hafta tatili verilmesi zorunludur.

Netice?
    Farkında değilsiniz ama evet gerçekten çok şanslısınız.
    efsane678 bunu beğendi.

Sevgili kerem bey; şanstan kastiniz nedir onu anlayamadim sonuç itibari ile 3 vardiyeli calisma modelini yönetim zorunlu kiliyor yoksa bu şekilde calisanlarin hic birisi bu vardiye sacmalicindan memnun değil neyse gelelim yukarıda acikladiginiz kanun maddesini kanun ne diyor haftanın 1 gününde diyor bir gün nedir gece 00:00 dan başlayan ve 24:59 da sona eten bir zaman dilimidir benim burada anlatmaya calistigim ben o günün 7 saatini calisiyorum zaten. Ben gece calisip izine cakacam günün en verimli ailen ile vakit geçireceğini zaman diliminde uyu günün ölü döneminde yani gece ailenle vakit gecir ama sabahta işe git. İzin bir işçiye neden verilir? İzin işçinin 1 haftalık calisma suresince bedeninin yorgunlugunun giderilmesi ve ailesi sevdikleri vs.. Bunlar ile bir araya gelerek sosyal anlamda rahatlamasi icin . e bu sistem ne diyor şeb geceden çık uyu yine işe gel ne anladik bu izinden.
    Konu mamicey tarafından (30.Haziran.2014 Saat 14:29 ) değiştirilmiştir.

Gece'nin ne olduğunu tarif eden bir başka kanun maddesi varmıdır bilemiyorum benim bildilim tek tanım:

Türk ceza kanununda yazan;
    e) Gece vakti deyiminden; güneşin batmasından bir saat sonra başlayan ve doğmasından bir saat evvele kadar devam eden zaman süresi,

tanımlamadır ki başta harcırah kanunu olmak üzere gece ile ifade edilen durumlarda yukarıdaki tanım kullanılmaktadır.

Alıntı ferruh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gece'nin ne olduğunu tarif eden bir başka kanun maddesi varmıdır bilemiyorum benim bildilim tek tanım:

Türk ceza kanununda yazan;
    e) Gece vakti deyiminden; güneşin batmasından bir saat sonra başlayan ve doğmasından bir saat evvele kadar devam eden zaman süresi,

tanımlamadır ki başta harcırah kanunu olmak üzere gece ile ifade edilen durumlarda yukarıdaki tanım kullanılmaktadır.
    İŞ KANUNU MADDE 69
    Gece süresi ve gece çalışmaları
    MADDE 69. - Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir.

sn.mamicey, demek çalışanlar memnun değil!...

Halinize şükredin,çalışma sizteminize uyan çok az işyeri var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)