kamu işçi maaş

Konu: Apartman Görevlisi İşten Çıkartılırsa

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    137

    Apartman Görevlisi İşten Çıkartılırsa

    23 Yıl hizmet vermiş Apartman Görevlisi, Apartmanın yıkılacak olmasından dolayı işten çıkarılıyor.
    Kıdem, İhbar tazminatları hesaplanıp verilecekti ancak kendisi
    Hizmet İş Sendikasından aldığı hesap pusulasıyla bütün hesapları alt üst etti.
    Buna göre
    Hafta Tatili Pazar ücreti olarak = 130 pazar %50 zamlı günlük ücret*130
    Fazla mesai olarak= 1350 saat
    Genel Bayram ve Tatil ücreti olarak 65 bayram günü *günlük ücret
    ve en önemlisi
    Yıllık İzin ücreti olarak 23 yıl sanki hiç izne çıkmamış gibi hesaplama yapılmış.
    Bunlar alt alta toplanınca anormal bir para verilmesi gerekiyor.
    Benim aklıma takılan
    Geriye dönük hakların istenmesinde zaman aşımı süresi 10 yıl mı?
    5 yıl mı? süresiz mi?
    işkanunun 32.maddesinin en altında
    Ücret alacaklarında zamanaşımı süresi beş yıldır.
    maddesini baz alarak bütün yapılan hesaplamaları 5 yıl ile sınırlandırabilirmiyim?
    Teşekkürler


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Kıdem 10 yıl. zaten siz kıdemi ödüyorsunuz . diğerleri 5 yıl olacak.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    137
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kıdem 10 yıl. zaten siz kıdemi ödüyorsunuz . diğerleri 5 yıl olacak.
    Üstad cevap için teşekkür ederim.Ancak
    Eğer Apartman görevlisine kıdem tazminatını vermezsem apartman görevlisinin bana dava açma süresi 10 yıl
    Diğer alacaklarını vermezsem dava açma süresi 5 yıl oluyor.
    Bizim mevzumuz ise kullanılmayan yıllık izinlerin tüm çalışma hayatı boyunca yani 23 yıl ile hesaplanması.
    Yöneticinin elinde kayıt olmadığından mecbur yıllık izin parası verilecek
    Ben kanun maddesini arıyorum ki haksız yere verilecek (her sene yıllık izne çıkmış) bu parayı minimize edelim.
    Aşağıdaki makale kafamı karıştırdı? Buna göre geçmişe dönük eğer elinizde belge yoksa ne zaman işe başlamışsa
    yıllık izin parası işverenden talep edilebilir.

    4857 sayılı İş Yasası’nın 59. maddesinin çok açık ve yoruma imkan vermeyen hükümleri dikkate alındığında; öngörülen zamanaşımının dava ve talep zamanaşımı süresini gösterdiği, kullanılmayan veya kullandırılmayan yıllık izinler ile ilgisinin olmadığı ve bu anlamda bir sınırın bulunmadığı, işçinin kullandırılmayan bütün yıllık ücretli izinlerini talep edebileceği, sadece bu talebi iş sözleşmesinin sona ermesinden itibaren 5 yıl içinde yapması gerektiği, iş sözleşmenin devamı içinde böyle bir sürenin de olmadığı, çalışma yaşamında “yıllık ücretli izinlerde 5 yıllık zamanaşımı var ve bu nedenle de işçi ancak kullanmadığı 5 yıllık iznini ve ücretini talep edebilir.” şeklindeki düşünce ve uygulamanın yasal olmadığı, bu yöndeki düşünce ve uygulamalardan vazgeçilerek Yasa’da öngörülen zamanaşımı hükümleri bağlamında hareket edilmesinin yerinde olacağı değerlendirilmektedir.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Böyle birşey olmaz. İzin ücretinde zaman aşımı 5 yıldır.
    Yani geriye dönük ancak 5 yıl ödeneir.
    Zaten dava konusu olursa mahkemeler izin kullanmadan uzun süreler çalışmanın " hayatın genel akışına aykırı" olduğu yönünde karar veriyor.
    Fazla mesai ve hafta tatili çalışması da aynı şekilde.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    137
    Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
    Kararın Konusu: Çeşitli Konuları İlgilendiren Kararlar
    Kararın Numarası : 26649
    Kararın Tarihi : 30.09.2003

    KONU: İşçinin çalışırken kullanmadığı izinlerine ilişkin izin ücretlerinin, yıl sınırlaması olmadan, hizmet akdinin sona ermesiyle başlayan zamanaşımı süresi içinde talep etmesinde ve idarenin de bu talebi yerine getirerek izin ücreti ödemesinde mevzuata aykırılık bulunmadığı.

    1442 nolu ilâmın 13'üncü maddesiyle, 818 sayılı Borçlar Kanununun 126’ncı maddesinde işçilerin ücretleri hakkındaki alacak ve davalarda beş yıllık zaman aşımı süresinin bulunduğu, 14.4.1998 tarihinde emekliye ayrılan …………….’in 1992 yılına ait izin ücretinin, zaman aşımına uğradığı için ödenmemesi gerekirken ödenmesi nedeniyle ……………….-liraya tazmin hükmü verilmiştir.

    Dilekçi zaman aşımı süresine ilişkin kanun hükümlerinin ve Yargıtay kararlarının yanlış yorumlandığını, muaccel olmayan alacak için zaman aşımı süresi başlamadığından zaman aşımının söz konusu olmadığını, Yargıtay'ın konuya ilişkin kararlarının, hizmet akdinin sona ermesinden sonra beş yıllık zamanaşımı süresi içinde çalışırken kullanılmayan yıllık izin ücretlerinin ödenmesi yönünde olduğunu belirterek tazmin hükmünün kaldırılmasını talep etmektedir.

    İşçinin çalışırken kullanmadığı izinler için izin ücreti talep etmesi söz konusu olmadığından, izin ücreti muaccel olmamakta, muaccel olmayan alacak için zaman aşımı süresi de başlamamaktadır. Çalışırken kullanılmayan izinlere ilişkin izin ücretleri hizmet akdinin sona ermesiyle (yıl sınırlaması olmadan) muaccel olmaktadır. Dolayısı ile alacak ve dava zamanaşımı süresi 14.04.1998 tarihinde emekli olan işçi için alacağının muaccel olduğu bu tarihte başlamaktadır. İşçinin çalışırken kullanamadığı izinlere ilişkin izin ücretlerinin, yıl sınırlaması olmadan, hizmet akdinin sona ermesiyle başlayan zamanaşımı süresi içinde talep etmesinde ve idarenin de bu talebi yerine getirerek izin ücreti ödemesinde mevzuata aykırılık bulunmamaktadır. Bu nedenle 14.04.1998 tarihinde emekliye ayrılan ………….’in 1992 yılına ait izin ücretinin talep edilmesinde ve ödenmesinde zamanaşımı söz konusu olmadığından ilamın 13’üncü maddesiyle verilen tazmin hükmünün kaldırılmasına, karar verildi.

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Eh madem mahkeme kararlarını çok iyi yorumluyorsunuz. Burda niye tartışıyorsunuz. Bunun aksine kararlar da mevcut aynen benim söylediğim gibi izin kullanmadan çalışmanın mantıklı olmadığını kabul eden mahkemeler.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2012
    Mesajlar
    137
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eh madem mahkeme kararlarını çok iyi yorumluyorsunuz. Burda niye tartışıyorsunuz. Bunun aksine kararlar da mevcut aynen benim söylediğim gibi izin kullanmadan çalışmanın mantıklı olmadığını kabul eden mahkemeler.
    Üstad bana görede zaman aşımı olması gerekir.Tamamen size katılıyorum.Ancak
    sendikanın kapıcının eline verdiği hesap pusulasında
    Kullanılmayan izin 23 yıl denipte 23 yıl üzerinden hesap yapılınca araştırma içine girme ihtiyacı hissettim.
    Zaman aşımı denince kafalar karışıyor. Dava açma zaman aşımıyla geçmişe dönük para isteme zaman aşımı farklı.
    Kısaca
    apartman görevlisine
    benim sendikanın hesabının yanlış olduğunu geriye dönük alacaklarda zaman aşımı süresinin
    5 yıl olduğunu ispatlayacak kanun maddesini göstermem gerekir.
    İŞkanununun 32.maddesi buna uygun mu?bilmiyorum burada ücretten bahsediyor.

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle birşey olmaz. İzin ücretinde zaman aşımı 5 yıldır.
    Yani geriye dönük ancak 5 yıl ödeneir.
    Zaten dava konusu olursa mahkemeler izin kullanmadan uzun süreler çalışmanın " hayatın genel akışına aykırı" olduğu yönünde karar veriyor.
    Fazla mesai ve hafta tatili çalışması da aynı şekilde.
    İzin ücretinde , evet haklısınız diğer ücretler gibi zaman aşımı 5 yıldır. Ancak izin hakkı doğrudan ücret olarak doğmamakta,
    sözleşme fesih tarihi itibariyle ücretin alınması hakkı doğar,
    bu durumda da 23 yıl boyunca izin kullandırdığını ıspatlayamayan işverenden, fesih tarihinden itibaren 5 yıl içinde , izin sürelerine ait ücret istenebilir Nizam bey

  9. #9
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Evet isteyebilir,Y.izin ücreti konusunda zaman aşımı süresi,hizmet akdi devam ederken işlemez,iş sözleşmesinin sona erdiği tarihden itibaren işler ve beş yıl dır hesabı sözleşmede aykırı hüküm yok ise kanunda belirtilen sürelerdir,ödemesi ise son ücret üzerinden,
    Tespit olunan y.ïizin ve buna bağlı olarak karşılığı tespit olunan y.izin ücreti üzerinden takdiri indirim yapılamaz,ancak takdiri indirim açısından ,aynı işyerinde uzun süre(10-15-20 yıl)çalışan işçinin hiç (10 gün bile)y.izin kullanmamış olması da düşündürücü olsa gerek,bu manada muhtelif karalar olduğu ileri sürülmektedir,ancak bu noktada şahsi düşüncem her bir dava konusu olayın ,farklı özelliklerine bağlı olarak sonucununda farklı olabileceğidir.

  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet isteyebilir,Y.izin ücreti konusunda zaman aşımı süresi,hizmet akdi devam ederken işlemez,iş sözleşmesinin sona erdiği tarihden itibaren işler ve beş yıl dır hesabı sözleşmede aykırı hüküm yok ise kanunda belirtilen sürelerdir,ödemesi ise son ücret üzerinden,
    Tespit olunan y.ïizin ve buna bağlı olarak karşılığı tespit olunan y.izin ücreti üzerinden takdiri indirim yapılamaz,ancak takdiri indirim açısından ,aynı işyerinde uzun süre(10-15-20 yıl)çalışan işçinin hiç (10 gün bile)y.izin kullanmamış olması da düşündürücü olsa gerek,bu manada muhtelif karalar olduğu ileri sürülmektedir,ancak bu noktada şahsi düşüncem her bir dava konusu olayın ,farklı özelliklerine bağlı olarak sonucununda farklı olabileceğidir.

    Katılıyorum. Aynı anlamda iki mahkeme kararı bizzat bende var.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Güvenlik Görevlisi
    Konu Sahibi nikoniko Forum Forum Kuralları
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Ocak.2015, 12:03
  2. Cevap: 4
    Son Mesaj : 24.Ekim.2013, 09:01
  3. Apartman Görevlisi Hakkında
    Konu Sahibi kankus Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 13.Kasım.2012, 10:29
  4. Part time çalışacak apartman görevlisi yardım
    Konu Sahibi ibrahimozsarac Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 19.Aralık.2010, 17:01
  5. Apartman Yönetimince Apartman Görevlilerine Yapılan Ücret Öd
    Konu Sahibi K O N Y A L I Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Ağustos.2005, 16:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36