kamu işçi maaş

Konu: Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi - Aynı Sektörde Çalışamaz Maddesi

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2014
  Mesajlar
  3

  Exclamation Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi - Aynı Sektörde Çalışamaz Maddesi

  Merhaba Amasyadan yazıyorum. Dava konusu işçi ve işveren arasındaki belirsiz süreli iş sözleşmesinden kaynaklanıyor.

  İşçi ve işveren arasında Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi bulunmaktır. Bu sözleşmeye ek te olarak

  e) İşçi iş sözleşmesi devam ettiği sürece, özel de olsa başka bir işte çalışmamayı taahüt eder, aksi halde 5.madde (f) bendi yaptırımları kapsamı bu bend içinde geçerlidir.

  f) İşçi, işveren ile sözleşmesi sona erse dahi, işverenin yazılı muvafakatı olmaksızın, (5) beş yıl içerisinde sigorta ve aracılık sektörünün hiç bir noktasında çalışmamayı taahhüt eder, aksi halde işverene minimum 12.800,00 avro (üzeri işveren tarafından belirlenir) bonservis bedeli, aynı zamanda maddi manevi tazminat ödemeyi peşinen kabul eder  Sonuç olarak biz işçiyiz. Karşı taraf iki tane avukat tutmuştur.Bizde ise tek avukat bulunmaktadır.Ama danışma amaçlı bir çok kişiye sorunumuzu bildirdik.Kariyer sahibi insanın 5 yıl boyunca nasıl engelleyebilirsiniz.Bunun kanunda yeri varmı ?
  konu ile ilgili bizi bilgilendirirseniz çok minnettar kalırız.


  Saygılarımla


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  22
  maalesef bazı özel sektörler veya gelişmekte olan firmalar ticari itibarları için bu tür maddeler koymaktalar sözleşmelere bu maddeler borçlar kanununda var.
  6098 s.k.
  VII. Rekabet yasağı

  1. Koşulları

  MADDE 444- Fiil ehliyetine sahip olan işçi, işverene karşı, sözleşmenin sona ermesinden sonra herhangi bir biçimde onunla rekabet etmekten, özellikle kendi hesabına rakip bir işletme açmaktan, başka bir rakip işletmede çalışmaktan veya bunların dışında, rakip işletmeyle başka türden bir menfaat ilişkisine girişmektenkaçınmayı yazılı olarak üstlenebilir. Rekabet yasağı kaydı, ancak hizmet ilişkisi işçiye müşteri çevresi veya üretim sırları ya da işverenin yaptığı işler hakkında bilgi edinme imkânı sağlıyorsa ve aynı zamanda bu bilgilerin kullanılması, işverenin önemli bir zararına sebep olacak nitelikteyse geçerlidir. 2. Sınırlandırılması

  MADDE 445- Rekabet yasağı, işçinin ekonomik geleceğini hakkaniyete aykırı olarak tehlikeye düşürecek biçimde yer, zaman ve işlerin türü bakımından uygun olmayan sınırlamalar içeremez ve süresi, özel durum ve koşullar dışında iki yılı aşamaz. Hâkim, aşırı nitelikteki rekabet yasağını, bütün durum ve koşulları serbestçe değerlendirmek ve işverenin üstlenmiş olabileceği karşı edimi de hakkaniyete uygun biçimde göz önünde tutmak suretiyle, kapsamı veya süresi bakımından sınırlayabilir.
  3. Aykırı davranışların sonuçları

  MADDE 446- Rekabet yasağına aykırı davranan işçi, bunun sonucu olarak işverenin uğradığı bütün zararları gidermekle yükümlüdür. Yasağa aykırı davranış bir ceza koşuluna bağlanmışsa ve sözleşmede aksine bir hüküm de yoksa, işçi öngörülen miktarı ödeyerek rekabet yasağına ilişkin borcundan kurtulabilir; ancak, işçi bu miktarı aşan zararı gidermek zorundadır. İşveren, ceza koşulu ve doğabilecek ek zararlarının ödenmesi dışında, sözleşmede yazılı olarak açıkça saklı tutması koşuluyla, kendisinin ihlal veya tehdit edilen menfaatlerinin önemi ile işçinin davranışı haklı gösteriyorsa, yasağa aykırı davranışa son verilmesini de isteyebilir. 4. Sona ermesi

  MADDE 447- Rekabet yasağı, işverenin bu yasağın sürdürülmesinde gerçek bir yararının olmadığı belirlenmişse sona erer. Sözleşme, haklı bir sebep olmaksızın işveren tarafından veya işverene yüklenebilen bir nedenle işçi tarafından feshedilirse, rekabet yasağı sona erer.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2014
  Mesajlar
  3
  cevap için teşkkür ederim. fakat yani mahkeme 5 yıl boyunca sen nasıl bu kişinin çalışmasını engellersin diye sormucak mı? ve
  Sigortacılık üzerine kariyer yapmış birisi nasıl 5 yıl boyunca çalısıcak başka yerde ? yani bunu hakim nasıl olur diye sormucak mı?
  işverene 5 yıl boyunca sen mi karnını doyuracaksın dicek?

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Eylül.2013
  Mesajlar
  82
  e. maddesi doğru,
  f. maddesinin bir yaptırımı olamaz. Nedeni kişinin hak ve hürriyetini yaşamını devam ettirme mesleğini devam ettirmesini engelleyemezsin. Bu bir dayatmadır. Mahkemeye gitse bile haksız duruma düşer.

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.410
  Alıntı dwght Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  cevap için teşkkür ederim. fakat yani mahkeme 5 yıl boyunca sen nasıl bu kişinin çalışmasını engellersin diye sormucak mı? ve
  Sigortacılık üzerine kariyer yapmış birisi nasıl 5 yıl boyunca çalısıcak başka yerde ? yani bunu hakim nasıl olur diye sormucak mı?
  işverene 5 yıl boyunca sen mi karnını doyuracaksın dicek?

  Şimdi bir dakika; Bu çalışan bu sözleşmeyi kendi özgür iradesi ile imzalamadımı?. İmzalarkan bu koşulları bilmiyormuydu? İşler iyi iken aylık yüksek paralar alınırken herşey güzel. Sonra iş bozulunca bu nasıl adalet mi deniyor?


  İyi o zaman çalışan çalıştığı firmanın tüm müşterilerinin bilgilerine ulaşıcak bunları kopyalayacak haksız rekabete konu oluşacak şekilde yararlanacak. Sonra gidip bunları kendi şirketinde veya rakip sigorta şirketinde kullanacak?


  Böyle mi adalet olsun istiyorsunuz?
  Konu nguroy tarafından (08.Ağustos.2014 Saat 10:55 ) değiştirilmiştir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 6. #6
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  admin isimli Üye şuanda online konumundadır Administrator
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2005
  Mesajlar
  513
  Konu tarafımca kilitlenmiştir. Forum kurallarını okuyunuz. "YARDIM, ACİL vb tanımsız başlıklarla konu açmak yasaktır. Lütfen konu açarken, içeriğinizi başlıkta belirtiniz"

  Düzenleme: Konu tekrar aktif hale getirildi, başlık değiştirildi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi
  Konu Sahibi Cihan dasliçay Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Şubat.2017, 12:10
 2. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi
  Konu Sahibi nidaay Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Nisan.2011, 14:05
 3. Belirsiz süreli iş sözleşmesi hk.
  Konu Sahibi barkeeper Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Mart.2010, 16:26
 4. Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi
  Konu Sahibi strikerman Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 13.Şubat.2009, 14:55
 5. Belirsiz süreli iş sözleşmesi-Süresi belirsiz iş sözleşmesi
  Konu Sahibi HAKANP Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2006, 08:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36