kamu işçi maaş

Like Tree5Beğeni

Konu: 15 Yıl 3600 Gün

Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın şule,

15 yıl 3600 gün bu anlamda emekli olabilme değil, kıdem tazminatını alabilme hakkı şartı. Konuya böyle bakın. Ayrıca ihbar tazminatı hakkı kalktı diyen avukat arkadaşınız da yanlış bilgi vermiş.
    15 yıl 3600 gün şartını yerine getirdiği için iş akdini fesheden, kıdem tazminatını isteyen işçiden ihbar öneli çalışmasını ya da ihbar tazminatını isteme hakkım yok diye biliyordum...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    15 yıl 3600 gün şartını yerine getirdiği için iş akdini fesheden, kıdem tazminatını isteyen işçiden ihbar öneli çalışmasını ya da ihbar tazminatını isteme hakkım yok diye biliyordum...

Doğru biliyorsunuz. İhbar tazminatı kalkmadı ama zaten emeklilik ve bu yaş bekleme olayında ihbar ödenmez.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-Şimdi 2008 de çıkan kanunla en az 15 yıl çalışmış ve 3600 gün prim ödemiş kişilere kısmı emekli olma olanağı getirdiler. Ancak bundan yaralanmak için yasanın çıktığı 1999 dan evvel sigortalı olma koşulu vardır.
    2-Evet erken emeklilik . Hiç çalışmadan yaşını bekler ve emekli maaşı bağlanır. Bu süre içersinde prim ödemesi gerekmez. Ancak sağlık yardımında da yararlanamaz. Bu koşulu yerine getiren çalışan. Ben yaştan emeklilğimi beklicam benim kıdem tazminatımı ver diyebilir. Bu yasaldır. Bu tazminatını alan kişi isterse başka bir işyerinde (hatta ayrıldığı işyerinde dahi) tekrar çalışmaya başlayabilir.
    Yasanın amacı insanları iş hayatından çekip başkalarına yer açmaktır. Özellikle kadın çalışanlara yönelik bir teşvik gibi düşünün . Çalışmayı bırak kıdemini al evinde otur diyorlar yani.
    bu gerçekten çok açıklayıcı oldu, rahat bi nefes aldım. çok çok teşekkür ederim Nizam Güroy.

Yardımcı olabildimse ne mutlu
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burası sizin soru sorup yardım alabileceğiniz bir yer değil. Girişiniz 2000 olduğu için bu yasadan yararlanamazsınız.
    Nizam Gürsoy mali müşavir abim yararlanmayacami bende biliyorum.burayi yeni gördüm abiler ime danisim dedim ne yapabilirim diye tşkler

Valla şu andaki kanunlara göre sen emklilik için bekleyeceksin. Ancak yasalar çok sık değişir. Tamamen umutsuz olma.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

))umutsuz değilim de 2015 te stajyerlige baslicam.ve işten mecburi cikmam lazim muhtemelen tek yol ya anlaşma yada mahkeme.tskrler abim

ksimkesyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ksimkesyan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın şule,

Ben bu görüşte değilim. Ancak forumda bazı arkadaşlarla bu konuda aynı görüşte değiliz. Bence ihbar önelinin burada uygulanması gerekir.
    Saygılar,
    Kevork Simkeşyan

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı umut3449 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafama takılan baska bir sey bu 3600 gün 1999 dan oncrkileri kapsıyor 2000 den sonrakiler ne olacak 2015 te yasami değişir yoksa böyle bir haksızlık mi çıkacak. ....
    08 eylül 1999 tarihinden önce sgk lı olarak çalışmaya başlamış olan kişiler 3600 gün prim ödemesi ve 15 yıllık hizmet süresini tamamladıkları gün;(yaş etkilemez)
    09 eylül 1999 tarihi ile 30.nisan 2008 tarihleri arasında sgk lı olarak çalışmaya başlamış olan kişiler 4500 gün prim ödemesi ve 25 yıllık hizmet süresini tamamladıkları gün,( yaş etkilemez)
    01 mayıs 2008 tarihi ve sonrasında ilk defa sgk lı olarak çalışmaya başlayan kişiler ise 5400 prim günü ödemesinin tamamlandığı tarihe göre değişen yaşlarda ,
    ( erkek için 63-64-65 yaşlarında, kadın için 61-62-63-64-65 yaşlarında)

ilgili kanun maddesine dayanarak emekli aylığına hak kazanacak yaşa gelmeden önce , SGK dan alacakları o şartı sağladıklarını belirtir belgeyi işverene sunup, ihbar süresine uyma zorunluluğu olmadan işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı ksimkesyan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın şule,

Ben bu görüşte değilim. Ancak forumda bazı arkadaşlarla bu konuda aynı görüşte değiliz. Bence ihbar önelinin burada uygulanması gerekir.
    Sn.ksimkesyan ın görüşüne saygı duymakla birlikte,
    mevcut iş kanunu düzenlemesi , çalışana ihbar süresine uyma zorunluğu yüklemeden sözleşmeyi derhal feshedebilmesine imkan sağlıyor.
    şule bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)