kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Fazla Mesaiye Gelmeyen İşçi Hk

Fazla Mesaiye Gelmeyen İşçi Hk

Merhaba, personellerimizin iş sözleşmelerinde
    "Personel, istendiğinde fazla çalışma yapmayı, 4857 sayılı İş Kanununun 64. Maddesi hükmüne uygun olarak telafi çalışmayı kabul eder, bayram ve genel tatil günlerinde çalışmayı peşinen kabul eder..."
    ibaresi var. ayrıca yıl başında (henüz bu yıl başladı) fazla mesai yapmayı kabul ettiğini onaylayan belge imzalıyorlar.
    buna rağmen gelmemezlik yaparlarsa işveren haklı nedenle fesih yapabilir mi?
    önce savunmasını alıp ihtar vermem gerektiğini biliyorum.
    örn. cumartesi pazar fazla çalışma için işçi gelmek istemezse (veya hafta içi yapılan fazla mesailere)

1- fazla çalışmaya gelmediği için 25/II(g) yi uygulayabiliyor muyum? varsa başka hangi maddeyi kullanmalıyım?
    2- gelmediği için ihtar vereceğim evet, noter kanalıyla vermek zorunda mıyım, ertesi gün işe geliyor, bizzat kendisine versem olmaz mı? örneğin bir ayda 3 gün işe gelmeyen personele bizzat ihtar verdim, haklı bir sebebi yok. gelmediği 3. günden sonra 6 işgünü içinde sözleşmesini feshedebilir miyim? yoksa bu ihtarı noter aracılığıyla mı vermeliyim?

forumda arama yaptım ama bulamadım, bulabilen arkadaşlar link verirseniz hem çok sevinirim, hem de vaktinizi almamış olurum. şimdiden teşekkürler...

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

a-buna rağmen gelmemezlik yaparlarsa işveren haklı nedenle fesih yapabilir mi?....................hayır

1- fazla çalışmaya gelmediği için 25/II(g) yi uygulayabiliyor muyum?...................hayır
    b-varsa başka hangi maddeyi kullanmalıyım?...............................madde 18 işcinin davranışları nedeniyle olabilir
    2- gelmediği için ihtar vereceğim evet, noter kanalıyla vermek zorunda mıyım, ertesi gün işe geliyor, bizzat kendisine versem olmaz mı?...........olur
    c-örneğin bir ayda 3 gün işe gelmeyen personele bizzat ihtar verdim, haklı bir sebebi yok. gelmediği 3. günden sonra 6 işgünü içinde sözleşmesini feshedebilir miyim?........................hayır,bu noktada M.25/II uygulanmamalı.
    Olayımızı etraflıca düşündüğümüzde,işcinin bu davranışının M.25/II çerçevesinde değerlendirecek kadar ağır olmadığı(fesih olursa bunun haksız fesih olacağı) ama M.18 kapsamında değerlendirilerek geçerli feshin mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olayımızı etraflıca düşündüğümüzde,işcinin bu davranışının M.25/II çerçevesinde değerlendirecek kadar ağır olmadığı(fesih olursa bunun haksız fesih olacağı) ama M.18 kapsamında değerlendirilerek geçerli feshin mümkün olabileceğini düşünüyorum.
    sizin düşüncelerinize saygım sonsuz fakat, neden bildirimsiz fesih yapamayacağımı anlayamadım. neticede işi yetiştirmek için fazla çalışma yapmak zorundayım ve işçilere ihtiyacım var. onay verdiği halde gelmemesi 25/II(g) kapsamına alınamıyor mu? bu madde yalnızca normal mesai günleri için mi?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Şule,
    o işçi için devamsızlık yapılan her gün için yazılı olarak ihtar verip , savunmasını istediniz, aldınız mı?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.Şule,
    o işçi için devamsızlık yapılan her gün için yazılı olarak ihtar verip , savunmasını istediniz, aldınız mı?
    normal çalışma günlerinde devamsızlık yapanlara uyguluyorum.
    usta başıyla konuştum. fazla mesaiye gelmeyeceğiz diyorlarmış. ve gelmiyorlar da (yılbaşında dilekçe imzaladıkları halde) henüz ispat niteliğinde bir şey yok elimde.
    bu şekilde gelmemeye devam ederlerse normal çalışma gününde işe gelmemişler gibi uygulama yapabiliyor muyum?
    Konu şule tarafından (20.Ocak.2015 Saat 14:20 ) değiştirilmiştir.

Sn.Şule hanım,çok da haksız sayılmazsınız.
    Bu ve benzeri olaylardaki ince çizgi,bu olayın M.25/II de sayılan haller kadar ağır bir durum olmadığı,hafif sayılmasa da vuku bulan fiil yönünden,işcinin bu davranışının, işin yürütümünü aksattığı,bu durumun da işyerinde olumsuzluklara yol açtığı,üretim ve iş ilişkisine zarar verdiği, üstelik sn.Keremcem beyin dediği gibi ayrıca işcinin bu duruma dair savunmasının istenmesi,özür/mazeret durumu yok ise iş sözleşmesine göre uyarı-ihtar-ücret kesintisi cezalarının verilmesinden sonra, hala işcimiz bu davranışını ısrarla sürdürüyor ise artık bu noktadan sonra, iş ilişkisinin sürdürülmesinin işverenden beklenemeyeceği/iş ilişkisinin sürdürülmesinin imkansız hale gelmiş olduğu kabül edilmelidir.
    İşin esası yönünden bu olayda, işcinin bu davranışı ile onay vermesine rağmen,iş sözleşmesi kapsamındaki bu yükümlülüğünü özürsüz olarak yerine getirmekten kaçınması,ihlal etmesi,dolayısıyla aykırı davranmış olması sözkonusudur.
    Sonuç itibariyle, işcinin bu davranışları sebebiyle iş ilişkisinin sürdürülemez hale gelmiş olması halinde(yani feshin son çare ilkesi gözetilerek) yapılan/yapılacak işveren feshinin, geçerli nedene dayandığı/dayanacağı,dolayısıyle 1 yılını tamamlamış ise işciye k.tazminatının ödeneceği düşüncesindeyim.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1. İşçi zora koşuyor ise "haberim yoktu ki" savına karşılık fazla mesai yapılacak günün yazılı olarak tebliğ edilmesi gerekebilir.
    2. Hafta tatilinde fazla mesai yapmaya çağrılan işçinin gelmeme hakkı olduğu düşüncesindeyim. Zira kanun işçinin dinlenmesi gerektiği için bu tatile yer vermiş.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işcinin bu davranışının, işin yürütümünü aksattığı,bu durumun da işyerinde olumsuzluklara yol açtığı,üretim ve iş ilişkisine zarar verdiği,
    fazla mesaiye gelmemek işçinin devamsızlığı değil, yanlış davranışı oluyor, doğru mu anladım? o yüzden Madde 25 değil, Madde 18'e göre işlem yapmam, doğal olarak hak ettilerse kıdem tazminatını vermem gerekiyor.

yine de kafam karıştı, işçi devamsızlık yapmış olmuyor mu yani?

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. İşçi zora koşuyor ise "haberim yoktu ki" savına karşılık fazla mesai yapılacak günün yazılı olarak tebliğ edilmesi gerekebilir.
    2. Hafta tatilinde fazla mesai yapmaya çağrılan işçinin gelmeme hakkı olduğu düşüncesindeyim. Zira kanun işçinin dinlenmesi gerektiği için bu tatile yer vermiş.
    fazla mesaiyi hafta tatili olan cumartesi pazar yaptırmak zorunda kalıyoruz. işin yetişmesi açısından. hafta içi en fazla 2,5 saat fazla mesai yaptırabiliriz ki (8,5 saat normal çalışma + 2,5 saat mesai = 11 saat) bu da yetmiyor. o yüzden cumartesi pazara yöneliyoruz.

Alıntı şule Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

fazla mesaiye gelmemek işçinin devamsızlığı değil, yanlış davranışı oluyor, doğru mu anladım? o yüzden Madde 25 değil, Madde 18'e göre işlem yapmam, doğal olarak hak ettilerse kıdem tazminatını vermem gerekiyor.
    yine de kafam karıştı, işçi devamsızlık yapmış olmuyor mu yani?
    Kısmen haklısınız ama fazla çalışma konusu bir kenara bırakılarak,olayın doğrudan devamsızlık üzerinden ele alınmaması gerekir
    (İşcinin iş görme edimine bağlı olarak, normal iş/çalışma günü yok,dolayısıyle bu bağlamda öylesi devamsızlık da yok)
    Normal iş günleri ve çalışma süreleri dışında,işin gereği işverenin f.çalışma talebi(mümkündür,talep edebilir)bu talebe karşında,iş sözleşmesinde ve sonradan onay vermesine rağmen işcinin devamsızlığından ziyade, f.çalışma yapmak istememesine bağlı olarak, fazla çalışma yapmaması/ f.mesai yapmamış olması durumu var.(tabiki işci işyerine gelmedi/gelmiyor ama işin esasında f.çalışma ve f.çalışma yapmama durumu var)Bu durum yani işcinin bu davranışı da işin yürütümünü aksatıyor,dolayısıyle işyerinde olumsuzluklara yol açıyor.
    İşin esası yönünden,işci gerek iş sözleşmesinde,gerekse bu dönem/yıl onay vermiş olmasına rağmen, bu kusurlu/yanlış davranışı ile iş sözleşmesine aykırı davranmış oluyor,böylelikle de iş(işci-işveren)ilişkisi menfi yönde etkilenmiş olması sebebiyle(işveren tarafından(işcinin iş bu davranışları nedeniyle))geçerli nedenle)fesih olgusu gündeme geliyor.
    Konu şeref aydemir tarafından (20.Ocak.2015 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)