kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: 15 Yıl Sonrası İstifa Mı 15 Yıl Sonrası İşten Çıkarılma Mı?

15 Yıl Sonrası İstifa Mı 15 Yıl Sonrası İşten Çıkarılma Mı?

Merhabalar,

20 yıldır çalıştığım işyerim, zarar ettği gerekçesiyel çıkışımı vermek istiyor. Ancak SGK dan yazı istiyor ve tazminatımı 12 taksit olarak ödemek istemektedir. SGK dan yazı verdiğim takdirde kıdem tazminatının tamamını almaya hak kazanıyor muyum? Firma SGK dan yazı almam konusunda çok ısrarcı ve aceleci davranıyor... Bunun dışında firma kendi çıkardığı takdirde kıdem ve ihbar tazminatını ne kadar sürede ne nasıl ödemelidir? Yardımcı olabilir misiniz? Herkese iyi akşamlar.

Her 2 durumda da kidem tazminatina hak kazanirsiniz.
    Sgkdan yazi alirsaniz kendiniz cikmak istediginiz icin ihbar tazminati alamazsiniz ve hemen cikis yapabilirsiniz.
    Isveren direk sizi cikarmak isteseydi yani sorunuzun 2.kismi icin; Isvereniniz ihbar tazminati vermek isterse cikisinizi ihbar sureniz olan 8 haftayi bekletmeden yapar. Belki bu sureyi bekletip yani sizi calistirip ihbar tazminati odemeden cikisinizi yapmak isteyebilirdi.
    Anlattiginiz durumda ise isveren sgkdan alacaginiz yazi ile sizi hemen cikarmak ve ihbar suresinde bekletmemek istemektedir.
    Isci ile isveren anlasirsa tazminat taksitli odenebilir. Fakat bu konuda gerekli yazismalari resmi yapmaniz uygundur.

sizden bir ricam sorum olacakdı bilgi verbilirmisiniz ben maddi sıkıntılarım yüzden işden istifa ediyorum iş yerine dilekcemi verdim 56 gün çalışacan dediler çalıştım (3600 )çalışmışlıyım var şimdiki iş yerinde 9 yıl 6 ay iş yerinde çalışma sürem var kıdem tazminatimi veriyorlar ançak ihbar tazminatımıda alabiliyormuyum öyle bir hakkım varmı yada kanun varmı birde kendim ayrıldıgımdan dolayıda işsizlik maaşı alabiliyormuyum.son olarakda brüt 1760 nekadar tazminat alabilirim bana bu konuda yardımcı olun lünfen saygılarımla.

Alıntı burhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sizden bir ricam sorum olacakdı bilgi verbilirmisiniz ben maddi sıkıntılarım yüzden işden istifa ediyorum iş yerine dilekcemi verdim 56 gün çalışacan dediler çalıştım (3600 )çalışmışlıyım var şimdiki iş yerinde 9 yıl 6 ay iş yerinde çalışma sürem var kıdem tazminatimi veriyorlar ançak ihbar tazminatımıda alabiliyormuyum öyle bir hakkım varmı yada kanun varmı birde kendim ayrıldıgımdan dolayıda işsizlik maaşı alabiliyormuyum.son olarakda brüt 1760 nekadar tazminat alabilirim bana bu konuda yardımcı olun lünfen saygılarımla.
    İstifa halinde kıdem tazminatı alamazsınız. Ama işveren isterse bu benim iyi çalışanımdı derse vermesinde bir mahzur yok.

3.600 günü tamamladığınızı söylemişsiniz fakat 15 yılı tamamladınız mı (Verdiğiniz bilgilerde sadece 9 yıl 6 aylık bilginiz var, 3.600 güne göre bakarsakta 10 yıllık verinize ancak ulaşabiliyoruz)?
    1) Sigorta girişinizi 08.09.1999 öncesiyse, 15 yıl ve 3.600 gün sigortalılığı tamamladıysanız ve bu sebepten işten ayrılıyorsanız sgk dan ilgili yazıyı getirdiğinizde ihbar süresi olan (sizde 56 gün) süreyi beklemeniz gerekmez, işverende bunu talep edemez. Bu halde işten çıkan kıdem tazminatı alır, ihbar alamaz, işsizlikten yararlanamaz.
    2) Eğer 15 yıl ve 3.600 gün primi doldurmadınız ve işten bildiğimiz istifa şeklinde ayrılıyorsanız bu sefer ihbar süresini işveren bekletebilir. Ki sizin beklemenizi istemiş, bu durumda da kıdem alamazsınız ve işsizlikten yararlanamazsınız. (İşveren kıdeminizi illa vermek isterse verebilir)

9 yıl, 6 aylık kıdem net elinize geçecek: 16.500 civarında bir para olmalı
    Konu thex tarafından (28.Ocak.2015 Saat 08:23 ) değiştirilmiştir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı calmsufion2015 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

20 yıldır çalıştığım işyerim, zarar ettği gerekçesiyel çıkışımı vermek istiyor. Ancak SGK dan yazı istiyor
    Sn.thex sin düşüncelerine katılıyorum.
    Zarar durumu gerçekten doğru ise(işverenin bu önerisi işci açısından da uygun bir yol dur)
    08.09.1999 tarihinden önce sgorta başlangıcınız var ve(yaş dışında) 15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayınız var ise sgk na müracat ediniz(buraya gittiğinizde derdinizi anlatın onlar sizi anlayacak ve yardımcı olacaklardır) ve bu konuya istinaden sgk dan kıdem tazminatına esas yazınızı alınız,bu yazıyı da dilekçeniz ekine iliştirerek işvereninize teslim ediniz.
    Konu şeref aydemir tarafından (28.Ocak.2015 Saat 10:50 ) değiştirilmiştir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı burhan06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.thex sin görüşlerine katılıyorum.
    Ek olarak(olayın tam olarak açıklığa kavuşması açısından) biraz daha netleştirelim.
    sn.thex sin dediği gibi istifa olayı ile (3600)konusu çok farklı durumlardır.
    a-"istifa ediyorum işyerine dilekçemi verdim 56 gün çalışan dediler"bu salt istifa etmek oluyor ki,bu durumda kıdem tazminatı sözkonusu değil.
    b-(3600)gün çalışmışlığım var"konusu ise;
    08.09.1999 dan önce sgorta başlangıcınız var,yaş dışında 15 yıl sgortalılık süresi ve 3600 prim gün sayınızda var ise bu duruma bağlı olarak işyerinden ayrılma durumu daha farklı bir konudur.
    Şimdi"a"durumu ile işyerinden ayrılırsanız normalde tazminat ödenmez,FAKAT siz "kıdem tazminatımı veriyorlar" diyorsunuz(tamam vereceklerse SORUN yok)"b" durumunda ise 9 yıl 6 ay a ilişkin tekabül eden kıdem tazminatı ödenir AMA sizin olayınız yani işyerinden ayrılma durumunuz bu sebeble olmuyor,istifa ederek ayrılıyor olduğunuz için normalde tazminat ödenmez ama tabiki işveren ödemek de isterse ödeyebilir,neden ödedin denilmez.
    Sonuç:"kıdem tazminatımı veriyorlar"noktasını netleştiriniz,İNŞAALLAH ÖDERLER.
    nguroy bunu beğendi.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı thex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ... Ama işveren isterse bu benim iyi çalışanımdı derse vermesinde bir mahzur yok.
    ...
    İşverenin insiyatifinde olan bir durum değildir. Şartlar sağlanır ise kıdem tazminatı olarak sağlamaz ise prim/ikramiye vb gibi (tüm sgk-vergi kesintilerini yaparak) ödeme yapabilir.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşverenin insiyatifinde olan bir durum değildir. Şartlar sağlanır ise kıdem tazminatı olarak sağlamaz ise prim/ikramiye vb gibi (tüm sgk-vergi kesintilerini yaparak) ödeme yapabilir.

Canım işi bu kadar zorlaştırmayın. İşveren isterse kıdem tazminatını hatta ihbarını da verip iş akdini fesih edemez mi?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ederde amiyane tabir ile kitabına uydurması gerekir. Kısaca işçi istifa dilekçesi verdiği halde işveren kıdem tzm. ödeyeceğim diyemez.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Evet ama istifa dilekçesini geri almak çok mu zor?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)