kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Hastalığı Sebebiyle İşine Son Vermek

Hastalığı Sebebiyle İşine Son Vermek

merhaba, 7 yıldır çalışan bir personelimiz var. meslek hastalıkları hastanesinden "uzun süre ayakta duramaz, öne eğilerek çalışamaz, ağır yük kaldıramaz" raporu almış.
    biz tehlikeli sınıfta, "ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir" raporu olanları işe alıyoruz.
    ve bu personelin çalışabileceği başka bir alan yok. yıllardır üretimde çalışan personeli büroya aktarmam imkansız. bütün haklarını ödeyerek 4857 18/A-7 (çalışamaz duruma getirmemekle birlikte işini gerektiği şekilde yapmasını devamlı etkileyen hastalık) maddesine göre çıkışını yapsam sorun olur mu?
    personel de razı bu duruma.

Aşağıdaki makaleyi okumanız bilgi edinmenize yardımcı olabilir

İşçinin Sağlık Sorunları Nedeniyle İşverenin İş Sözleşmesini Haklı Nedenle Derhal Feshi
    Alomaliye.com
    Şaban ABACI (Yönetici)

evet, bilmediğim birçok konuyu öğrenmiş oldum haklı nedenle fesih konusunda. çok teşekkür ederim. ama ben (işveren olarak) haklı nedenle fesih yapamıyorum bu durumda. çünkü bahsedilen sürelerde (benim personelim 7 yıldır çalıştığı için toplam 14 hafta raporlu olması gerekir) devamsızlık, rapor söz konusu değil. ben bütün haklarını ödeyerek fesihten bahsediyorum. soruma cevap alamadım maalesef.

işyerinde kişinin çalışabilceği başka bir iş yoksa işçinin sosyal haklarını verip işten çıkarabilirsiniz
    ancak işyerinde işçinin çalışabilceği iş yok demek, biraz spesifik bir konu, her yöne çekebilir,
    işçinin işyerinde tutulduğu meslek hastalığından dolayı işten çıkarmanız durumunda, işçi dava açarsa kazanması yüksek ihtimaldir.
    işçiyi işten çıkarmadan bir çözüm bulabilmek daha doğru olur düşüncesindeyim.

Alıntı bilmezkişi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    işyerinde kişinin çalışabilceği başka bir iş yoksa işçinin sosyal haklarını verip işten çıkarabilirsiniz
    ancak işyerinde işçinin çalışabilceği iş yok demek, biraz spesifik bir konu, her yöne çekebilir,
    işçinin işyerinde tutulduğu meslek hastalığından dolayı işten çıkarmanız durumunda, işçi dava açarsa kazanması yüksek ihtimaldir.
    işçiyi işten çıkarmadan bir çözüm bulabilmek daha doğru olur düşüncesindeyim.
    evet haklısınız, feshi son çare olarak düşünmeye çalışıyorum ama olmuyor. üretimde oturarak çalışma pozisyonu yok maalesef. masa başı bir iş de veremem. temizlik işçisi yapsam, onlar zaten eğiliyorlar ki kendisi kabul etmez. nasıl dava açabilir, işe iade falan mı? çalışamadığı bir iş yerine tekrar çalışmak için mi dava açacak?? yoksa meslek hastalığına tutulduğu için tazminat davası falan açma hakkı var mı?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Malum olayımızda işveren tarafından yapılabilecek fesih noktasını paylaşıyoruz.
    Meslek hastalığı boyutuna girmiyorum.
    Bahsekonu şekilde rapor almış olan işcinin, bu iş de çalışamayacağı/çalıştırılamayacağı açık,işci de fesih yoluna gitmek istememekte,bu durumda işverenin ne yapacak?
    Raporda sanırım şu kadar süre çalışamaz diye de bir ibare de yok ise işcinin bu durumuna uygun iş verilmesi/verilebilmesi yönünden,(buna imkan yok ama) çalışma yapılması yani bu olaya ilişkin feshin son çare ilkesinin gözetilerek,işin görülmesini devamlı surette etkileyen bu durum karşısında işcinin artık çalıştırılamayacak olasına bağlı olarak,işverenin iş bu geçerli nedenle fesih yoluna gidebileceği,
    Buna karşın işci fesih nedeni olarak gösterilen sebebin,gecerli bir sebeb olmadığı iddiası ile dava açabilecek(M.20)bu davada da feshin geçersizliğine Karar verilmiş olması halinde M.21 istinaden gereği vs.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Çalışanınız , almış olduğu durumunu belirtir sağlık raporu ile birlikte sizden sağlık durumuna uygun yeni bir görev verilmesini yazılı olarak talep etsin.
    Siz , sağlık raporuna uygun olarak , mesleki beceri ve yeterliliğine de uygun yeni bir görevlendirme imkanınız olmadığını , ya aynı işine devam etmesi gerektiğini, yada sözleşmesini sağlık nedenleriyle tazminatlarını da ödeyerek zorunlu olarak feshetmek zorunda kalacağınızı yazılı olarak bildirin.
    Çalışanınız, mevcut çalışma koşullarının sağlığını olumsuz etkileyeceğini, gereğini yapılması isteğini gene yazılı olarak bildirsin.
    Siz de kendisiyle anlaşmış olduğunuz tarihte sözleşmesinin zorunlu olarak feshedileceğini bildirin ve o tarihte sözleşmeyi feshedip tazminatını ödeyin.

Yazılı bildirimlerin noter kanalıyla da olması gerekli değil, sadece bildirimlerin yapıldığının ıspatlanabilmesi için imzalı kopyalar olması önemli.
    Bu şekilde yaptığınızda, işe iade davası açma daha doğrusu açsa da kazanma ihtimali ortadan kalkacaktır.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalışanınız , almış olduğu durumunu belirtir sağlık raporu ile birlikte sizden sağlık durumuna uygun yeni bir görev verilmesini yazılı olarak talep etsin.
    Siz , sağlık raporuna uygun olarak , mesleki beceri ve yeterliliğine de uygun yeni bir görevlendirme imkanınız olmadığını , ya aynı işine devam etmesi gerektiğini, yada sözleşmesini sağlık nedenleriyle tazminatlarını da ödeyerek zorunlu olarak feshetmek zorunda kalacağınızı yazılı olarak bildirin.
    Çalışanınız, mevcut çalışma koşullarının sağlığını olumsuz etkileyeceğini, gereğini yapılması isteğini gene yazılı olarak bildirsin.
    Siz de kendisiyle anlaşmış olduğunuz tarihte sözleşmesinin zorunlu olarak feshedileceğini bildirin ve o tarihte sözleşmeyi feshedip tazminatını ödeyin.

Yazılı bildirimlerin noter kanalıyla da olması gerekli değil, sadece bildirimlerin yapıldığının ıspatlanabilmesi için imzalı kopyalar olması önemli.
    Bu şekilde yaptığınızda, işe iade davası açma daha doğrusu açsa da kazanma ihtimali ortadan kalkacaktır.
    işte beni tatmin eden cevap. size çook teşekkür ederim sn. keremcem...

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sy keremceme bir noktada katılmıyorum. "ya aynı işine devam etmesi gerektiğini" Diyelimki çalışan kabul etti çalışmaya devam etti ve durumu ağırlaştı. SGK rapora rağmen çalıştırdığınız için ağırlaşan durumla ilgili sağlık ve maaş ödemelerini rücu etme olayını nasıl aşacaksınız?
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sy keremceme bir noktada katılmıyorum. "ya aynı işine devam etmesi gerektiğini" Diyelimki çalışan kabul etti çalışmaya devam etti ve durumu ağırlaştı. SGK rapora rağmen çalıştırdığınız için ağırlaşan durumla ilgili sağlık ve maaş ödemelerini rücu etme olayını nasıl aşacaksınız?
    Sn. merkür, 3 aşamalı bir plandan bahsettim, sadece birinin uygulanmasından değil.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)