kamu işçi maaş

Konu: Sürekli viziteye çıkma ve rapor almak

Sürekli viziteye çıkma ve rapor almak

Merhaba arkadaşlar

Sigortalı bir işçi sürekli olarak vizeteye çıkıyor ve 2 günü geçmemek kaydıyla rapor alıyorsa, yasaya göre işverence bunun yaptırımı varmıdır.
    Eğer varsa iş sözleşmesini tazminatsız fesh edebilirmi.
    Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum

Cevabınız için şimdiden teşekkürler

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

durum iş kanunu md 25'e uyuyorsa tazminatsız çıkarabilirsiniz.

madde 25/2 haricinde ki çıkarmalarda kıdem tazminatı ödenmektedir. mdde 18 göre çıkarmayı uygulamak isterseniz (davranış) kıdem ve ihbar doğar
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

SÜREKLİ VİZİTEYE ÇIKMAK VE RAPOR ALMAK

Değerli arkadaşlar burada vurgulamaya çalıştığım konu esasen kıdem tazminatıyla alakalı değildir.

İşçinin art niyetli olarak sürekli viziteye çıkması ve 2 günü geçmemek kaydıyla sürekli rapor alması. Yani bu viziteye sürekli çıkma olayının resmi olarak önüne nasıl geçilebilir. Ya da bir işçi ay içerisinde kaç kez viziteye çıkabilir, bunun bir sınırı varmıdır. Eğer bir işçi sürekli viziteye çıkıyor ve hep aynı polikliniğe (dahiliye) gidiyorsa bu işçinin kronik hastalığı var demektir. Böyle durumda doktorun daha fazla gün rapor vermesi gerekir. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Cevabınız için şimdiden teşekkürler

arkadaşım kolayı var. işçiniz cin fikirlik yapıpta sürekli rapor alıyorsa. sizde maaşından kesinti yapın ve ssk sını eksik gösterip, eksik gün bildirim formuna raporu ekleyip takip eden ayın sonuna kadar ssk ya verin. Doğrusu bu konuda da prof. lar çok tartışıyor. gününün kesilip kesilmemesi konusunda ama yinede bunu uygulayabilirsiniz. Çünkü diğer işçilerin hakkını gasp etmiş oluyor. Benim görüşüm bu şekilde. Yada verin tazminatını çıkartın.

bu arada diğer soruna gelince, bir işi bir ay içerisinde 5 defa rapor alamaz diye bir kural yok. İşçinin rahatsızlığı vardır, bu gibi şeyler olabilir. Önemli olan işçinin niyeti.

Sürekli viziteye çıkma ve rapor almalk

Sayın Hakan Yılmaz size çok teşekkür ederim.

Söylemiş olduğunuz gibi maaşında kesinti yapamayız. Çünkü raporları 2 gün alıyor. Dolayısıyla 2 gün olan raporları sigorta ödemez. 2 günü geçmeyen raporların ücreti işveren tarafından öenir.
    Saygılarımla

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

Re: Sürekli viziteye çıkma ve rapor almalk

Alıntı boran Nickli Üyeden Alıntı
    Sayın Hakan Yılmaz size çok teşekkür ederim.

Söylemiş olduğunuz gibi maaşında kesinti yapamayız. Çünkü raporları 2 gün alıyor. Dolayısıyla 2 gün olan raporları sigorta ödemez. 2 günü geçmeyen raporların ücreti işveren tarafından öenir.
    Saygılarımla
    Bildiğim kadarıyla SSK' nın ödemediği iki günlük maaşın; işveren tarafından ödenmesi konusunda bir zorunluluk bulunmamakta.

boran arkadaşım, ben maaşından kesinti yapılamaz demiyorum. Tam tersine böyle bir durumda kasıtlı işçinin maaşından kesinti yapınız diyorum. Tabi bu durumu işyerinde çalışan yetkili bölüm elemanlarınızla tutanak tutarak işçiye tebliğ ediniz. aynen devam ediyorsa maaşından da kesinti şahsen ben yaparım. Bu konuda dediğim gibi prof. larda tartışıyor, fakat ben diğer işçilere haksızlık yapıldığını düşünerekten maaşından kesinti yapılacağını ayrıca ssk sınıda eksik ödeyeceğimi bildirmek istedim. yanlış anlaşılmasın

Kod:
    Madde 37-

Hastalık sebebiyle geçici iş göremezliğe uğrayan sigortalılardan geçici iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en az 120 gün hastalık sigortası primi ödemiş bulunanlara, geçici iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak ve 18 ayı geçmemek üzere, her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)