kamu işçi maaş

Konu: Net Ücretten Brüt Ücrete Geçiş

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  23

  Net Ücretten Brüt Ücrete Geçiş

  Merhaba,
  Net ücret uygulamasından brüt ücret uygulamasına geçeceğiz.
  Personelin olumsuz etkilenmemesi için yıllık brüt ücret ortalamasını hesaplayarak brüt ücretlerini belirleyeceğiz. Fakat personele bildirimini yapmak ve onayını almak için nasıl bir ek sözleşme ya da yazı oluşturmalıyız?
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Aralık.2012
  Mesajlar
  292
  Gelir vergisinin artması dolayısıyla kesinti miktarının yükselmesiyle net ücret düşüyor, bunu algılamaları zor oluyor. Bu konuda bilgi vermeniz yerinde olacaktır.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Şubat.2015
  Mesajlar
  11
  ücret değişikliği muvafakatname imzalatmanız yeterli olacaktır.

  örnek olarak

  ................................. A.Ş’ye


  Denem aş şişli şubesinde aylık net 2.000,00TL maaşla Doktor (Tam zamanlı) olarak çalışmakta iken ; 01.04.2015 tarihi itibariyle Denem aş şişli şubesinde aylık brüt 3.000,00TL maaşla Doktor (Tam zamanlı) olarak çalışmayı kabul ve taahhüt ediyorum.


  Yeni görevim ve ücretim hakkında herhangi bir itirazım yoktur.Bu durumu kendi irademle kabul ediyorum.

  Tarih
  Adı-Soyadı
  İmza

 4. #4
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  a-Öncelikle şunu ifade edelim ki,
  net den brüte veya tersi,farketmez,her iki durumda da işci aleyhine sonuç doğmamalı,
  b-olayımız yönünden,
  öteden beridir net ücret üzerinden çalışmakta olan işcinin ücretinin, bundan sonra brüt üzerinden ödenecek olması esaslı bir değişikliktir.Taraflar anlaşarak elbette çalışma koşullarında değişiklik yapabilirler.
  c-İş sözleşmesinin 3 ana unsurunda birisi ücrettir ve ücret başkaca gelirinin olmadığı düşünülen işcinin yegane gecim kaynağıdır,bu noktada M.24/II-e bendi doğrultusunda bir husus gündeme gelir ise işcinin haklı fesih hakkı doğacaktır.
  d-Çalışma koşullarında yapılmak istenen bu değişiklik, işci aleyhine bir durum ve sonuç doğurur/doğuracak ise böylesi halde M.22 kapsamında işlem yapılıp anlaşma yapılmış,diğer ifadeyle işci kabül etmiş(gibi) olsa da,hiç sorun çıkmaz değil,çünkü aleyhine olan bu işlemde/durumda, işci bu hakkından/alacağından(örnek beş lira daha fazla alamaktan)neden vazgeçsin ki yani işverenin örtülü baskısının olabileceği noktasından hareketle, bu durum mahkemenin daha detaylı inceleme ve araştırma(esasen eski ve yeni ücret uygulaması arasında karşılaştırmayı)gerekli kılar,dolayısıyla sonuçları da farklı olabilir(benzer bir dava da olmamış olabilir ama her davanın kendine özgü farklı koşullarının olabileceğini,buna göre de faklı sonuçların çıkabileceğini unutmayalım)Bu bağlamda "Ücretin Korunması" başlığı altında düzenlenen 6098/M.420 son fıkra "Ücretin işveren lehine kullanılacağına ilişkin anlaşmalar geçersizdir."hükmü gereği,bu işlemde işci aleyhine ise korunmayacağı düşüncesindeyim.
  e-Yinede yapılacaksa,bu durumun işci aleyhine olup,olmayacağını her yönden (başta ücret ve ücrete ilişkin tüm alacakları düşünüp)hesaplamalar yaparak, işci aleyhine olmayacak,sonuçlar doğurmayacak şekilde,brüt miktarların belirlenmesinde yarar var.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2012
  Mesajlar
  23
  Şeref bey, ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim. Yıllık kazanç toplamlarında bir değişiklik olmayacak, ilk aylarda mevcut maaşlarından bir miktar yüksek, sene sonuna doğru ise az alacaklar. İşçi aleyhine bir durum olmadığının tespiti gerektiğinde, yıllık kazanç toplamı ya da önümüzdeki 3-4 ay ücretinin yüksek yatırılmış olması geçerli olur mu?

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2011
  Mesajlar
  343
  Peki 100 çalışanınız var diyelim. 99'u kabul etti. 1'i kabul etmedi. O bir kişi için ne yapılmalı?

 7. #7
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Sn.Serapares
  Olayımız yönünden hassas nokta malum "e"şıkkıdır.
  Bu durumda ücret yani temel/esas ücret ve bu ücret dışında,ücrete ilişkin diğer alacaklar(yani fazla çalışma,bayram ve genel tatil çalışması,h.tatili çalışması ücretleri,var ise prim,ikramiye,kasa,risk tazminatı,eğitim,yol,yemek,gıda yardımı bedelleri,ücret artışı/zam noktası,hülasa ihbar,kıdem tazminatları ve var ise cezai şart tazminatı vs. gibi)yönünden işci aleyhine sonuçlar doğmamalı.Bu değişikliğe bağlı hususları kısa vadeli düşünmemek lazım,uygulama başladıktan sonra işe girenler açısından sorun olmaz ama mevcut çalışanlar yönünden bugün yapılan bu değişiklik,işciler çalışıyor olursa bugünden itibaren örneğin 3-5-10-15 yıl sonra tekrar(şikayet veya dava konusu edilmesiyle) gündeme gelmez değil,(ayrıldıktan sonrada gelebilir)gelmesi halinde de işverenin bugünden çok iyi düşünmesi ve hesaplamalar yapması/yaptırması gerekir.
  Sorunuza gelince,örneğin işcinin aylık ücreti net 1.500 idi,bir yılda da aldığı/alacağı net 18.000 olur/olacaktı,brüt üzerinden gidildiğinde ay bazında değişkenlik olur ama yıl bazında bu işci toplamda yine 18.000 tl alır/alacak,dolayısıyla ay ortalaması da yine 1.500 ye gelir/geliyor olduğunda sorun doğmaz,yıl sonu % 5 zam yapıldı diyelim, net aylık ücret oldu 1.575 tl.tabi yine aynı şekilde yıl/sürec devam edecek,bu noktada ücrete ilişkin diğer tüm alacaklar/ödenecek ücretler yönünden de işcinin eline geçen/geçecek miktarlarda yine bir farklılık yani işci aleyhine bir sonucun doğmaması gerekir ki,doğmuyor/doğmayacaksa sorun yok,tersi oluyor/olacaksa bu defa sorun var/olacak demektir.
  Sonuç itibariyle ücrete ve ücrete ilişkin alacaklar yönünden ayrı ayrı(yani net üzerinden gidilerek "x",brüt üzerinden de "y")hesaplamalarının yapılması ve soncun değerlendirilerek karar verilmesi daha isabetli olacaktır düşüncesindeyim.
  Konu şeref aydemir tarafından (25.Mart.2015 Saat 10:21 ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Alıntı BSEdanismanlik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Peki 100 çalışanınız var diyelim. 99'u kabul etti. 1'i kabul etmedi. O bir kişi için ne yapılmalı?
  Sonucu ne olursa olsun diyerek M.22 doğrultusunda işverence fesih yapılabilir.

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Şubat.2015
  Mesajlar
  45
  Merhaba,
  Tartışmanın başında "Personelin olumsuz etkilenmemesi için yıllık brüt ücret ortalamasını hesaplayarak brüt ücretlerini belirleyeceğiz" denmiş. Eğer böyle yapılacaksa işçi lehine olur. Örneğin 1500 net maaş alan birinin 2015 toplam brütü 25.876 TL yapar. Aylık ortalaması 2158 TL olur. Eğer siz bu personele her ay 2158 TL brüt vereceğim derseniz aylık ortalama kazancı Net 1590 TL olur. Tabi ki muvafakatname almanız gerekmekte. Dediğiniz gibi ortalama brütü bulup bunun altına inmezseniz fazla sıkıntı yaşamazsınız. Tek sıkıntınız vergi dilimi artan işçiler neden bana az yattı bu ay diye özellikle de yıl sonlarına doğru başınızı ağrıtabilir.

 10. #10
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.199
  Kısa vade yani ilk yıl için yılbaşı yılsonu birbirini eşitleyerek fark olmayabilir ama uzun vadede işçiyi +/- etkileyebilir. Zira ileriki yıllarda net üzerinden yapılacak zam ile bürüt üzerinden yapılacak zam ile vergi dilimlerinden kaynaklı azalış veya artış olabilir.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Net Veya Brüt Ücretten Bordro Hesaplama
  Konu Sahibi yken Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 25.Ocak.2019, 21:57
 2. Bilgirgede Ek Kazanç Brüt Ücrete Dahil Edilmiş
  Konu Sahibi Ramazan Trkgld Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 21.Nisan.2017, 20:06
 3. Net Ücretten Brüt Ücret Hesaplama
  Konu Sahibi KorayErgun Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 24.Şubat.2016, 00:11
 4. Emekli Net Ücretten Brüt Ücret Bulma
  Konu Sahibi erdogdu50 Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 26.Mart.2009, 12:44
 5. Net Ücretten Brüt Ücret Sistemi Uygulamasına Geçiş.
  Konu Sahibi zarha Forum Konu Dışı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 20.Şubat.2008, 18:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36