kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By Hasan ER

Konu: Karzı Hasen'de Kesinti Olur mu ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    247

    Karzı Hasen'de Kesinti Olur mu ?

    Ücret pusulasına girilerek personele ödenecek olan karzı hasen ödemesinde vergi ve sgk kesintisi olur mu?


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Alıntı yken Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ücret pusulasına girilerek personele ödenecek olan karzı hasen ödemesinde vergi ve sgk kesintisi olur mu?

    İlk defa duyuyorum. Bu nedir?
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2011
    Mesajlar
    526
    Nizam bey herşeyi bilen gogle amcaya sordum cevaplardan birisi de budur sadaka ile ilgili bir kavram.Sadaka varlıktan verilir ve gizlidir işletmeden verilmez çünkü işletmenin vergi sigorta çalışan kira tedarikçi gibi ortakları vardır ve onlara haksızlık yapılmamalıdır diye düşünüyorum.Kolay gelsin.
    KARZ-I HASEN
    Bir adam Cennet'e girince, Cennet kapısının üstünde; "Sadaka veren, on katını alır; karz-ı hasen veren de, verdiğinin on sekiz katını alır" yazısını görür. (Hadîs-i şerîf-Câmi-us-sahîh, Müsned, Mu'cem-ül-Kebîr)

    Karz-ı hasen verirken; şu gün ödeyeceksin şeklinde zaman tâyin etmemeli (bildirmemelidir). Çünkü zaman tâyin ederse, malı, misli yâni benzeri ile veresiye satmış olur ki, bu fâizdir. (Hamzâ Efendi)

    Allahü teâlâ kendisine karz-ı hasenle borç verenleri bol bol mükâfâtlandıracağını ve onları Cennetlere koyacağını bildirmiştir. (İmâm-ı Şâtıbî)


    Konu Hasan ER tarafından (07.Mayıs.2015 Saat 11:41 ) değiştirilmiştir.
    nguroy bunu beğendi.

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410
    Kelime anlamlarını biliyorum;
    Karz/Müstakriz/ =İleride geri verilmek veya alınmak şartıyla alınan veya verilen şey

    Hasen/hasenat=
    İyi, hoş, çirkin karşıtı.


    Ancak bunun bordro ile bağlantısını bir türlü çözemedim.
    Yani şunu mu demek istiyorlar "personele yardım için borç verme"????
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2015
    Mesajlar
    81
    personele geri almak üzere borç avans verecekseniz 135 hesabın borcuna kaydedip daha sonra bordrodan kesinti yoluyla yada personelden nakit, havale olarak hesabı kapatacaksınız.

    şayet yardım olarak veriyorsa şirket bordroya girmek zorunda yani gelir vergisine tabi olacak.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2011
    Mesajlar
    194
    vergi açısından;
    İşveren tarafından personele ekonomik ihtiyacından dolayı verilen borç paraların, gelir vergisi karşısındaki durumunun değerlendirilebilmesi için faiz karşılığında verilip verilmediğine bakmak gerekir. Buna göre, personele faiz karşılığı olmaksızın verilen borç paraların, personelin daha sonraki ücretlerinden mahsup edilmek üzere verilmiş avans niteliğinde düşünülmesi gerekir. Bu nedenle, avans niteliğinde olan söz konusu borç paraların, GVK’nın 61. maddesine göre ücret olarak vergilendirilmesi gerekir.

    sgk açısından;
    Hak edilmemiş bir ücretin ileride hak edildiği zaman mahsubu yapılmak üzere ödenilmesi halinde avanstan söz edilir.
    kanun hak edilen ücretlerden prim alınacağını hükme bağlamıştır. Bu itibarla, hak edilmemiş bir ücret olması bakımından avans sigorta prim kesintisine tabi tutulmayacaktır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 2
    Son Mesaj : 04.Şubat.2014, 20:43
  2. SGK Kesinti
    Konu Sahibi dolap Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 01.Ekim.2013, 16:52
  3. Emekli Olur mu veya Nasıl Olur?
    Konu Sahibi Ali PINAR Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 07.Kasım.2008, 13:20
  4. Raporlu İşçinin Ücretinden Kesinti Olur mu?
    Konu Sahibi ferhat Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 20.Temmuz.2008, 14:30
  5. SGDP Yatırılan Personelimizin Kendi Maaşından Kesinti Olur mu?
    Konu Sahibi hopa21 Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 31.Ekim.2007, 17:02

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36