kamu işçi maaş

Konu: Baba Doğum İzninde Hafta Tatili

Baba Doğum İzninde Hafta Tatili

iş kanunda yapılan değişiklikle babaya 5 gün doğum izni hakkı geldi. Bu konuda açıklayıcı bir madde olmadığı için soruyorum. Pazar günü işçinin çalışması karşılığında hak ettiği bir gün ücretli izin olduğuna göre bu beş günlük ücretli izin içinde pazar günü sayılacak mıdır. Atıyorum cumartesi izine çıkan bir personel perşembe günümü iş başı yapacaktır yoksa pazar gününü dahil etmeyip cuma günü mü iş başı yapacaktır.

"Gevşemeyin,üzülmeyin,eğer hakikaten inanıyorsanız,muhakkak üstün olan sizsinizdir." Âl-i İmrân/139

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kanunda "5 gün" yazdığı için bu 5 güne hafta tatili, bayram vs gibi tatil günlerine rastgelmesi çalışanın şanssızlığı olacak.Kısaca cumartesi izine çıkan bir personel perşembe günü iş başı yapacaktır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Bazi yerlerde 5 is gunu izin hakki olacaktir diye yazilar okudum ama kanunda yapilan degisiklikte iş gununden bahsetmemekte.muallakta bir konu gibi, iş verenin insiyatifinde olacak anlasilan.

Syn. Merkür2 gerekli cevabı yazmış.Gün hesabı olduğu için tatil günleri vb. süreye eklenmiyor.Hafta sonuna denk gelmesi şanssızlık.

Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanunda "5 gün" yazdığı için bu 5 güne hafta tatili, bayram vs gibi tatil günlerine rastgelmesi çalışanın şanssızlığı olacak.Kısaca cumartesi izine çıkan bir personel perşembe günü iş başı yapacaktır.
    Sayın merkür2 kanunda "5 gün ücretli izin" ibaresi geçiyor. Tekrar kontrol edebilir misiniz, belki ben yanlış yorumlamışımdır;
    Bu maddede geçen ücretli izin ifadesinden benim anladığım hafta tatili, resmi tatil vs izinler babalık izninden mahsup edilemez. İşgünlerinin babalık izni olarak sayılması gerekmektedir diye düşünüyorum.

Resmi gazete 23.04.2015
    EK MADDE 2: İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.akbal ,bayram tatili- hafta tatili '' ücretsiz'' izinmidir?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sn.akbal ,bayram tatili- hafta tatili '' ücretsiz'' izinmidir?
    keremcem bey, zaten benim yorumumda burada farklılaşıyor. H.tatili, resmi tatil bunlar ücreli izinse -ki öyle- demek ki zaten ücretli olan günlerde izin verilmek yerine çalışılan günlerde ücreti mukabilinde izin verilmesi gerekir diye düşünüyorum.
    Aynı ek 2de geçen 1.derece akrabaların vefatı halinde alınan 3 günlük izinde iş günlerine tekabül etmiyor mu?
    Eğer cenazedeki 3 gün iş günü ise ben doğumda da aynı anlama gelen bir ifade algılıyorum.
    Tabi yukarıda yazdıklarımın kesin doğru olduğunu iddia etmiyorum. Dediğim gibi benim algım bu yönde. Yanlışsa düzeltmem gerekir.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Kanunda açıkça "iş günü" yazmaz ise takvim günü olarak değerlendirilir. Maddenin hiçbir yerinde "iş günü" yazmıyor. Örn; 16/07/2017 eşi doğum yapan bir çalışan için izin 16/07 başlayıp 20/07 bitmiş olur. Eğer bu kişi bayramda çalışmayan ise izin tatil çakışmasından sadece 1 gün yararlanır, ama çalışan biri için izin kullandırılır. Aslında çıkarılmışken daha açık bir metin yazılması gerekirdi. İzin ne zaman başlar, olayın oluşmasından itibaren ne kadar sürede izin başvurusu yapılır (yoksa olayın olduğu gün iznin birinci günü mü sayılır) vs vs
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı yavuzakbal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Resmi gazete 23.04.2015
    EK MADDE 2: İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün, eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir.
    Alıntı merkür2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kanunda "5 gün" yazdığı için bu 5 güne hafta tatili, bayram vs gibi tatil günlerine rastgelmesi çalışanın şanssızlığı olacak.
    Katılıyorum.
    İstisnası sözleşme hükmüdür,yani sözleşmede "iş günü"ibaresi yok ise takvim günü baz alınmalıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 3 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 3 misafir)