kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni
  • 1 Post By hadisat

Konu: Toplu ihbar süresi kullanırken hafta tatili hesap ediliyor mu?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2015
    Mesajlar
    1

    Toplu ihbar süresi kullanırken hafta tatili hesap ediliyor mu?

    Örnek: İşyerindeki toplam hizmet süresi 2,5 yıl olan işçinin iş sözleşmesini işveren feshederken işçiye 6 hafta önce bildirim yapmış ve bildirimin yapılmasından başlayarak iş günlerinde iş saatleri içerisinde her gün için iki saat iş arama iznini vereceğini tebliğ etmiştir. İşçi ise iş arama izin sürelerini ihbar önel sürelerinin son günlerinde toplu olarak kullanacağını beyan etmiştir. İşyerinde haftanın 6 günü çalışma yapılıp, pazar günleri hafta tatili kullandırılmaktadır. İşyerinde günlük 7,5 saat çalışma yapılmaktadır. Haftalık 6 gün x 2 saat = Haftada 12 saat iş arama iznine işçi hak kazanacaktır. İhbar önel süresi 6 hafta olduğuna göre; 12 x 6 = 72 saat toplu iş arama iznini işçiye işveren vermekle yükümlüdür. Günlük çalışma süresi 7,5 saat olduğuna göre, 72 saat / 7,5 saat = 9,6 güne tekabül etmektedir. Yarım günün tama iblağı gerektiğinden işçi ihbar önel sürelerinin son 10 işgünü işe gitmeyerek iş arama iznini toplu olarak kullanacaktır.
    sorum şu ihbar süremin son günlerde kullanacağım 10 günlük iş arama izimde 1 gün hafta tatiline denk geliyor iş veren hafta tatilini hesaba katmıyor bu yasal mı? Benim hesabıma göre bu 10 günlük süre içerisinde 1 gün hafta tatilim olduğuna göre 11 gün önceden iş arama iznime başlamak istiyorum ama iş verenim hafta tatili son iş arama süresine dahil olmaz diyor
    Acil bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2008
    Mesajlar
    257
    sayın ali veli 4857 sayılı iş kanununun 27.maddesine göre bu iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücretinden kesinti yapmadan vermek zorundadır,kanun net ve açıktır toplu kullanma hakkı vardır ve ücretinden kesinti olmayacak ve iş saatleri içinde olacak bu halde sizde toplama yaptığınızda hafta tatili,genel tatil,bayran tatili gibi süreler bu günlere rast gelirse onu saymayacaksınız yani bu günlerin içine dahil edilmeyecek 10 gün hesabı,sizin olayda ise aynen sizin dediğiniz gibi iş sözleşmesi 11 gün sonra fesif olmuş olacak,kolay gelsin.
    Day-Dream bunu beğendi.
    Hüseyin GÖCEN/Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
    www.hadisatdanismanlik.com / Mali Danışmanlık

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Ocak.2017, 12:56
  2. İş Hukukunda Hafta Tatili Ve Hafta Tatili Ücreti
    Konu Sahibi kubra.ay Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 27.Kasım.2014, 11:30
  3. Hafta içi işe başlamada hafta tatili ücreti.
    Konu Sahibi acemismmm Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 11.Ekim.2010, 12:59
  4. belirli sureli is sozlesmelerinde ihbar oneli süresi ve ihbar tazminati
    Konu Sahibi tazmint Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 11.Ağustos.2009, 23:46
  5. Hafta İçi İzin Kullanılması Halinde Hafta Tatili Ücreti Ödenmez
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 13.Mayıs.2009, 11:34

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36