kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Doğum İzni Hakkı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2015
    Mesajlar
    55

    Doğum İzni Hakkı

    Özel sektörde calışıyorum 26.08.2015 çarşamba günü eşim dogum yapdı 5günlük İznimden 29.08.2015 cumartesi gününü iş günü saydılar normalde cumartesi calışmıyoruz 01.09.2015 salı iş başı dediler ama ben 02.09.2015 çarçamba günü iş başı yaptım 01.09.2015 salı gününü kesme hakkı varmıdır?
    Konu szor tarafından (11.Eylül.2015 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: İşveren tarafından iş günü sayılmayan günü iş günü olarak sayma


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Şubat.2015
    Mesajlar
    194
    eşi doğum yapan işçiye 5 gün ücretli izin verilir, bu 5 günlük izin hafta tatiline denk gelmesi durumda babalık izni de devam eder.
    babalık izni eğer kanunda 5 iş günü denilseydi , sadece iş günleri sayılır hafta tatili sayılmazdı, aynı yıllık izinlerde olduğu gibi
    bu durumda işyerinin yapmış olduğu uygulama doğrudur
    4857 sayılı İş kanunun ek 2. maddesi
    "İşçiye; evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün,
    eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir."
    Scio me nihil scire

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    02.09.salı günü ücreti ile birlikte o haftanın hafta tatili ücreti de kesilerek, 2 günlük ücretinizin kesilmesi gerekir normalde. İşverenin bu kesintiye hakkı vardır, eğer iş sözleşmenizde bu tür devamsızlıklarda ücret kesintisi yapılmaz şeklinde özel bir madde yoksa.

  4. #4
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.145
    26/08 doğum olduğuna göre 26/08-30/08 için izin hakkı bulunmakta.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    30.08 hafta taitili olduğu için izin süresinden sayılmamış ve 31.08 de izin son günü olarak değerlendirilmiş anladığım kadarıyla.

  6. #6
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.145
    hafta tatili bayram seyran fark etmiyor ki! Ama işv. insiyatifi kullanılmasında da (işçi lehine) yasal bir engel bulunmamakta.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2015
    Mesajlar
    55
    Sağolun Teşekkürler ama haber acıklamalarında şöle diyor. Babalık izni 5güne cıktı cumartesi pazar iş gününden sayılmıyor 7güne uzuyor resmi itatillere denk gelmesinde bile 5günlük babalık izninden sayılmıyor diyor

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Başka haber açıklamalarında doğum yapan erkekten, marsta hareket ettiği görülen varlıklardan, teror sorunun kökten halledileceğinden de bahsediliyor yıllardır, ama hiç biri gerçek değil .
    bil_gin ve suludag bunu beğendi.

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    49
    Günde 9 saat ve haftanın 5 günü çalışılan işyerinde pazartesi gününden itibaren doğum izni kullanılmaya başlansa personel diğer hafta pazartesi günü mü işbaşı yapacak yoksa, iş kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 saat olduğu için 5 gün için pazartesiden itibaren 37,5 saat sonunda (4 gün + 1,5 saat) mı işbaşı yapması gerekir.

  10. #10
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Saat değil, gün. 5 gün x 7,5 saat = saat izin değil bahsedilen.
    Cumartesi günü 5 saat çalışılan işyerleri için de yarım gün çalışılıyor olsa da 1 tam gündür izin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Doğum İzni Sonrası Kısmi Çalışma Ve Süt İzni
    Konu Sahibi xyor Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 27.Nisan.2017, 08:04
  2. Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2014, 17:32
  3. Kamuda Ücretli Öğretmenlik Yapan Birinin Doğum İzni Hakkı Var mı ?
    Konu Sahibi jirhebun Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 29.Ağustos.2014, 13:47
  4. Ücretsiz Doğum İzni Sonrası Yıllık İzin Hakkı
    Konu Sahibi mrt1980 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2013, 12:01
  5. Kadın İşçiye Ücretsiz Doğum İzni ve Süt İzni Verilmemesi Haklı Fesih Nedeni midir?
    Konu Sahibi ebru şener Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 25.Ocak.2013, 09:46

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36