kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Değişikliği Bildirimi

Alıntı Arda Bülbül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Özel Güvenlik işi yapıyorum. 2,5 yıl çalıştığım şirketten çıkarıldım. Evime gönderilen ihtarname de, başka projeye gönderildiğim ve kabul etmediğim yazyor. Ne güzel İş Kanunu varmış bu ülkede. İstediğin kişiyi işten çıkar. Arkadan başka proje gönderildiğin ama kabul etmediğini söyleyip haklı çıksınlar.
    İş kanunundan ziyade adamlar sözleşmeye yazıyor bunu. Yani kendilerini sağlama alıyorlar kısaca. Ben geçici olarak çalışıyordum bu sektörde. 1 yıl boyunca iş kanununu çiğnedikleri her zaman kendime delil aldım bu da benim kendimi sağlama alma yöntemimdi. Personelinde biraz gözü açık olacak böyle işverenlerin yanında. Yoksa adamlar yiyorda yiyor hak demiyor hukuk demiyor.

İş Sözleşmeleri İş Kanununa göre hazırlanır. Şirket kafasına göre Sözleşme hazırlayamaz. Şirket hazırladığı İş Sözleşmesini yetkili makam nereyse oraya gösterip onay alır. Bir usulsüzlük söz konusu olamaz. İşçilerin %99'u iş sözleşmesinde ne yazdığını bile bilmez. Hepsi yazıları okumadan imzalar. Ben şimdi işten çıkarıldığımı nasıl ispat edecem ? Bana proje önermediler. Kabul ettiğime yada etmediğime dahil bir imzam yok.

İş Sözleşmeleri İş Kanununa göre hazırlanır. Şirket kafasına göre Sözleşme hazırlayamaz. Şirket hazırladığı İş Sözleşmesini yetkili makam nereyse oraya gösterip onay alır. Bir usulsüzlük söz konusu olamaz. İşçilerin %99'u iş sözleşmesinde ne yazdığını bile bilmez. Hepsi yazıları okumadan imzalar. Ben şimdi işten çıkarıldığımı nasıl ispat edecem ? Bana proje önermediler. Kabul ettiğime yada etmediğime dahil bir imzam yok.
    İş kanununa göre hazırlıyor ama uydurmasyon bi yöntemle. Adam beni 8 saat gösteriyor mesela ama 12 saat dinlenmesiz çalıştırıyor. 1500 TL maaş verip asgari ücretten sigorta primini ödüyor devletten vergi kaçırıyor. İş sözleşmesinde iş kanununda böylemi yazıyor ? Adam resmen kanun çiğniyor işte. Yetkili yerlere şikayet edip dava açacaksın başka çare yok.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    ... Şirket hazırladığı İş Sözleşmesini yetkili makam nereyse oraya gösterip onay alır. Bir usulsüzlük söz konusu olamaz..
    Yok böyle bir şey, herhangi bir yere gösterilip onay lınmsı sözkonusu değil, masada imzalanır, kişinin dosyasına konur, o kadar. Daha sonra bir ihtilaf durumunda o dosyadan çıkar ancak.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Lazzy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şeref bey işyerine tek vesayetle gitmekteydim fakat görev değişikliği yapılan yer evime uzak bir yer ve herhangi bir yol ücreti almıyoruz. İşe ilk girerken anlaştığım projeden keyfi olarak başka projeye gönderiliyorum. Sundukları kağıdı imzalamadım ve bugün işverene noter kanalıyla sözleşmemi haklı olarak feshettiğimi bildirdim. Mahkeme yolu gözükecek gibi...
    Evet kesin ama kazanırmısınız,peşinen evet denilemez

Bende Özel Güvenlik işi yapıyorum. 2,5 yıl çalıştığım şirketten çıkarıldım. Evime gönderilen ihtarname de, başka projeye gönderildiğim ve kabul etmediğim yazyor. Ne güzel İş Kanunu varmış bu ülkede. İstediğin kişiyi işten çıkar. Arkadan başka proje gönderildiğin ama kabul etmediğini söyleyip haklı çıksınlar.
    İşverence yapılması gerekenler yapılmayıp,böylesi ihtarname göndermekle,bu iş çözülmüş olmaz,önce şikayetci olarak durumu anlayın,sonuca göre de davacı olmanızı öneririm

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet kesin ama kazanırmısınız,peşinen evet denilemez
    Şeref bey yer değişikliği için dava açmıyorum zaten. Bunların yediği naneler bir değil iki değil. İş kanunu madde 24 uyarınca sozleşmemi feshettim. Elimdede bir sürü delil mevcut.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Ben sizi anlıyorum,sözkonusu değişiklik,
    işci yönünden fesih noktası M.24/f nin son kısmı"...yahut çalışma şartları uygulanmazsa"hükmü ise de kaynağı M.22 dir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)