kamu işçi maaş

Konu: Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    20

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Herkese Selam

    İzin istyerek konu başlığı ile ilgili birkaç soru soracağım.

    1 - Deneme süresi içinde çalışan bir işçiyi isten çıkarmak için herhangi bir gerekçe sunulması gerekir mi ?

    2 - Deneme süresi içinde olmak için bir sözleşme şart mı ? Sözleşme yapılmadıysa eğer işçinin çalışmaya başladığı tarihten itibaren ilk ay denem süresi olarak kabul edilebilir mi ?

    3- Sözleşmede deneme süresi maddesi yok, ancak işçiye iş başvurusunda bulunduğunda, doldurduğu ve altında kendi imzası bulunan başvuru formunun en son satırında, " 30 günlük deneme süresini şimdiden kabul ederim " ibaresi yer alıyorsa, işçiyi deneme süresinde işten çıkarmak için bu ibare yeterli olurmu ?

    4- Deneme süresi içinde iş akdinin feshi bildirim yazısı nasıl olmaldır. Örneği varsa ekleyebilir misiniz ?

    şimdiden teşekkürler


  2. #2
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    İş Kanunu
    Deneme süreli iş sözleşmesi
    MADDE 15. - Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

    Deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. İşçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    20

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    zaten ben bu cevap için 15. maddeyi okumuştum. ezber olmuş sanki biraz

    sorularıma daha açıklayıcı yorum yapabilecek bir arkadaş var mıdır acaba ?

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Merhaba,
    Sorulara sıra ile kısa yanıtlar vermeye çalışayım.

    1 - Deneme süresi içinde çalışanın iş sözleşmesini feshetmek için herhangi bir gerekçe sunmanıza gerek yok.

    2 - Deneme süresinin sözleşmede açıkça belirtilmesi gerekir. Yazılı sözleşme yapılmadıysa deneme süresinden söz edemezsiniz.

    3 - Sözleşmeye deneme süresi yazılmadı ama iş başvuru formunda varsa benim kişisel görüşüm "deneme süresi" yoktur, çünkü başvuru ile sözleşme düzenlenmesi arasında yapılan görüşmelerde deneme süresi kaldırılmıştır. Ayrıca peşin imzalanan bu tür hükümler (bence doğru bir kararla) yargı tarafından yok sayılmaktadır. İş yargıya giderse sorunu yargı çözecektir.

    4 - Forumda "İş Sözleşmesi Fesih Bildirimi" ile ilgili örnekler mevcut. Arama Moturunu kullanırsan örneklere ulaşabilirsin.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Günaydın,
    1- deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirimsiz fesih edebilirler. adı üstünde denemek için aldım seni.
    2- Deneme süresi zorunlu değildir. İş sözleşmesi nin yazılı olması şart değildir.
    3-İşçi ve işveren aralaronda anlaşarak deneme süresini kısaltabilirler ancak 4 aydan fazla uzatamazlar.
    4-Deneme süresinin başlangıcı işçinin fiilen işe başladığı gündür.
    5-Deneme süresinin olması tarafların işçi ve işveren niteliğini etkilemez. İş kanunu hükümlerinin uygulanmasına engel değildir.
    6-Deneme süresi içinde işçinin ssk sının yapılması zorunludur.
    7-Deneme süresi sözlü olarak da belirlenebilir. ancak bu durumda ispat edilmesi zordur.
    8-İspat edilememe durumunda iş sözleşmesinin belirsiz süreli yapıldığı kabul edilerek fesih için hizmet akdi bildirim ve tazminat şartlarına uyulması gerekir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    2- ... İş sözleşmesi nin yazılı olması şart değildir.
    "Tanım ve şekil
    MADDE 8. -
    ...
    Süresi bir yıl ve daha fazla olan iş sözleşmelerinin yazılı şekilde yapılması zorunludur."
    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    3-İşçi ve işveren aralaronda anlaşarak deneme süresini kısaltabilirler ancak 4 aydan fazla uzatamazlar.
    ...
    7-Deneme süresi sözlü olarak da belirlenebilir...
    "Taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. Ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir"

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Şubat.2006
    Mesajlar
    20

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    tüm arkadaşlara cevaplar için teşekkür ederim ancak dikkatimi çeken husus

    "nane" takma isimli arkadaşımız bütün soruları yorumsuz olarak direkt iş kanunundan yayınlıyor. Yani ezber oluyor. Biz zaten bunları okuyoruz, maksat aydınlanmak. İnsanların anlayacağı hale getirmek, bunu yaparken insanları yanılgıya düşürmemek, neticede bu tür forumlar paylaşım için değil mi ? Bizler düşünce, bilgi paylaşacağız, kanun zaten meclis tarafından herkese paylaştırılmış


    hatta düşünüyorum bu düşünceme vereceği cevabın da kanunda bir maddesi var mı ?

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Günaydın,
    Sn. Nane ben anlayamadım siz benim yazdığıma itiraz mı ettiniz yoksa teyid mi ettiniz?.
    Keşke alıntı yaptığınız madde 8 in tamamını aktarsaydınız . Daha açıklayıcı olurdu sanırım.
    Saygılarımla
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    51

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    Alıntı HAKANP Nickli Üyeden Alıntı
    tüm arkadaşlara cevaplar için teşekkür ederim ancak dikkatimi çeken husus

    "nane" takma isimli arkadaşımız bütün soruları yorumsuz olarak direkt iş kanunundan yayınlıyor. Yani ezber oluyor. Biz zaten bunları okuyoruz, maksat aydınlanmak. İnsanların anlayacağı hale getirmek, bunu yaparken insanları yanılgıya düşürmemek, neticede bu tür forumlar paylaşım için değil mi ? Bizler düşünce, bilgi paylaşacağız, kanun zaten meclis tarafından herkese paylaştırılmış


    hatta düşünüyorum bu düşünceme vereceği cevabın da kanunda bir maddesi var mı ?
    Sayın forumdaş, forumun amacı bilgiyi paylaşmaktır. Bilgiyi paylaşabilmek için veya bilgi hakında yorum yapabilmek için ilgili mevzuatın bilinmesi hemde iyi bilinmesi gerekir. Yoksa mevzuatın tam anlamıyla bilinmeden direk yorumda bulunulması hem sizi, hemde okuyan diğer forumdaşları yanıltabilir ve ciddi yanlışların yapılmasına yol açabilir. Mevzuatı bilen ve dikkatli yorumlayabilen işinin ehli birçok arkadaşımız olduğu gibi, yorumlamayı bırakın mevzuatı bile tam bilmeyen kişilerin yorumlarınıda okumaktayız. Bu tür yorumlara güvenip işinizi yürütmeye kalkarsanız ciddi yanlışlar yapma ihtimalinizde yüksek olacaktır. Bence sadece kanunu aktardı diye bazı arkadaşlarımıza sitem etmek yerine kendiniz yorumlamaya çalışırsanız hatalarınızıda asgariye indirirsiniz. Üstelik sorularınızda yoruma çok açık bir durumda yok. Kanunda yazıldığı gibi uygulanması gereken hususlar mevcut.

    Yazım farklı algılanmasın, ama bazı konularda yardımcı olmaya çalışan arkadaşları eleştirirken de biraz dikkatli olalım. Hazıra konmak değilde katkıda bulunmaya çalışalım.
    #8220; HSBC ve MASTERCARD' a HAYIR ”

  10. #10
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Deneme süresi içinde fesihte geçerli neden aranırmı ?

    yorum yapmaya gerek var mı :?:

    deneme süresi için iş sözleşmesi gerekli. yazılı yapıldı ise açıkça deneme süresini belirtmeli. sözlü sözleşme yapıldı ise (iş 1 yıldan kısa ise) işalana verilecek yazılı belgede de deneme süresinden bahsedilecek. işalanın kıdemi 6 aydan kısa ise geçerli bir neden belirtmenizede gerek yok.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Deneme süresi
    Konu Sahibi dogan76 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 15.Mayıs.2010, 01:25
  2. Deneme Süresi
    Konu Sahibi nguroy Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 02.Ekim.2009, 15:12
  3. Deneme süresi
    Konu Sahibi muzyy Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 02.Ekim.2009, 10:13
  4. deneme süresi
    Konu Sahibi ebruöz Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 9
    Son Mesaj : 10.Eylül.2009, 08:13
  5. Deneme Süresi
    Konu Sahibi dogan76 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Temmuz.2009, 13:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36